27.10.2019 - Sağlık Portalı

Erkek kalbi kadından 10 yıl erken hastalanıyor.

Erkek kalbi kadından 10 yıl erken hastalanıyor.
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Kalp Damar Cerrahı Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, erkek kalbinin kadından 10 yıl daha erken hastalandığını belirterek; risk faktörleri olan; sigara kullanımı, aşırı kilo, yüksek tansiyon ve kolesterol gibi durumlara dikkat edilmesi

gerektiğini vurguluyor. Ani sporcu ölümlerinin arttığı şu günlerde, spora başlamadan önce mutlaka doktor

kontrolünden geçilmesi konusunda da uyarıyor

Hareketsiz yaşam, yağ ve tuz ağırlıklı beslenme, vücutta biriken toksinler ve stres yüklü çalışma ortamları, hem zengin hem de fakir ülkelerde kalp ve damar hastalıklarının neredeyse ‘salgın’ gibi büyümesine yol açtı. Geçtiğimiz yıl, ‘American Journal of Clinical Nutrition’ dergisinde yayımlanan araştırma, ülkede beş yaşındaki kız çocuklarda bile yüksek kolesterol olduğunu saptadı. Yani kalp hastalıkları ve kalp krizlerinin çoğunlukla ‘Yaşı kemale ermiş erkekler’de görüldüğü günler geride kaldı. Britanya Kalp Vakfı Başkanı Prof. Dr. Charles George, “Obezite (aşırı şişmanlık) ve hareketsiz yaşam bu hızla artmaya devam ederse, yakında rekor sayıda insan kalp hastalığıyla birlikte yaşamak zorunda kalacak” diye uyarıyor.

 

RİSK HER 10 YILDA İKİYE KATLANIYOR
Kalp hastalıklarından ölümler, hem dünyada hem de Türkiye’de hızla artıyor. Kalp krizi yaşının görülme sıklığı 50-60’lardayken, bugün 20’li yaşlara kadar çekilmiş durumda. Bunun en önemli nedeniyse gittikçe yaygınlaşan hareketsiz yaşam ve yanlış beslenme tarzı. Prof. Dr. George, bu kötü yazgıyı, “Tarihimizde ilk kez, anne-babasından daha az yaşayacak olan bir nesille karşı karşıyayız” cümlesiyle özetliyor. Bu kötü yazgının tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de devam ettiğine dair ellerinde çok sağlam veriler olduğunu söyleyen İstanbul Kalp Cerrahisi Başkanı ve aynı zamanda Acıbadem Carousel Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Direktörü Prof. Dr. Tayyar Sarıoğlu, deneyimlerini ve bilgi birikimini bizimle paylaştı.

Türkiye’deki ölümlerin yüzde 50’den fazlası, kalp damar hastalıkları yüzünden meydana geliyor.

Sigara faktörü son derece önemli. Büyük ölçüde yaşa ve cinsiyete bağlı olan kalp damar hastalıkları, erkeklerde kadınlardan 10 yaş daha erken başlıyor. İlerleyen her 10 yaş, hastalığa yakalanma riskini, 2-2.5 kat artırıyor.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır