02.11.2019 - Sağlık Portalı

125 yaşına kadar yaşamanın sırları!

125 yaşına kadar yaşamanın sırları!
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

ABD’li bilimadamları insanın erişebileceği maksimum ömrü biçti: 125 yıl. Time Dergisi’nin kapak yaptığı habere göre uzun yaşamanın sırrı sağlıklı beslenme ve spor yapmakta gizli!
Günün birinde insanoğlu yaşlılığı yenebilecek mi? Gelişen teknoloji sayesinde çok daha uzun süre genç kalabilmeyi başarabilecek mi? ABD’li bilimadamlarının çalışmaları böyle bir tartışma yarattı. ABD’nin saygın haber dergisi Time, son sayısına sağlıklı yaşam ve yaşlılık konusunu kapak yaptı. Dosya, sağlıklı yaşam için sofralardan eksik edilmemesi gereken yiyeceklerden, temizliğe kadar pek çok farklı konuyu içeriyor.

 

SAĞLIKLI BESLENİN
Time’ın konuştuğu doktor ve bilimadamlarına göre insan vücudu, er ya da geç kendi yaşamını sona erdiriyor. İlk insanlarda ortalama 20 yıl civarında olan yaşam süresi günümüzde gelişen teknolojji ve iyileşen yaşam koşulları sayesinde 70’e ulaştı. ABD’nin tanınmış okullarından California Üniversitesi profesörlerinden Dr. Leonard Hayflick, kaza ve organların yaşlanmasının günün birinde mutlaka başlayacağını ve insanların en fazla 125 yaşına kadar yaşayabileceğini belirtiyor.

 

OBEZİTEYE DİKKAT!
Prof. Hayflick ise, teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin işin sırrını şöyle açıklıyor: “Uzun yaşamın sırrı sadece bilimde değil sağlıklı beslenme ve yaşam koşulları ile spor yapmakta gizli…” Kuşkusuz her spor yapan ve sağlıklı beslenen de 125’ine kadar yaşayacak diye bir kural bulunmuyor.

Abur cubur yiyecekler gün geçtikçe aşırı kilolu, obez çocukların oranını artırıyor. Beslenme ve çocuk sağlığı uzmanları, çocukların obezliğe küçük yaşta yakalandıklarını belirterek anne ve babaları uyarıyor: İşe, “Tabağındaki yemeği mutlaka bitir” kuralını bir kenara bırakarak başlayın…

Penn Üniversitesi çocuk sağlığı uzmanı Dr. Leann Birch, “Bu çocuklarda yeme alışkanlığını getiriyor. Bu da obezliğe götürüyor” diye konuşuyor. Bu yüzden çocuklarınızın TV, htta bilgisayar başında geçirdiği saatleri sınırlamalısınız. Nielsen araştırma şirketinin yaptığı incelemelere göre haftada 20 saatten fazla televizyon seyreden 2-11 yaşları arasındaki çocukların obez olma riski çok yüksek. Çünkü bu kadar saati TV’nin karşısında hareketsiz olarak geçirmek kalori yakmalarını engelliyor. Ayrıca reklamlarda izledikleri abur cubur yiyeceklere ilgilerini artırıyor. Uzmanlar ebeveynlerin ilk iş olarak çocuklarını TV’den uzak tutmalarını söylüyor. TV karşısında geçireceği saatlere ise sınırlama getirmelerini belirtiyor. Çocukların 1-7 yaşları arasında bünyelerinin düzene girdiğinin altını çizen uzmanlar, bu yaşlarda normal bir kiloya ulaşmanın çok önemli olduğunu belirtiyor.

 

Günde yarım saat yürümek depresyonu bile önlüyor!
Düzenli yürümek, koşmaktan çok daha faydalı. Uygun ayakkabı seçip önce kaslarınızı ısıtın. Kısa mesafeleri hedefleyin! Zamanla daha uzun yürüyebilirsiniz!

Sağlıklı bir vücut adına sabahın erken saatlerinde kalkıp, eşofmanlarınızı giyip kendinizi deniz kıyısına ya da ormanlık bir yere atmanız ve saatlerce koşmanız şart değil. Yapılan son araştırmalara göre tempolu bir yürüyüş sağlığa çok daha faydalı. Uzmanlar, haftada 6 kez yarım saat-1 saat arası tempolu yürümenin (saatte 5-7 km hızla) koşunun yerini tuttuğunu belirtiyor. Ancak yürüyüşün faydaları uzun vadede ortaya çıkıyor.

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır