26.10.2019 - Sağlık Portalı

Sigarasız sağlıklı yaşam

Sigarasız sağlıklı yaşam
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Sayın Eren Bey, 41 yaşındayım. Uzun yıllar sigara içtikten sonra, yaklaşık bir buçuk ay önce karar verip, sigarayı bıraktım. Bildiğim herhangi bir sağlık sorunum yok. Ancak sigaranın içtiğim süre içinde vücudumda yarattığı olumsuz etkileri bir an önce atabilmek için sabırsızlanıyorum. Bu konuda neler yapabilirim? Örneğin balgam söktürücü bir şurup kullanmak doğru olur mu? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Mehmet Çolular / İstanbul

Sayın Mehmet Bey, sizi sigara gibi bir kötülükten kurtulmak için gösterdiğiniz kararlılık nedeniyle kutluyorum. Çoğu tiryaki, sigarayı bırakmayı istemediğini söyler ama aklının gerisinde denese bile bu işi başaramayacağı endişesi vardır. Buna karşın birçoğu sigaraya bağlı gerçek bir ölüm tehdidi ile karşı karşıya kaldığında derhal sigaradan

sigaranın zararları, sigarayı bırakmanın faydaları | Yazan Gençlik

vazgeçer. Yani sorun karar meselesidir. Siz çok şanslısınız ki, insan bedeninin henüz kendini tamir etme yeteneğinin azalmadığı bir dönemde sigarayı bırakmışsınız. Herkesin bilmesi gerektiği gibi sigara, solunum, kalp damar ve sinir sisteminin çalışmasını bozan ve buralarda ölümcül hasarlar meydana getiren, bir anı bile israf edilmeyecek kadar değerli insan yaşamını kısaltan bir illettir. Fakat bundan kurtulmaya karar verilip bırakıldığı anda, beden kendini iyileştirmeye başlar. Bu süreç şöyle işler;

Son sigarayı içtikten 20 dakika sonra: -Kan basıncı normal sınırlarınıza iner. -Kalp atım hızı yavaşlar. -El ve ayaklar ısınır.

8 saat sonra: -Kandaki karbonmonoksit miktarı normale döner. -Oksijen seviyesi yükselir.

24 saat sonra: -Kalp krizi riski azalmaya başlar.

2 gün sonra: –Koku alma ve ağız tadı yerine gelir. -Sinir uçlarındaki hasar tamir edilmeye başlanır.

1 hafta ila 3 ay içerisinde: -Nikotin vücuttan tamamen temizlenir. -Kan dolaşımı düzelmeye başlar. -Vücudun enerji düzeyi yükselir. -Yürümek kolaylaşır. -Solunum kapasitesi yüzde 30 artar. -Öksürük, sinüslerde doluluk, nefes darlığı azalır.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır