10.06.2019 - Sağlık Portalı

Beynini Genç Tut, Hastalıklardan Kurtul

Beynini Genç Tut, Hastalıklardan Kurtul
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Beynini Genç Tut, Hastalıklardan Kurtul

İnsan beyninin verimli çalışmasında; konsantrasyon ve dikkat kadar, damar sağlığını korumanın, klasik müzik dinlemenin ve sağlıklı beslenmenin büyük önemi var. Beyni zihinde olması içinse; düzenli fiziksel egzersiz kadar, zihinsel egzersiz de gerekiyor. Kendine iyi bakanların beyni, yıllara karşın yaşlanmıyor

Yale Üniversitesi Beyin Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Murat Günel, bilim dünyasının beyin üzerinde bugüne dek çözebildiği sırları konu alıyor. Anti aging teriminin bugün artık beynimiz için de geçerli bulunduğunu savunan Dr. Günel, yaşam stilimizde yapılacak yeniliklerle hafızayı çok daha etkin kullanma metotlarını da açıklıyor:Beynini genç tut “Seyahate çıkın, farklı insanlarla arkadaşlıklar kurun, rutin alışkanlıklardan kurtulun ve bazen boş oturarak beyninizi dinlendirin” diyor. insan beynini ne şekilde etkilediğini anlatan Günel, kadın ve erkek beyni arasındaki farkları da açıklıyor. Dünyada ölüm sebepleri arasında en başta yer alan beyin kanamaları ve anevrizmalar konusunda son yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veriyor. Onun en büyük hayali; bir gün küçük bir kan testi ile anevrizma riskini tespit edebilmek. “Sonuç almamıza çok az kaldı” diyor. “Aspirin alın ve bol bol su için” diyerek anevrizma riskini düşürmenin mümkün olduğunu anlatıyor. Onun basit ama etkili tavsiyeleri yalnızca Türkiye’de değil, Amerika’da da yüzlerce kişinin hayatına tesir etmektedir. Yale’deki dahi Türk doktor olarak adını duyuran Murat Günel, bu yazı dizisinde insan beynini ve hafızayı en verimli kullanma yöntemlerini aşağıdaki metnimizde bulabilirsiniz.

beynini genç tut -saglikicinyaz.com

İnsan beynini basit yöntemlerle daha verimli çalıştırmanın yolları var mı?
İnsan beynini genç tutma ve beynin çalışmasında konsantrasyon ve dikkat çok önemlidir. Örneğin; gürültülü bir mekanda konuşan kişiyi dinlediğinizde, etraftaki gürültüyü bir süre sonra duymayabilirsiniz. Dikkat ve konsantrasyon sebebiyle, beyin gücü ve algılaması artar. Bunun en farklı  örneklerini bir kaza sırasında yaşayabiliriz. Zaman durmuş gibi hissedersiniz ve etrafta herşey  net algılanabilir. Bu sırada yaşanmış olan stresle, beyin en üst noktasında çalışmaktadır. Bunu normal zamana taşımak için dikkat ve konsantrasyonu belirli seviyede artırmak gerekli. Bu noktayı, belirli disiplin sayesinde hayatın bütününe taşımak mümkün. Ancak bir günde bu alışkanlığı edinme beklenmemesi gerekli, her gün çok küçük ilerlemeler elde edilerek, uzun vadede bu seviyeye ulaşılabilir.

Beynini Genç Tut!

Öncelikle bir hedef seçilmeli. Beyne yeterince fırsat verirseniz ve o yönde düzenli aralıklarla çalışmasına  imkan verirseniz, beyin onu kabul ederek sizi de şaşırtır. Sabır oldukça önemlidir. Örneğin;  beyin kanaması ile gelen hastalara; bir çocuk gibi yeniden yürümeyi, okumayı, hatta konuşmayı öğreneceklerini ve nasıl bir çocuk tüm bunları yıllar içinde öğreniyorsa, onların da aynı şekilde çalışması gerektiğini, zamana ihtiyaçları olduğunu söylüyorum.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır