24.10.2019 - Sağlık Portalı

Soğuk algınlığı olan bol su içsin

Soğuk algınlığı olan bol su içsin
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Hızlı bir başlangıç evresi olan bu hastalığın belirtileri çabuk ortaya çıkıyor. Genelde; boğaz, burun, sinüsler ve gırtlakta enfeksiyona neden oluyor. Enfeksiyon sırasında ateş yükselmesi nadir olarak görülüyor. Bu özellik, soğuk algınlığının gripten ayırt edilmesi açısından son derece önemli. Çünkü gribe yakalananlarda ateş çok yükselebiliyor (39 dereceden fazla). Soğuk algınlığına yol açan virüs, sıklıkla rhinovirüs’tür. Kışın soğuk algınlığı daha seyrek görülüyor. Bunun nedeni; yerini influenza yani grip virüsüne bırakması. Sanılanın aksine, soğuk havanın etkisinden çok; aşırı yorgunluk, duygusal stresler, allerjik nazofarenks hastalıkları ve kadınlarda adet döneminin ortası, hastalığın ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor. Boğazda ve burunda yanma hissi, öksürük, hapşırma, burun akıntısı ve kırıklık hali, başlıca belirtileri arasında yer alıyor. Eğer akciğerlerde rahatsızlık varsa, bu bir komplikasyonu veya ikincil bir virüs ihtimalini gündeme getiriyor. Bulgular yaklaşık 4 – 10 gün içinde kaybolurken, öksürük hastalığın ikinci haftasında kesiliyor.

AŞISI YOK
Henüz, soğuk algınlığına karşı etkili bir aşı geliştirilemedi. Geçirilen enfeksiyondan sonra hastanın kanındaki antikorlar sayesinde bir süre korunma sağlanıyor. Tedavisinde, doktora danışmadan ilaç kullanılmamalı. Özellikle çocuklarda, Aspirin doktor gözetimi altında kullanılmalı. Hastanın bol su içmesi ve istirahat etmesi, hastalığı yenmek için en önemli faktörler. Özellikle; astımlı, amfizemli (nefes darlığı) ve bronşitli hastalarda, soğuk algınlığı solunumda ciddi problemlere yol açabileceği için, böyle bir durumda hemen doktora başvurulması gerekiyor.

Grip nedir ?

Hızla gelişen solunum yollarının viral kaynaklı enfeksiyonu, ‘grip’ olarak biliniyor. Bulguları arasında; viral kaynaklı ateş (bakteriyel ateşlerin aksine nabız sayısı fazla yükselmiyor), öksürük, kırıklık ve baş ağrısı sayılabilir. Virüs yerleştikten 48 saat sonra belirtiler ortaya çıkıyor. Hastalık daha önce grip geçirmiş kişilerde soğuk algınlığı gibi ortaya çıkabiliyor. Normal kişilerde ateş 39-39.5 dereceye kadar yükselebiliyor. Halsizlik ve ağrılar (sıklıkla sırtta ve bel bölgesinde) erken belirtiler olarak görülüyor. Sıklıkla, baş ağrısıyla beraber ışıktan rahatsız olma ve göz arkasında ağrılar da oluşabiliyor. Başta üst solunum yolları rahatsızlıkları ön planda oluyor. (Boğazda rahatsızlık hissi, kuru öksürük v.b) Bir süre sonra alt solunum yolu bulguları ortaya çıkıyor. Öksürük; balgamlı ve sürekli hale geliyor. ?

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır