31.10.2019 - Sağlık Portalı

Kalbin reçetesi CEVİZ

Kalbin reçetesi CEVİZ
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Kalp sağlığınız için katı yağlardan fakir, sıvı yağlardan zengin yemekleri tercih etmelisiniz. Günde bir avuç ceviz kalbe iyi geliyor. Meyve, sebze ve balığı ise, sofranızdan eksik etmeyin. Sigara hayatınızda kesinlikle yer almamalı. Her gün tok karnına bir aspirin içmeyi de unutmayın

Kalbi korumak için ne yapmalı?
Kalbin düşmanı olan sigaradan uzak durun. Fazla kilolarınızdan kurtulun. Düzenli egzersiz yapın. Kolesterolünüzü düşürün. Bunların yanı sıra; genetik faktörler, şeker hastalığı ve yüksek tansiyon da kalp hastalıklarının gelişmesinde etkili. Genetik faktörler için yapılabilecek bir şey yok. Ancak şeker hastalığı ve yüksek tansiyon için doktorunuza danışabilirsiniz.

Beslenmemiz nasıl olmalı?
Katı ve kızartma yağlardan fakir, tuz kullanımı kısıtlı, meyve, sebze ve balık ağırlıklı bir beslenme öneriyoruz. Et kullanımının kısıtlanmasında birtakım hatalara düşüyoruz. Genellikle kırmızı et yasaklanıyor. Aslında balık ile kırmızı et arasındaki kolesterol çok farklı değildir. Ancak balıkta bulunan omega yağ asitleri daha faydalı olduğu için balık tavsiye edilir. Ama yağsız, küçük miktarlarda kırmızı et yasak değildir. Tavuk kolesterol açısından fakir bir yiyecektir. Fakat tavuğun derisi bu açıdan sakıncalıdır. Sakatatlardan da uzak durulmalıdır.

Kalp için ne tip egzersiz yapılmalı?
Yürümek, bisiklete binmek ve koşmak gibi egzersizler yapılabilir. Kalp hastalıklarından korunmak anlamında bir reçete yazmamız gerekirse, günde yarım saat, hafif oranda terletecek şekilde yürüyüş yapmak idealdir. Günde yarım saat, iki – üç kilometre yürüyüş yapan bir kişinin kalp sağlığı açısından geleceği çok parlaktır.

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır