04.11.2019 - Sağlık Portalı

Sigarayı bırak, içki içme, kilo ver ve tuzu hayatından çıkar

Sigarayı bırak, içki içme, kilo ver ve tuzu hayatından çıkar
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

“Bugüne kadar sağlığım bozulmadı. Bundan sonra da bana bir şey olmaz” demeyin. Üzerinde durmadığınız rahatsızlıklar ciddi bir kalp hastalığının habercisi olabilir. Unutmayın; bu hastalıklar haber vermeden kapınıza dayanıyor. Sağlıklı bir hayat için önleminizi alın…

Kalp ve damar hastalıklarına karşı alınacak önlemler nelerdir?
Sigarayı bırakın, düzenli spor yapın, fazla kilonuz varsa verin, aşırı tuz ve alkol kullanımından kaçının, kolesterol düzeyinize dikkat edin.

 

Kaç çeşit kalp hastalığı vardır?
Dört tip kalp hastalığı vardır. Birincisi damar hastalığı, ikincisi kas hastalığı, üçüncüsü kapakçık hastalıkları, dördüncüsü ise, elektrik sistemi hastalığıdır. Elektrik sistemi hastalığı ritim bozukluklarına, kas hastalığı kalp kası zayıflığına, kalp yetmezliğine, damar hastalığı da koroner yetmezlik, kalp krizi, damar sertliği gibi hastalıklara neden olur.

Koroner arter hastalığı nedir?
Kalbe kan yoluyla oksijen taşıyan arterlerin kısmen tıkanmasıyla ortaya çıkan bir kalp hastalığıdır. Kalp kasının sağlıklı çalışması bu arterlerden yeterli oksijen sağlanmasına bağlıdır. Koroner arter rahatsızlığında, arter çeperlerinde yağ dokularından oluşan tabakalar birikir ve arterlerin çapı küçülmeye başlar. Kalbe kan yoluyla gelen oksijen azalır. Arterlerin zamanla daralması, kalp krizi ve ani ölüm riskini artırır. Genetik faktörler, sigara içmek, yüksek tansiyon, kilo fazlası, şeker hastalığı, kandaki kolesterol düzeyinin yüksek olması koroner arter hastalığının nedenleridir. Göğüs kafesi üzerinde şiddetli bir sancıyla kendini belli eder. Bazı durumlarda karın bölgesinde hissedilen bu sancı, mide sancısı ile karıştırılabilir. Sancı boyun, omuzlar, kollar ve hatta çeneye kadar
yayılabilir.

kalp yetmezliği | Fizyoterapist

Damar sertliği nasıl oluşur?
Kalbi besleyen ana damarların kalınlaşması sonucunda, kan yeterli miktarda kalbe gidemez. Damar sertliği, kolesterol, mineral, kan ve kas hücrelerinin arter (atardamar) duvarında birikmesi ve kan akışını engellemesiyle, damar sertliği ortaya çıkar. Öncelikle kan basıncının artması, nikotin, kimyasallar, virüs veya alerjik reaksiyon gibi bir nedenle damar içi zedelenir. Kolesterol ve diğer kan hücreleri, zedelenmiş bölgeye yapışmaya başlar. Bu hücreler kas hücrelerinin büyümesine neden olan bir salgı salgılarlar. Bu durum arter duvarının kalınlaşmasına ve sertleşmesine sebep olur.

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır