24.10.2019 - Sağlık Portalı

Bol su içip, sık tuvalete gidin

Bol su içip, sık tuvalete gidin

Böbrekleri yaşlanmanın etkilerinden korumanın yolları var. Yaşam stili ve beslenme alışkanlıklarımızda yapacağımız değişiklikler, sağlıklı böbreklere sahip olmamızı sağlıyor. Tuvalete gitmeyi ertelemek ise son derece sakıncalı…

Memorial Hospital nefroloji uzmanlarından Prof. Dr. Aydın Türkmen, 40 yaşında yaşlanmaya başlayan böbrekleri daha dinç tutmanın yollarını anlattı:

* Böbrekleri korumak için nelere dikkat edilmeli?
Basit idrar tetkiklerini tekrarlayarak, bu hastalığı erken teşhis etmek gerekir. Hastalık genelde 30’lu 40’lı yaşlarda kendini gösterir. Belirtilerinden biri; çok su içip, çok idrara gitmektir. Bu durum birkaç aydan, yıllar boyunca sürebilecek bir döneme uzanabilir. Böbrek sağlığını korumanın en iyi yolu; eğer bir hastalık varsa, bunu erken teşhis etmektir. Bu da, basit kan ve idrar testi ile olur. 40 yaşından sonra böbrekler yaşlanmaya başlar. Bu nedenle, 40 yaşından sonra senede bir kez, bu testlerin yapılmasını öneririm.

* Hangi yiyecekler böbrekler için zararlıdır?
Böbrek hastalıklarından gıda maddelerini sorumlu tutmak doğru değil. Böbrek hastalığı olan kişilere hastalıklarının ilerlemesini engellemek için bazı diyetler verilebilir. Kolesterolün düşük olması gerekir. Yüksek kolesterol bir risk faktörüdür, yağlı gıdalardan, proteinden kaçınmak gerekir. Aşırı protein vücutta üre oluşumunu artırır, fosforun yüksekliği de kanda böbrek hastalığını engelleyen bir faktördür. Böbrek yetersizliği ilerlemişse, kanda bulunan bazı tuzların fazlalığı zarar verir. Potasyumdan zengin olan konserve meyve suları, narenciye meyve suları biraz sakıncalıdır, bunların tüketiminden kaçınmak gerekir.

* Vejetaryen mi olalım?
Böbrek yetersizliğinde azaltılmış miktarda protein almak gerekli. Hastaların bazıları hiç et yemiyor, bu sakıncalı bir durum. Böbrek yetersizliği olan kişilere, günde kilo başına yarım gram civarında protein öneriyoruz.

* Neler içelim?
Sıvı alımını genel olarak artırmak gerekir. Kış aylarında 2.5-3 litre su önerilir. Yaz aylarında bu miktar daha fazla olabilir.

* Sigaranın böbrek üzerine etkisi nedir?
Direkt olarak zararlı. Damarlar üzerinde kasılma etkisi yaptığından, günde bir sigaraya bile izin vermiyoruz. Hipertansiyona (yüksek tansiyon) yol açıyor, bu da böbrek hastalığını ilerleten en önemli faktörlerden bir tanesi.

* Tuz hiç tüketilmemeli mi?
Tuz genellikle hipertansiyonu olan ve vücudunda şişme olan hastalar için yasak. Bu kişilerin hiç tuz almamaları gerekiyor. Yüksek tansiyonu olan herkesin böbrek sağlığını korumak için böbreklerini kontrol ettirmesi gerekli. Yalnızca hipertansiyonun (yüksek tansiyon) kendisi de böbrek yetersizliği yapabilir. Bu hastalığın sıklığı fazla olduğundan, üzerinde durmak gerekir. İkinci bir hastalık da diyabettir.

* Tuvalet alışkanlığı önemli midir?
Çok uzun süre idrar tutulmaması gereklidir. Mesanede uzun süre idrar kalırsa, iltihap riski artar. Bu da, bir süre sonra böbrek iltihabına yol açabiliyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır