13.06.2019 - Sağlık Portalı

Hamilelikte Yasaklar Listesi

Hamilelikte Yasaklar Listesi

Hamilelikte Yasaklar Listesi

Hamilelik döneminde, özellikle beslenme mevzusundaki minik ayrıntılar, anne adayları ve bebek sağlığı açısından risk yaratabiliyor. Uzmanlar; Hamilelikte yasaklar listesi şeklide belirtilen maddelere sıralayarak anne adaylarının dikkat etmesi gerektiğini, az pişmiş yumurtadan, deniz ürünlerine kadar pek çok gıdadan uzak durmaları için uyarıyor

Anne adayları bebeklerini korumak  Güvenilir, mümkün olduğu kadar markalı yumurtalar almaya çalışın ve iyice pişirdikten sonra yiyin hamilelikte nelerin zararı dokunan olup olmadığını hepimiz öğrenmek  isteriz. hamilelikte yasaklar listesi  ile kendi sağlığınıza dikkat etmek, bebeğinizi de korumanın en kolay yoludur. Hamilelik süresince neler yiyebileceğiniz ve yiyemeyeceğiniz konusunda kendinizi fazla sıkmayın. Başlangıçta size devasa görünen ‘hamilelikteki yasaklar listesi’ aslen düşündüğünüz kadar ürkütücü değildir. Pek çok yasak besinin zarar verme tehlikesi azdır ama siz genede emniyetli olan şekli seçmelisiniz. İşte, hamilelikte neler yemeniz gerektiği konusunda dikkat etmeniz gerekenler…

Hamilelikte Yasaklar Listesi

* Küflü ve pastörize edilmemiş sütten meydana gelen peynirler: Hamilelikte yasaklar listesi için önemli bir madde olan küflü ve pastörize edilmemiş sütten yapılan peynirler güvenilir değildir. Pastörize edilmemiş yumuşak peynirlerde; erken doğum, düşük ve doğum kusurlarına neden olan listeria (tehlikeli bir bakteri cinsi) bulunur. Pastörize sütten yapılmış her tür beyaz peynir, kaşar peyniri ya da diğer tür peynirler kolaylıkla yenebilir. Peynir iyi bir kalsiyum deposu olduğundan, hamileler için vazgeçilmez besin deposudur. Bebeğinizin kemik ve diş gelişimine yararı olur.

* Yumurta: Az pişmiş yumurta, pişmemiş yumurta içeren mayonez gibi yiyecekler hamileyken asla yenilmemeli. Çiğ ve az pişmiş yumurta, şiddetli gıda zehirlenmesine sebep olan salmonella’nın sebebi olabilir. İyi pişmiş veya katılaşana kadar kaynamış yumurtanın ise zararı olmaz. Mümkünse  güvenilir markalı yumurtalar alın ve iyice piştikten sonra yiyin.

* Az pişmiş veya çiğ et: Çiğ veya az pişmiş et kesinlikle yenilmemeli. Az pişmiş ve çiğ ette toksoplazma tehlikesi vardır. Toksoplazma, düşüğe ve doğum kusurlarına sebep olabilir. Et ve tavukları, asla pembelik kalmayana kadar pişirmelisiniz. Buzluktan çıkan etleri, iyice çözülmeden pişirmeyin.

Hamilelikte Yasaklar Listesi -saglikicinyaz.com

* Deniz ürünleri: Midye, istiridye, karides gibi pişmemiş ve az pişmiş kabuklu deniz ürünleri yenmemeli. Sushi de hamilelikte tüketilmemelidir. Çiğ deniz ürünleri salmonella nedeni ile zehirlenmeye neden olabilir. Bununla birlikte, campylobacter (hem hayvanlarda hem de insanlarda hastalık yapan bir bakteri) ve listeria da taşıyabilirler. Deniz ürünlerini, bakterilerinin ölmesini sağlamak için iyice pişirdikten sonra yiyebilirsiniz.

* Balık: Konserve balıklarını haftada iki kereden fazla tüketmeyin. Köpek balığı ve kılıç balığından da uzak durmalısınız. Bu tür balıklar civa gibi ağır metaller bulundurabilir ve bunlar da bebeğinizin sinir sistemine zarar verebilir. Hamilelerin özellikle; lüfer, palamut, levrek, sardalye, uskumru ve somon yemesi tavsiye edilir. Yeter ki, iyice pişmiş olsunlar.

Hamilelikte Yasaklar Listemize dikkat etmeniz sağlıklı bir hamilelik dönemli geçirmeniz için oldukça önemlidir.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır