31.10.2019 - Sağlık Portalı

Beyninize Dair Bazı Gerçekler – Test

Beyninize Dair Bazı Gerçekler – Test
Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.
Aklınız Nasıl Çalışıyor? Test

Beyin oldukça gizemli bir organdır. Beynin sinir hücreleriyle olan etkileşimi, sinir hücrelerinin sayısı, koordinasyonu ve vücutla iletişimi mükemmeldir. Peki beynimiz hakkında gereken her şeyi biliyor muyuz? Tabii ki hayır.

İşte beyniniz hakkında aklınızı başınızdan alacak gerçekler!

1. Beyin acı hissedemez.

Beyinde ağrı reseptörleri yoktur. Bu nedenle cerrahlar bir hastada beyin operasyonu yaparken hastalar uyanık kalabilirler. Bu, doktorların hassas beyin operasyonlarında hastanın herhangi bir görüş veya motor kontrol işlevini zedelemediklerinden emin olmalarına yardımcı olur. Peki, beynimiz acı hissetmiyorsa biz neden hissediyoruz? Çünkü nosiseptör denilen sinir hücreleri duyusal reseptörler olarak çalışır ve omurilik yardımı ile beyne tehlike sinyali gönderir. Bu da beyni uyarır.

2. İnsan beynindeki kan damarlarının toplam uzunluğu yaklaşık 180 bin kilometredir.

Vücudumuzun enerjisinin % 17’sini ve oksijenin % 20’sini kullanan beyin, hızlı işlem yapma gerekliliğinden oldukça uzun kılcal kan damarlarına sahiptir. Beyindeki kılcal kan damarlarının bu kadar uzun olmasının sebebi, beynin işlevselliğinin çok yönlü olmasıdır. Beynimiz uyanıkken bir ampulü aydınlatmaya yetecek kadar (10-23 watt) güç üretir. % 75’i sudan oluşur, nöronları birbirine bağlayan 100 trilyon sinapsın üzerinde 1000 terrabyte bilgiyi tutacak kadar alan içerir.

 

Önceki1 - 4
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır