13.12.2019 - Sağlık Portalı

Nasıl doğum yapmalı? Normal mi, sezaryen mi?

Nasıl doğum yapmalı? Normal mi, sezaryen mi?
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Gelişmiş ülkelerde sezaryenle doğum oranı yüzde 23’ler civarındayken, ülkemizdeki özel hastaneler büyüteç altına alındığında, bu oranın yüzde 100’lere dayandığı görülüyor. Önceleri hekimler, sadece bir zorunluluk halinde sezaryen kararı verirken, tıptaki gelişmelerle birlikte, bugün pek çok anne adayı sezaryenle doğum yapmak istiyor

Anneyi ve bebeği koruyan, sağlıklı bir doğum için nelere dikkat etmeli? Sezaryen mi, yoksa normal doğum mu tercih edilmeli?… Konuyla ilgili sorularımızı Amerikan Hastanesi uzmanlarından Doç. Dr. Bülent Urman’a yönelttik.

* Hangi hallerde sezaryen tercih edilmeli ya da edilmemelidir?
Sezaryeni, belirli bazı endikasyonlar dahilinde yapmak lazım. Bu endikasyonlar, anne ya da bebeğe bağlı olabilir. Bebeğe bağlı olanları şöyle sıralayabiliriz: Bebeğin ters duruşu, makat pozisyonuyla gelmesi ya da yan yatıyor olması.

Normal Doğum Mu Sezeryan Mı? –

Doğum ağrıları sırasında bebeğin kalp seslerinde bozulma olup, bebekte oksijensizlik belirtilerinin ortaya çıkması, bebeğin çok iri olup, annenin doğum kanalından geçememesi. Anneye ait faktörlerse şunlar: Doğumsal kalça çıkığı nedeniyle deformitesi olan anneler, aktif herpes enfeksiyonu olanlar, AIDS gibi hastalıkları olanlar. Bir de plasentanın bebeğin çıkış yerine yerleşmiş olması, yani bebeğin çıkmasına engel yaratması gibi anne ve bebeğe ait olan engeller vardır. Bu endikasyonlardan hiçbiri olmayan, gebeliği tamamen normal seyretmiş bir annede; bebek çok aşırı büyük değilse ve annenin doğum kanalı yeterliyse, normal doğum yapmanın hiçbir zararı yoktur.

* Normal doğum ile sezaryeni, anne ve bebek açısından karşılaştırabilir miyiz?
Şöyle bir yanlış inanış var: Normal doğum anne için iyidir, sezaryen bebek için iyidir… Bu, kabul edilemeyecek bir şey. Bazı koşullarda normal doğum anne için çok zararlıdır ve sezaryen yapılması gerekir. Ama koşullar iyiyse, normal doğum anne için elbette iyidir. Normal doğumda annenin iyileşme süreci çok hızlıdır. Karın içine girilmesi gerekmediği için, buna bağlı birtakım komplikasyonlar ortaya çıkmaz. Hastanede kalış süreci kısadır. Anne hastaneden daha çabuk çıkar, normal işine ve hayatına daha çabuk döner. Bebek için ise, eğer her şey yolunda gidiyorsa, normal doğumda hiçbir problem yaşanmaz. Sezaryen, ancak gerektiği takdirde yapılmalıdır.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır