24.10.2019 - Sağlık Portalı

Üstün zekalı çocuk çok soru soruyor

Üstün zekalı çocuk çok soru soruyor

Üstün zekalı çocukları normal çocuklardan ayırt etmek uzman kontrolü gerektirse de; bu çocuklar farklı olduklarının sinyallerini kendiliklerinden veriyorlar

Memorial Hastanesi çocuk psikiyatristi Ayten Erdoğan, üstün zekalı çocuklar mevzusunda ailelere ipuçları verdi. Ayrıca, çocuklarınızdaki düşünce kabiliyetinin nasıl yerleştirilmesi gerektiğinin taktiklerini gösterdi…

* Üstün zekalı çocuk nasıl fark edilip, yetiştirilmeli?
‘Üstün yetenekli’ çocuklar demek daha doğru. Üstün yetenekli çocuklar yeteneğine göre çeşitli sınıflara ayrılıyor. Çocuklar arasında bu oran genel toplum örneklerinde yüzde iki-dokuz arasında bulunmaktadır. Üstün yetenekli çocukları; üstün zekalı çocuklar (zeka seviyesi testlerde 120-130’un üzerinde), akademik alanlarda yetenekli olan çocuklar, liderlik kabiliyeti olan çocuklar, yaratıcılık kabiliyeti olan çocuklar, görsel ve müzik yeteneği olan çocuklar olarak gruba ayırabiliriz.* Üstün zekalı çocuklara ne zaman test uygulanabilir?
Üstün zekalı çocuklar aileleri ve çevredeki kişiler tarafından özellikle konuşmaya başladıktan sonra anlaşılabilir. İki yaşından önceki tahminler yanıltıcı olabilmektedir. Zeka testleri üç yaşından itibaren yapılabiliyor. Fakat altı yaşından önceki testler çok güvenilir olmamaktadır. Çocuk akıcı konuşmaya başlayınca; grameri yerinde kullanması, zengin kelimeler kullanması, zeka seviyesinin yüksekliğine işaret eder. Bu çocuklar her şeyi merak ederek, bitmez tükenmez sorular sorarlar, kolay öğrenirler, genellikle de okula başlamadan, herhangi biri öğretmeden kendi kendilerine okuma yazmayı sökebilirler. Öğrenme istekleri ve motivasyonları çok yüksektir, televizyonda, çevrede

gördükleri şeyleri çabukça öğrenirler. Resim çizmeleri daha gelişmiş, sayı renk gibi kavramları kolaylıkla öğrenmiş olabilirler.

Hayal dünyaları çok zengin olup, çeşitli hayali ortamlar anlatabilirler.

* Bu çocuklar için ne yapılmalı?
Üstün yetenekli çocuklarda yeteneklerini geliştirici özel ortamlar sağlanması önerilir. Ne yazık ki, ülkemizde okul

çağındaki bu çocuklar için geliştirilmiş özel programlar yok. İstanbul’da, lise düzeyinde, üstün yetenekli çocuklar için birkaç eğitim kurumu var. Milli Eğitim Müdürlükleri’nin rehberlik servislerine öğretmenler veya aileler tarafından gönderilen çocuklar, bu

okullara yönlendirilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; çocuğun çok özel bir konuma konarak benlik saygısının aşırı şişirilmesinin ilerdeki hayatında sosyal uyumsuzluğa yol açabilecek olmasıdır. Yine çok zeki ve çabuk kavrayan çocuklardan olgunluk, her şeyi yerinde yapma gibi erişkinlere ait özelliklerin beklenmesi çocuk için yük teşkil ederek sağlıklı yaşa göre gelişimini tehlikeye sokabilir.

 

Kavramları öğrenmesini sağlayın
Günlük sohbetlerinizde sık sık kavramları kullanın. Zıddını söyleme oyunları oynayın: Sıcak-soğuk, dolu-boş, uzun-kısa gibi. Evdeki çeşitli nesneleri şekillerine göre sınıflandırın. Evdeki nesnelerin boyunu karşılaştırın.

Hafıza becerilerini güçlendirin Uyku öncesinde o gün yaşadıklarınız hakkında konuşun. Çocuğunuz sizinle birlikte söyleyecek kadar öğrenene dek, her gün aynı ninniyi söyleyin.
Eleştirel düşünme yeteneğini geliştirin Karar verirken çocuğunuzun da dahil olabileceği seçenekler oluşturun. Bir görevi yapmanın değişik yolların keşfetmesi konusunda ona rehberlik edin.
Görevlerini tamamlatın Çocuğunuza görevler verin (oyuncaklarını toplamak gibi). Görevini tamamladığında bunu fark edin ve yorum yapın. İşini bitirmediyse, hatırlatmalar yapın ve sabırlı olun. Kendi isteği ile yerine getirdiği görevler için ona teşekkür edin.
Soyadını, adresini öğretin Soyadını ve adresini, ona sık sık tekrarlayın.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır