09.06.2018 - Sağlık Portalı

Gizli strese dikkat! 

Gizli strese dikkat! 

Gizli strese dikkat! 

Batılı uzmanlar kişinin farketmeden yaşadığı gerilime ‘gizli stres’ adını veriyor. İşte gizli stresin vücuttaki belirtileri
Amerikalı ve İngiliz doktorlar uzun süre farkedilmeyen ve önlem alınmayan stresin son derece ciddi sağlık problemlerine yol açabileceğinin altını çiziyor. İşte gizli stresin vücudumuzdaki 10 belirtisi:

1- Aşırı yemek: İngiliz beslenme uzmanı Alan Hunter, “Stres vücudun her yerine baskı uygular. Eğer kişide yiyecekler konusunda zaten bir zaaf varsa bu, stres döneminde daha da artar” diyor. Stres altındaki kişi vücudunu dengelemeye çalışırken yemeğe yüklenir. Bu dönemde insan en çok aburcubura, sodalı içeceklere, kafeine, nikotine ve alkole başvuruyor. Çünkü bunlardan birini almak kişiye stresini 10 dakika unutturuyor.

2- Zedelenme ve çürükler: Eğer vücudunuzda nedenini nasılını hatırlamadığınız çürük ya da küçük kesikler varsa bunun nedeni de stres. Çünkü stres altındaki kişinin vücudu doğal ağrı kesici ‘endorfin’i salgılyor. Bu da kesik ya da çarpmanın yol açacağı acıyı hissetmemizi önlüyor. Ayrıca baskı altında olduğumuz zaman yaraların iyileşme süresi yüzde 24 oranında uzuyor.

3- Saç dökülmesi: Stres saçı güçlendirip geliştiren vitanminlerin alınmasını engelliyor. Sonuç: Birçok kadında yüzde 30’a varan saç kaybı! Stresin damarları daraltması da saçları döküyor.

4-Ciltte dökülme ve kaşıntı: Egzema ve benzeri cilt hastalıkları stresle ağırlaşıyor. Ancak kişi rahatlayınca, örneğin tatile çıktığında iyileşiyor! Stres altındaki kişi bir neden yokken kaşınıyor. Ayrıca histamin adlı hormonun salgılanmasına yol açarak alerjik reaksiyonları başlatıyor.

5-Ciltte belirtiler: Stres kuru cildi daha da kurutur. Eğer cildin sivilceli bir yapısı varsa, sivilce sayısında patlama olur. Bunun nedeni stresin adrenalin seviyesini artırmasıdır. Adrenalin diğer hormonların düzenini bozar.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır