28.10.2019 - Sağlık Portalı

Yaşlılar dinlenerek uyur

Yaşlılar dinlenerek uyur

Yaşlılar neden daha az uyur?

Hepimiz yaşlıların daha az uyuduğunu düşünsek de aslında bu düşünce çok da doğru değil. Yaşlılar 24 saat içinde toplam uykularına bakıldığında aslında az uyumazlar. Fakat, vücudun biyolojik ritmindeki yaşlılığa bağlı bozukluklar nedeniyle, uykunun 24 saat içerisindeki dağılımı değişir. Gece uykusunun dönemi öne çekilir. Dolayısıyla herkesin uyuduğu dönemde gözleri açık olduğu için bunu uykusuzluk olarak yorumlarlar. Gün içine bölünmüş minik minik uykularla idare ederler. Bir günde toplam süre olarak daha az uyumazlar, yalnızca uyku dönemleri gün içine dağılır. Kısa kısa ama dağınık şekilde uyurlar. Gece uykusu kısalır, toplam uyku aynı kalır.
* Uykunun bozulması yaşlanmayı hızlandırır mı?
Genellikle uyku bozukluğu yaşlanma sonucu ortaya çıkar. Uykusuzluk insanın hayatını kısaltan bir durumdur. Ancak yaşlanmayı hızlandırdığı konusunda kesin bir veri yok. Çocuklar uykusuzluk problemi nedeniyle gelişme bozukluğu yaşayabilir. Ancak uykusuzluk sebebiyle yaşlanmanın hızlanması gibi bir durum olmaz. Uykusuzluk nedeniyle birçok hastalık baş gösterebilir. Bağışıklık sistemi zayıflar, kalp sorunları ve nörolojik hastalıklar ortaya çıkabilir.
* Yaşlıların uykusu neden hafiftir?
Yaş ilerledikçe, özellikle de erkeklerde derin uyku oranı azalır. Dolayısıyla yaşlıların uykusu daha kırılgan ve daha bölünmüş, yüzeysel bir uykudur. Bu nedenle ‘tık etse uyanıyorum’ durumu aslında onlar için doğaldır. Yaşlıların vücutları ısı değişikliğine daha az adapte olduğundan, uykuları daha kolay kaçar. Egzersiz tarzı yürüyüş yapan, gün ışığından daha çok yararlanan yaşlılar çok daha iyi uyuyabilirler.
* Yaşlanınca insanlar eşlerinden ayrı mı uyumalı?
Böyle bir kural getiremeyiz, ancak yaşlıların uykusu kırılgan olduğu için eğer eşinin uyku sırasındaki hareketlerinden rahatsız oluyorsa, bu yaşlıları çok daha fazla etkiler. Bu nedenle, nasıl uyuyacaklarına kendileri karar vermeli.

BACAĞINIZ UYKUDA ATIYORSA
Uykuda bacak hareketleri yaşlanmayla birlikte artış gösterir. Bir kısmı genetik nedenlerden kaynaklanır ki, bu durumda bacak hareketlerine her yaşta rastlanabilir. Bir kısmı ise, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, demir eksikliği, böbrek rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa ek olarak ortaya çıkabilir. Parkinson, Alzheimer gibi hastalıklarda da bacak atması şikâyetinin oranı yüksektir. Uyku sırasında bu hastaların ayak ya da bacakları istemsiz olarak, belirli aralıklarla bükülür, kasılır ya da sıçrar.

 

Bu durum bazen tek bacakta, bazen iki bacakta ya da değişik şekilde görülür. Bu bacak hareketleri sık ve şiddetliyse, uykuyu böler. Kendileri fark etmeseler bile, onların hatırlamadıkları kısa süreli uyanıklıklara neden olur, bu da uykuyu böler ve kalitesini bozar. Hastalıklara ek olarak ortaya çıkan bacak atmaları, bu hastalıkların tedavi edilmesiyle geçer. Ancak genetik kökenli olan şekli, vücutta dopamin maddesinin eksikliğinden kaynaklanır. Bu maddenin takviyesi için ilaç olarak destek tedavisi yapılır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır