27.10.2019 - Sağlık Portalı

Light diye çok yemeyin

Light diye çok yemeyin

Kalorisi az demeyin Light diye çok yemeyin

Çünkü uzmanlar ısrarla uyarıyor: Light ürünler beslenme alışkanlığını bozabilir, daha çok yemeye sevk edebilir. Zayıflamak için bu tür gıdaları tüketmeye gerek yok. Light gıdalar yerine yediklerinizi bir birim azaltın daha iyi

Şişmanlamayı engeller ama…
Doç. Dr. Selçuk Can (Florance Nightingale Hastanesi Endokronoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı)
Light ürünler insülin direncini azalttığı için şişmanlamayı engeller. Kalori oranı düşük olduğu için bu ürünleri tüketen insanların şişmanlama oranı daha düşük. Ayrıca birçok light ürünün lif miktarı fazla olduğu için tokluk hissini de artırır. Bunun da şişmanların tedavisinin yanında hem şeker hastalarına hem de yüksek kolesterollülere faydası vardır. Light gıdalar yeme alışkanlığında değişikliğe sebep olsa da kan şekerini, kan kolesterolünü dengeler. İnsanlar günlük beslenme planlarını gözden geçirerek tükettikleri ve kalorisi yüksek gıdaları, light ürünlerle değiştirmeli. Ancak hormonlu maddelerle üretilenlerden uzak durmalı. Etiketleri dikkatle okumalılar.

Gıdaların etiketleri doğru okunmalı
Fatoş Özcan: (Kadıköy Acıbadem Hastanesi Uzman Diyetisyeni)
Light gıdaların kalorileri düşük ama sıfır değil. Ve insanlar light gıdaların kalorisini sıfır zannederek bol bol yiyor, bu arada da normal kalori alıyor. Light gıdalar, içinde posa varsa doyurur, glisemik indeksleri (kan şekerini çabuk yükselten oranları) daha düşüktür. Ancak kalorileri normal ürünlerden çok farklı değildir. Bu konuda etiket okumayı bilmeliyiz. Glisemik indeksi yüksek gıdalar basit şekerler (şeker, marmelat, reçel, beyaz ekmek, çok pişmiş pirinç, patates, muz, üzüm, incir, kavun, havuç gibi gıdalar) açlığı artırır.

Kişinin beslenme alışkanlığını bozar
Doç. Dr. Sibel Karakaya (Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi)
Normal bir gıda, enerjisi yüzde 25 oranında azaltılırsa light oluyor. Yani bu 4 birim gıda yerine 3 birim tüketmek anlamına geliyor. ‘Şişmanlatmıyor’ diye de en çok ilgiyi bisküvi görüyor. Light ürün tüketilmesinin sağlık açısından çok fazla bir sakıncası yok. Ancak beslenme alışkanlıklarının bozulması durumunda olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilir. Light gıdaların insülin direncini azalttığı için yeme isteğini daha fazla artırdığı yolunda iddialar var. Ancak bu ciddi bir iddia. Çünkü kişide bir beslenme bozukluğu ortaya çıkarabilir. Ayrıca light gıdaların kilo aldırmadığı konusu ne kadar yenildiğiyle ilgili. ‘Nasıl olsa şişmanlatmıyor’ düşüncesi obur yapabilir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır