21.10.2019 - Sağlık Portalı

Ne yiyeceğinizi bilin yatağa düşmeyin

Ne yiyeceğinizi bilin yatağa düşmeyin
Önceki1 - 8
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Doğa bir eczane gibidir! Tahıl, sebze ya da meyvelerde bulunan çeşitli maddeler, vitaminler; depresyondan tansiyona birçok hastalığa iyi gelir. İşte bunlardan bazıları
İngiliz bilim adamları, 38 hastalığa doğal yiyeceklerle nasıl kafa tutacağınızın listesini çıkardı. Londra Üniversitesi uzmanlarının hazırladığı ve Daily Mail gazetesinde yayınlanan bu doğal savaş programında hangi hastalık için masanızdan hangi yiyeceği eksik etmemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Kesip hayatınız boyunca saklayabileceğiniz bu yazı dizisinin ilk bölümünde bilimadamları, 10 hastalığa karşı neler yemeniz gerektiğini anlatıyor.

1. GRİP
* Satsuma: (Küçük portakal) İçerdiği folik asit ve C vitamini sayesinde öksürüğü ve kanlı tükürükleri keser. Ayrıca kan pıhtılaşmasına karşı en etkin doğal yiyecek olduğu için ileri yaşlarda felç ya da kalp krizi riskini de azaltır.

* Tarçın: Yemeklere girmiş olabilecek E coli bakterisinin vücutta yayılmasını engeller. Mideyi düzenen sokar. Kusmayı engeller. Hatta bal ya da limon suyuyla birlikte alındığında boğazdaki yanmaları keser.

* Hardal: İçindeki singrin maddesi, midenin gaz çıkarmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenler, mide ağrılarını giderir. En fazla bir çay kaşığı alınmalıdır.

* Nane: İçerdiği mentol, midenin normalleşmesine neden olur.Vücuda giren grip mikrobuna karşı savaştığı gibi, ileri yaşlarda ülsere yakalanma riskini de azaltır. Nane çayı, başağrısı, grip, stres gibi hastalıkların yanısıra mide yanmasına da bire birdir.

2. DEPRESYON
* Avokado: Sindirimi çok rahat olan bu meyvayı özellikle yeni doğmuş bebeklerin ilk maması olarak tavsiye ederiz. İçerdiği E vitamini kalbe iyi gelir, yüksek potasyum da dinç tutar ve insanı depresyona sokan uyuşuklukluk ve rahatlığı üzerinden atar. Vücudun kolestorel oranını da ayarlar. Teninizin sürekli hücre yenilemesine neden olur. (Zayıflamak isteyenler dikkat: Yağ oranı bir çikolata kadar yüksek olan avokadoyu yememenizi öneririz.)

* Arpa

* Çikolata: Sütlü çikolataları tercih edin. Çünkü içerdiği kakao yağı, magnezyum, E vitamini beynin kendisini yenilemesine ve psikolojik rahatlık sağlamasına yardımcı olur. Migreni olanlar çikolatadan uzak durmalıdır.

* İstiridye: İçindeki demir, sperm sayısını ve insanın seks gücünü artırır. A, B12 ve C vitaminleri içerir. Beyin için en faydalı yiyecek olan istiridye, enerji verir. (Dikkat: Kolesterol oranı birçok balığın iki katıdır.)

* Patates: Orta boy bir patates, bir insanın bir gün içinde alması gereken C vitaminini içerir. Beyindeki serotonin adlı kimyasal maddenin kendisini yenilemesini sağlar.

Önceki1 - 8
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır