01.11.2019 - Sağlık Portalı

Genlerimi seveyim!

Genlerimi seveyim!

Sizi siz yapan özelliklerin bir çoğu kalıtsal. İşte anne babadan gelen genlerin belirlediği kaderiniz…
Kişilik:
Genetik bilimciler, kişilik özelliklerinin anne ya da babadan çocuklarına geçtiğini belirtiyor. Buna verdikleri en önemli örnek ise kimi akıl ya da ruh hastalıkları. Beyinde salgılanan kimyasallar, kişilerin günlük alışkanlıklarını ve davranışlarını belirliyor. Bu kimyasalların yapısını da genetik miras tayin ediyor.

Zararlı Madde Bağımlılığı:
DRD2 ve DRD4 adlı genler, uyuşturucu madde, sigara ya da alkol gibi bağımlılık yaratan maddelerin vücuttaki etkisini aynen yaratabiliyor. Halen bu iki gen üzerinde çalıştıklarını belirten Amerikalı bilim adamları, bu gene sahip kişilerin zararlı madde bağımlısı olmalarının daha kolay olduğunu söylüyorlar. Bu genler, aileden çocuklarına geçebiliyor.

Zeka:
İkizler üzerinde yapılan bir araştırma zekanın da kalıtsal olduğuna en iyi örneği teşkil ediyor. Farklı aileler tarafından büyütülen 50 ikizin zekaları araştırıldı. Farklı ortam ve koşullarda yetişmelerine rağmen yüzde 70’inin aynı zeka seviyesi ve kapasiteye sahip olduğu tespit edildi.

Şişmanlık:
Araştırmalar, anne ya da babası aşırı şişman olan çocukların, şişman olma riskinin yüzde 75 olduğunu gösteriyor. Doktorlar, genler dolayısıyla vücutlarında bir protein salgılanmayan kişilerin ne kadar yeseler de doymuş hissetmediklerini söylüyor. Dolayısıyla aşırı şişmanlayan bu kişiler, aynı durumu genleri vasıtasıyla çocuklarına da geçirebiliyor. Yani aşırı şişmanların çocukları da tıpkı ebeveynlerinde olduğu gibi aynı protein salgılanmadığı için ne kadar yeseler de doymuyor. Vücudun aldığı besinlerin yağını ne oranda yaktığı da yine aynı şekilde ‘miras’ kalabiliyor.

Hastalıklar:
Birçok hastalığın kalıtsal yollardan kuşaktan kuşağa geçtiği artık tüm tıp çevrelerinde kabul ediliyor. İşte bazı hastalıkların genlerle geçme riski:

* Sara , böbrek hastalıkları, retina hastalığı, Huntington hastalığının genlerle geçme riski yüzde 50 civarında.

* Anneler çocuklarına X kromozomunu verirler. Erkeklerin annelerinden gelen 1 X kromozomu vardır. Bu nedenle de erkeklerin, X kromozomuna bağlı olarak gelişen hastalıkları alma riski yüksektir. Erkeklerin annelerinden alma oranı yüzde 100 olan hastalıklar renk körlüğü, homofili, kellik, X sendromu ve kas hastalığı..

* İşitme zorluğu, diyabet ve miyopinin anneden alınma riski ise yüzde 50.

KANSERDE GENETİK RİSK
* Prostat: Yüzde 45

* Pankreas: Yüzde 36

* Bağırsak: Yüzde 35

* İdrar kesesi: Yüzde 31

* Mide: Yüzde 28

* Akciğer: Yüzde 26

* Kan kanseri: Yüzde 21

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır