10.04.2018 - Sağlık Portalı

Menopozunuza kaç kaldı?

Menopozunuza kaç kaldı?

 

Kadınların korkulu rüyası menopoz, artık çeşitli yöntemlerle önceden tespit edilebiliyor. Bunun için kan testi yapılıyor, ultrason ile yumurtalık büyüklüğü ve kadının yumurta sayısı tespit ediliyor

Türkiye’de, son bir yıldır uygulanan değişik yöntemler sayesinde menopoz döneminize ne kadar kaldığını öğrenmenin birkaç yolu bulunuyor. Bunlardan ilki; yapılacak basit bir kan testi. Bu testi günün her saatinde, aç ya da tok karnına yaptırabiliyorsunuz. Sonuç, bir saat kadar kısa bir sürede elinizde oluyor. Kadın hayatında üreyebilme fonksiyonunun sona erdiği dönem olan menopoz, kadında birçok hormonal ve biyokimyasal değişikliğin meydana geldiği bir dönem. Menopozun “ileri yaştaki hamileliklere bağlı doğumları azaltmak için tabiatın bulduğu bir koruma yöntemi” olduğunu belirten e- LAB Medikal Direktörü Dr. Aytaç Keskineğe, kadınların menopozu bir kâbus olarak görmemeleri gerektiğini ve artık menopozun önceden tespit edilebildiğini söylüyor. İngiliz televizyonu BBC’nin haberine göre ise; artık uzmanlar bir kadının yumurtalığının büyüklüğüne bakıp, yumurta sayısını tahmin ediyorlar. Böylece bir kadının ne zaman menopoza gireceğini belirleyebiliyorlar. Türkiye’de de böyle bir yöntemin iki yıldır uygulandığını belirten Zeynep Kamil Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Cem Fıçıcıoğlu “Biz ultrasonografi yöntemi ile bu işlemi yaklaşık iki senedir gerçekleştiriyoruz. Burada üç önemli kriter var: Öncelikle bir kadının adetinin üçüncü günü hormon dengesine bakıyoruz. İkinci olarak; yumurtalığının hacmine ve son olarak da antralfolökül değerlerine bakıyoruz. Bunların sonucunda kadının ne zaman menopoza gireceğini tespit edebiliyoruz” diyor.

YUMURTALAR YAŞLANIYOR
Jinemed Kadın Sağlığı Merkezi direktörü Prof. Dr. Teksen Çamlıbel ise, “Bizde de bu tarz yöntemler uygulanıyor ancak bir kadının kaç yaşında menopoza girileceğinin kesin olarak söylenmesi biraz zor. Bazen bir kadının yumurta rezervinde hiç yumurta kalmamış olabiliyor. Ancak o kadın hâlâ adet görüyor. Dolayısıyla, kesin ve net bir yaş söylemek pek doğru değil. Ama tabii tahmini birtakım saptamalar yapılabilir” diyor. Ankara Centrum Clinic doktorlarından Doç. Dr. Oya Gökmen, reglin ikinci veya üçüncü gününde, yumurtanın görüntüsüne bakılarak aktif durumda olup olmadığının anlaşıldığını söylüyor. Özellikle yumurtanın aktif olmadığı durumda, yani yumurtanın yaşlanması diye tabir edilen durumda, menopoza girme süresinin yaklaştığı düşünülüyor. Dr. Gökmen konuyla ilgili olarak şunları söylüyor: “Özellikle adetin ikinci veya üçüncü günü, kadının yumurtalıklarına ultrasonla bakıldığında, preantral folekül dediğimiz boşlukların sayısı beş veya altının üzerinde ise, bu, bize kadının yumurtalıklarının hâlâ aktif olduğunu gösterir. Ama preantral foleküllerin sayısı azsa, bu da bize yumurtalıkların yaşlandığını ve kadının menopoza gireceğini işaret eder.”

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır