25.10.2019 - Sağlık Portalı

Göz sağlığı ile ilgili doğru sanılan yanlışlar

Göz sağlığı ile ilgili doğru sanılan yanlışlar
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

 

Göz doktorlarının en büyük sıkıntısı, ‘yanlış gözlük taktığım için gözlerim bozuldu’, ‘gözlük takınca gözümdeki bozukluk zamanla düzelir’ ya da ‘çok kitap okuyunca göz daha çok bozulur’ gibi bilgilerle gelen hastalar

Kulaktan dolma bilgilerle doktorların karşısına çıkan hastalar, muayene ve tedavi sürecinde aksamalara neden oluyor. Genç-yaşlı, birçok insanın hayatında en az bir kere ziyaret ettiği göz doktorları, hastaların doğru olarak kabul ettiği yanlışlardan, en çok etkilenen grubu oluşturuyor. Muayeneler sırasında karşılaştığı ilginç soruları derleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Şehvar Nefesoğlu, kulaktan dolma yanlış bilgilerin, her sosyal gruptaki insanı

etkileyebildiğine dikkat çekti. Nefesoğlu, hastaların bu tip yanlış bilgiler konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğine işaret ederek, “Yanlış gözlük taktığım için gözlerim bozuldu, gözlük takınca gözümdeki bozukluk zamanla düzelir, çok kitap okuyunca göz daha çok bozulur gibi sorularla karşımıza çıkan hastaları ikna etmek son derece güç oluyor” diyor.

YANLIŞLAR VE DOĞRULARI
Nefesoğlu, hastalar tarafından göz rahatsızlıkları konusunda doğru olarak kabul edilen bazı yanlışları ve doğrularını şöyle sıralıyor:

 

* Yanlış gözlük taktığım için gözüm bozuldu
Hatalı verilen gözlük veya lens numaralarından dolayı göz numarası daha hızlı ilerlemez. Ama bundan kaynaklanan net görememe nedeniyle, göz etrafında ağrı, baş ağrısı, yakın çalışırken çabuk yorulma, sıkılma gibi şikayetler olabilir.

 

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır