11.06.2019 - Sağlık Portalı

Dış görünüşünüz uyku kalitenizi ele veriyor

Dış görünüşünüz uyku kalitenizi ele veriyor
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

 

 

 

Peki, sağlıklı bir uykunun koşulları neler? Her uykusuzluk sorununda ilaçlara başvurmak doğru mu? Uyku sorunu olanlar ne yapmalı?… Uyku sorunu yaşayanlar hayatlarının pek çok alanında başarısızlığa uğruyor, bu kişilerin yaşam kaliteleri düşüyor, sağlıkları bozuluyor.

* Türkiye’de uykusuzluk görülme sıklığı nedir?
Hayatının herhangi bir aşamasında, her üç insandan biri uykusuzluk ve uyku sorunlarıyla karşılaşıyor.

* Uykusuzluk bir hastalık mıdır?
Uykusuzluk bir hastalık olmasa bile, birçok hastalığın belirtisi olabileceği gibi, hastalıklara zemin de hazırlayan bir durumdur. Ancak uyku apne hastalığı başlı başına bir hastalıktır ve bu durum kalp hastalıklarına neden olabildiği gibi, pek çok ölümün de nedenidir.

Uykuya dalamama, uykusuzluk sorunu kadınlarda daha çok görülürken, gün boyu uykusuzluk çekme, uyuklama sorunu da özellikle erkeklerde görülür. Erkekler yapısal olarak “uyku apne hastalığı” denen, gün boyu uykusuzluk haliyle seyreden hastalığa fiziksel durumlarından dolayı daha yatkındırlar.

* Bir insan uykusuzluğa en fazla ne kadar dayanabilir?
Bu durum insandan insana değişir. Ancak, biz sadece yorulduğumuz için uyumuyoruz. Uykunun bazı dönemlerinde, vücudumuz aktif olduğumuz bazı dönemlerden çok daha yoğun halde çalışır. Dolayısıyla uyku vücudu dinlendirmek ve yenilemekten öte, öğrenmenin kalitesini bile etkileyen bir dönemdir. Fare deneylerine göre; uyumalarına izin verilmeyen fareler bir aylık süre içinde ölüyorlar. İnsanda yapılan deneyler ise; insanların uykusuzluğa en fazla 11 gün dayanabildikleri gösteriyor. 11 günün sonunda hayal görme, psikoza düşme gibi belirtiler ortaya çıkıyor. Ancak 16 saatlik bir uykunun sonunda tekrar iyileşme görülebiliyor.

* Rüya görmek iyi midir?
Uyku hastalığı olan insanlar rüyalarını kaybederler. Uykuları sürekli kesildiği ve uyku düzenleri bozulduğu için rüya görmezler ya da hatırlamazlar. Rüya gören ve sabah kalktığında uykusunu almış insan, ideal uykusunu almış insandır. Uyku hastalığı olan insanlarda amaç bunu sağlamaktır.

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır