26.10.2019 - Sağlık Portalı

Kepçe kulağın tedavisi kolay

Kepçe kulağın tedavisi kolay

Kepçe kulak, özellikle küçük yaşlarda psikolojik sorunlara varan sonuçlar doğurabiliyor. Dr. Onur Erol’un geliştirdiği ‘Modifiye’ tekniği ile kepçe kulaklar düzeltiliyor

Kepçe kulak deformitesi, plastik cerrahide sık rastladığımız şekil bozukluklarındandır. Bu deformite için yapılan ameliyatlar, büyük çoğunlukla hem hastanın hem de cerrahın yüzünü güldürür. Kepçe kulak, özellikle okul yıllarında, birçok çocuğun alay konusu olmasına yol açabilir. Kimi hastalar ise, çevreden kimse rahatsız etmese dahi, kendileri bu durumdan rahatsız olarak doktora başvurmaktadır

LÜKS BİR UYGULAMA DEĞİL
Toplumda bazen kepçe kulak deformitesi pek de ciddiye alınmamakta, bu sebeple çare arayanların çabaları lüks bir istek gibi görülmektedir. Ancak konuya taşıdığı şekil bozukluğundan dolayı rahatsızlık duyan kişinin açısından bakmak daha doğru bir yaklaşımdır. Kepçe kulağından rahatsız olan herkes ameliyat için adaydır. Bu noktada dikkat edilmesi gerekli konulardan birisi, ameliyat olacak şahsın bizzat kendisinin ameliyat olmayı istiyor olmasıdır. Dikkat edilecek konulardan bir diğeri ise, hastanın ameliyattan beklentilerinin gerçekçi beklentiler olması, anormal bir isteğinin olmamasıdır.

 

Kepçe kulak düzeltilmesi için kullanılmakta olan birçok cerrahi teknik mevcuttur. Bunlar birbirinden kısmen farklı gibi görünseler de, hepsi kulağın baş ile yaptığı açıyı daraltmaya ve kulak kıkırdağında bulunması gereken kıvrımları oluşturarak, kepçe görüntüsünü yok etmeye yöneliktir. Bu tekniklerin hepsi ile iyi sonuçlar alınmaktadır. Biz son yıllarda, benim geliştirdiğim, kulak arkasında hiç kesi oluşmayan ‘Modifiye’ yöntemini başarıyla uyguluyoruz. Ameliyatlar genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Küçük yaşlarda, ameliyathane ortamında bir süre kıpırdamadan yatmak sıkıcı olabileceğinden, genel anestezi daha uygun olabilir.

 

Ameliyat hangi anestezi ile yapılırsa yapılsın, hastanın hastanede kalması gerekmez. Bir süre istirahatten sonra hastalar aynı gün içerisinde eve dönebilirler. Ameliyattan sonra doktorun tercihi ile süre değişebilmekle birlikte, yaklaşık bir hafta kulak ameliyatına özgü bir bandaj ile kulak korunur. Daha sonra çoğu doktor, hastanın bir süre daha kulağı koruyacak tarzda yerleştirilen, daha az dikkat çekici bir bandaj (tenisçi bandı, saç bandı vb.) ile toplum hayatına dönmesine izin verir. Kepçe kulak ameliyatından sonra ağrıdan şikâyet eden hasta çok azdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır