15.06.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğunuz Konuşmuyorsa Doktora Danışın

Çocuğunuz Konuşmuyorsa Doktora Danışın

Çocuğunuz Konuşmuyorsa Doktora Danışın

Çocuklar dil gelişimini ilk üç yılda büyük oranla tamamlıyor. Ancak, bu dönemde hala konuşamıyor ise, bir uzmana başvurmak en doğrusu. Çocuklar iki yaşına geldiğinde, 50 ile 80 arası kelimeyi söyleyebilmesi gerekmektedir.

Çocuğunuz Konuşmuyorsa

KONUŞURKEN ONLARI EĞLENDİRİN

Çocukların yaşamın ilk üç yıl için dil gelişimlerini büyük ölçüde tamamladığını belirten Topbaş, özellikle 0-6 yaşın dil gelişimi için kritik bir dönem olduğunu belirtiyor.
Topbaş, bu dönemdeki çocuklarda öğrenim hızının önemli olduğunu, anne babaların çocukları ile konuşarak, konuşmayı daha eğlenceli hale getirerek, yardımcı olmaları gerektiğini anlatıyor. Dil kazanımının Çocuğa göre farklılık gösterdiğini kaydeden Topbaş, bu durumun çevresel ve sosyal faktörlere bağlı olarak değişebileceğini bildiriyor. Topbaş, “Ailenin çocuğa sunduğu yaşantı biçimleri, çocukla iletişim biçimleri, dilsel ortam ve bireylerin kendi getirdiği öğrenme stratejileri bu değişimi oluşturur” diyor. Konuşmanın başlaması için dil, dudak, yumuşak damak, çene gibi organlarımızın uyum içinde çalışması gerektiğini kaydeden Topbaş, ayrıca işitme özrü, zihinsel özür gibi belirgin özürlere bağlı olarak da konuşmanın gecikebileceğini vurguluyor.

Çocuğunuz Konuşmuyorsa

Risk altında olan çocuklar ise, şöyle sıralanıyor: “Prematüre doğan, büyüme zayıflığı bulunan, ağır metallere, alkol ve zehirleyici maddelerin etkisinde kalan, ototoksik ilaç alan, hamileliğin ilk üç ayında ve doğum süresi boyunca enfeksiyon alan, oksijen azlığı ve kafa içi kanamaları geçiren çocuklar risk altındalar.” Gecikmiş konuşma, bebeğin büyüdüğü çevre ve sosyal yaşam alanınında çok önemli olduğunun altını çizen Topbaş, “Beslenme bozukluğu olan, anne çocuk anlaşma sorunu yaşayan, kendisi ile az konuşulan, ağır hakarete uğrayan çocuklarda konuşmanın gecikmesi fazla karşılaşılan bir durumdur” diyor. Çocuğunuz konuşmuyorsa veya konuşma zorluğu çekiyorsa, üç yaşına gelmeden bir uzmana başvurulması gerektiğini belirten Topbaş, erken tanının çocuğun yaşıtları ile arasındaki farkın hızla kapanmasını sağlayacağını ifade ediyor. Çocuğunuz konuşmuyorsa 3 yaşına kadar, yaşıtlarıyla arasındaki farkın daha zor kapanacağını belirten Topbaş, bu çocukların iki ana gruba ayrıldığını belirtiyor: “Birinci gruptaki çocuklar zamanla akranlarıyla aralarındaki farkı kapatır. Bu çocukların konuşma zorluğu nedeniyle, sık sık jest kullandıkları görülür. Sözcük dağarcıkları sınırlıdır. İletişimi başlatma konusunda daha çekingendirler, fakat başkasının başlattığı iletişimi sürdürürler. İkinci gruptaki çocuklar ise arayı kapatmaları zor olan, dil bozukluğu riski bulunan çocuklardır. Bu çocukların sözcük dağarcıkları kısıtlıdır, ya da hiç konuşmazlar. Bu evreleri atlattıklarında, gramer hatalarıyla karşımıza çıkarlar. Her iki grupta da dikkat kayıpı ve hırçın davranışlar gözlemlenebilir.”

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır