28.10.2019 - Sağlık Portalı

Uzun yaşamanın yeni reçetesi: Meyve suyu

Uzun yaşamanın yeni reçetesi: Meyve suyu

Sağlıklı yaşam için tüm imkânlarını seferber eden bilim dünyası, meyve suyunun nimetlerini de keşfetti. Meyve sularında bulunan ‘fitokimyasallar’ın sağlıklı ve uzun yaşamın sihirli anahtarı olduğu ortaya çıktı

Fitokimyasallar olarak tanımlanan sebze ve meyveleri oluşturan 8 bin farklı bileşen, bilim dünyasına damgasını vurdu. Bu, bir başka gerçeği daha ortaya çıkardı: Meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunan, sağlık ve dinçlik veren fitokimyasallar, meyve sularının önemine dikkat çekti. Meyve suları, sağlıklı ve uzun yaşamın yeni anahtarı olarak açıklandı. Çünkü, fitokimyasallar adı verilen 8 bin çeşit bileşen, sebze ve meyvelerde olduğu kadar, meyve sularında da bol miktarda bulunuyor.

PORTAKAL SUYU MUCİZESİ
Meyve yemeyenler için en önemli alternatif suyunu içmek: Çünkü meyve sularının içinde güçlü antioksidanlar (yaşlanmayı önleyici) bulunması, özellikle turunçgillerden elde edilen meyve sularını ön plana çıkarıyor. Meyve sularının beslenmedeki yeni rolüne dair bilgiler veren Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevinç Yücecan, turunçgil meyve sularının yanı sıra, domates suyu, elma, kayısı ve üzüm suyunun da son derece faydalı olduğunu söyledi. Prof. Dr. Sevinç Yücecan, bir ay süreyle günde 750 ml, yani 3 su bardağı portakal suyu içen yüksek kolesterol hastalarında, HDL (kötü huylu kolesterol) düzeyinin yüzde 21 oranında azaldığının saptandığını açıkladı.

A VİTAMİNİ DEPOSU KAYISI
Prof. Dr. Yücecan, günlük hayatımızda tüketmemiz gereken meyve veya meyve suyunun dozlarına ilişkin örnekler de verdi. Beslenmede, besin çeşitliliğine önem verilmesi gerektiğine, havuç, mor üzüm, domates, portakal, elmanın faydalarına değinen Prof. Dr. Yücecan, önerilerini şöyle sıraladı: Kahvaltısı sırasında mutlaka 1 bardak portakal suyu için. 3 ana öğünü mutlaka tüketin. Ara öğünlerde de meyve yiyip, meyve suyu içebilirsiniz. Eğer öğün atlarsanız, vücuttaki yağ dokusu artıyor, protein dokusu azalıyor. Şişmanlamanın en önemli nedenlerinden birisi, öğün atlamaktır. Meyve suyunu ara öğünlerde çok rahatlıkla tüketebilirsiniz. Kayısı suyu, günlük A vitamini ihtiyacımızın yüzde 30’unu karşılıyor mesela. 100 gram elmadan alacağınız vitamini 50 gram elma suyundan alabilirsiniz. Tek fark; vücut sadece posa almıyor. Kalsiyum katkılı meyve sularını tercih edin. Meyveli süt, meyveli yoğurtlar da son derece faydalı besinler.”

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır