28.10.2019 - Sağlık Portalı

Boynumuz neden ağrır ?

Boynumuz neden ağrır ?

En sık görülen boyun ağrısı nedenleri; boyun kaslarının gerilmesine bağlı ağrılar, boyun omurlarında görülen kaymalar, trafik kazaları sırasında ortaya çıkan ve kırbaç darbesi şeklinde gelişen ağrılar, boyun tutulmaları olarak sıralanabilir. En sık görülen boyun ağrıları, boyun kaslarının aşırı gerilimine bağlı olarak ortaya çıkar. Boyun ağrısı meslek hastalığıdır. Uzun süre daktilo başında oturan sekreterlerde, mimarlarda, uzun süreli olarak nemli ortamda çalışanlarda görülür. Stres, sinirlilik, yorgunluk ağrıyı şiddetlendiren etkenler arasındadır. Kasların kasılma şiddetine bağlı olarak, boyundan başa doğru yayılan ağrılar ortaya çıkar. Hava değişiklikleri hastayı aşırı derecede etkiler. Boyun bölgesindeki kasların kasılması sinirleri sıkıştırarak, kola vuran uyuşukluklara neden olabilir. Bu tip

hastalar masaj yaptırmayı severler. Aşırı masaj kaslar içinde gelişen hassas noktaların artmasına neden olur. Bu nedenle aşırı masajdan kaçınılması doğru olacaktır.

Trafik kazalarından sonra görülen boyun ağrıları nasıl geçer?
Boyun bölgesine birçok kas yapışır. Bu bölgeye gelen darbeler ya da ani hareket değişiklikleri sonucunda, vücudun dengesini sağlamak için bölgedeki kasların ani olarak kasılması şiddetli ağrılara yol açar. Özellikle trafik kazaları sırasında başın önce öne, sonra arkaya gitmesi ‘kırbaç darbesi’ adı verilen bir darbeye neden olur ve boyun kaslarında şiddetli ağrılar ortaya çıkar. Bu ağrıların özelliği hemen ortaya çıkmaması, yavaş yavaş gelişmesidir. Bu nedenle, hasta kaza sonrası kendini bir kez yoklar ve kazayı ucuz atlattığını düşünür. Aslında olay yeni gelişmektedir. Böyle bir kaza sonrasında hastanın yatakta 24 saat istirahat etmesi, omuz ve boyun bölgesine sıcak tatbiki, ödem çözücü analjeziklerin, kas gevşeticilerin verilmesi gerekir. Yoksa ağrı şiddetlenir. Bazı hastalarda kolda uyuşukluk ortaya çıkabilir.
Boyun omurlarının kayması sırasında ortaya çıkan ağrılar nasıl gelişir?
Bel bölgesinde olduğu gibi hareketli omurların bulunduğu diğer bir bölge servikal bölgedir. Bu bölgeye gelen ve trafik kazalarında görülen ani darbeler, boyun omurları arasında bulunan ve disk adı verilen yastıkçıklarda yırtılmaya yol açabilir. Bu yırtılma omurilikten çıkarak omurlar arasından diğer bölgelere yayılan sinirleri sıkıştırır ve aynı bel kaymasında olduğu gibi şiddetli ağrılar görülür. Tek veya çift taraflı olarak kolda, ileri vakalarda bacakta da şiddetli ağrı ve karıncalanmalar, uyuşukluklar görülür. Başın bir taraftan bir tarafa döndürülmesi, öne eğilmesi gibi durumlarda ağrı şiddetlenir. Boyun omurlarındaki kaymalar genellikle bel kaymasından daha şiddetli seyreder. Bu nedenle erken dönemde önlem alınması, hastalara yatak istirahati verilmesi gerekir.
Neden birden boynumuz tutulur?
Boyunda ağrıya duyarlı birçok yapı vardır. Bunlardan birincisi, boyun omurları arasından çıkan sinirlerdir. Bu sinirlerin boynun ani gerilmesi sonucu tahriş olması kas spazmına yol açar. Boynun tutulması bu kasların kasılmasıdır. Boyun tutulması, sürekli olarak ya da ani bir hareketle boyun kaslarının aşırı kasılmasına bağlıdır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır