23.10.2019 - Sağlık Portalı

Genleri harekete geçirmek

Genleri harekete geçirmek
Önceki1 - 5
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Artık, uyuyan genlerin uyandırılabileceğini biliyoruz. “Kalıtsal” terimi, bundan 20-30 yıl öncesine kadar Alınyazısı ya da Alın yazısı ile neredeyse eş anlamlıydı. Bir kuşaktan diğerine aktarılan özellikler değiştirilemez görülmekteydi. Oysaki beceri, büyük çabalar sonucunda elbette geliştirilebilir. Çevre ve öteki dış etkenler genlerimizin işleyişini değiştirebilir.

Genetik Kodumuzda Saklı Gizemler

Diğer bir olağanüstü olan kısımsa; işleyiş ilkelerinin temelde aynı olmasına rağmen, genlerin sonsuz sayıda kombinasyon olasılığından dolayı hiçbir varlığın birbiriyle tamamen özdeş olmamasıdır. Doğacak bir çocuk için yetmiş trilyon gen kombinasyonu olasılığı vardır. Dolayısıyla, güzel bir kadınla akıllı bir adamın evliliğinden daima yakışıklı bir dahi doğmaz. Bu aynı zamanda sizin ne kadar eşsiz ve özel olduğunuzun da bir göstergesidir. Meseleye şöyle de bakabilirsiniz: Siz varsınız, çünkü yetmiş trilyon olasılık arasından denk gelip seçildiniz. İşte siz, bu kadar özelsiniz!

Yararlı genlerinizi harekete geçirin!

Japoncada, “hastalık zihinden ileri gelir” diye bir özdeyiş vardır. Başka bir ifadeyle, düşünce tarzımız bizi hasta edebilir ya da tam tersine iyileşmemize yardımcı olabilir. Bazı bilim adamları, genlerimizin ve işleyişlerinin mutlu bir yaşam sürüp sürmeyeceğimizi belirlediğine bile inanmaktadır. Bu, insanın mutluluğunun doğduğu anda genetik olarak belirlenmiş olduğu anlamına gelmemektedir.

Mutluluğu yöneten genler; her insanın içinde gizlidir ve sadece devreye alınmayı bekler. Bizlere düşen görev, onları harekete geçirmek ve yaşantımıza yarar sağlayacak biçimde çalışmalarını sağlamaktır. Bilinmiş olduğu kadarıyla; genlerimizin yalnızca %5-10’luk bir bölümü gerçek anlamda çalışmaktadır. Geriye kalanlarının ne yaptığıysa meçhuldür. O halde, nasıl yaparız da genlerimizi mutlu olmamızı sağlayacak biçimde çalıştırırız? Bu sorunun cevabı: Her günü olumlu bir tutum içinde ve dolu dolu yaşamaktır.

Önceki1 - 5
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:3    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır