15.10.2019 - Sağlık Portalı

Sizi İletişime Geçirecek Tavsiyeler

Sizi İletişime Geçirecek Tavsiyeler

Mevzu iletişim olunca, çoğumuz yanlış anlaşıldığımızı düşünmeye meyillidir. İletişim kopukluğu olduğu vakit, anlamadığı için alıcıya suçu yükleriz. Fakat gerçekte, mesuliyet konuşana aittir -evet size ait-. Bilgilendirdiğiniz nokta tam manasıyla anlaşılamadıysa, iletişiminizi geliştirmek durumundasınız. İletişim eksikliği teker teker her insanın değişik bir yaşam algısı, zihninde tasarladığı değişik bir dünya modeli olması ile ilgili. Bu yüzden bilgiyi çoğumuz başka bir şekilde alıp, başka bir halde işliyoruz. Detayları bir filtreden geçiriyor, bazılarını siliyor, bazılarının biçimini bozuyoruz. Ve bunu günün her saati ihtiyacımıza göre yapmaya devam ediyoruz.
İnsanlar saniyede 2 milyon bit bilgi alırlar fakat sadece 126 bit kadar bilginin bilincinde olurlar. Silinecek, parçalara ayrılıp sindirilecek çok fazla bilgi var. Bunun farkına varıp, başkalarının davranışlarına, ses tonuna, dili kullanımına ve vücut diline dikkatimizi verirsek, çok iyi bir iletişimci olabiliriz.

İşte size iletişiminizi geliştirecek 5 tavsiye:

1. Başkalarının Zihinlerinde Kurduğu Dünya Modeline Saygı Duyun

Her birimiz gelen bilgiyi kendimize ilişkin dünya modeline gore filtreler, siler yada farklılaştırırız. Dünya modelimiz yaşamımız süresince edindiğimiz tecrübelerle, sevinçlerimiz ve kederlerimizle, travmalarımız ve anılarımızla şekillenir. Açık olun ve karşıdaki insanın dünya modelini kabul edin. Kısa sürede daha iyi bir iletişimci olacaksınız.

2. Yakınlık Kurun

Her ilişkide güvenin oluşması için önce yakınlık kurulması gerekir. Gözlem yeteneklerinizi kullanarak, güven yada içtenlik kurup, kuramadığınıza bakın. Eğer karşınızdakiler rahat ve alıcı görünüyorlarsa, sizin söylediklerinizi anlıyor olmaları olası. Vücut dillerini izleyin, ses tonlarına dikkat edin, nefes alma hızlarını gözlemleyin, göz hareketlerine bakın.
3. Temsil Sistemlerini Gözlemleyin ve Öğrenin

Her birimizin temsili bir iletişim sistemi vardır. Bu sistemler kinestetik (“bunun işe yarayacağını hissediyorum”), görsel (“ne söylemeye çalıştığını görüyorum”), işitsel (“kulağa iyi geliyor”) ve koklama ile tatmadır (“balık gibi kokuyor”). Ek olarak kendimizle iç-konuşma kanalıyla gün süresince iletişim kurarız. Karşıdaki insanın tercih ettiği sistemi bilirseniz, onunla kolayca yakınlık kurabilirsiniz.
Not: İç-konuşmanızı tanıyın ve böylece kendinizle daha samimi bir ilişki kurun.

4. Doğru Dili Konuşun

İnsanların iletişimlerini nasıl yapılandırdıklarının farkına varın, böylece onların dünya modelleri hakkında bir fikre sahip olacaksınız. Sonra onların dili kullanış biçimlerini hatta kelimelerini karşılaştırın. Böylece anlatmak istediklerinizi çok daha iyi bir şekilde aktaracaksınız. Mesela, birisi eğer “görsel” bir iletişimci ise “şu açıdan bak” ya da “apaçık bir şekilde görüyoruz” deyimlerini kullanın ki, mesajınız karşı tarafa daha efektif olarak ulaşsın.

5. Ihmal etmeyin ki İletişim Kuramamanız Mümkün Değil

Yaptığınız, düşündüğünüz ya da söylediğiniz her şey dış yada iç dünyanıza doğru iletişim oluşturmak anlamına gelir. Vücut dili, kelimeler ve tonlamalar hakkında daha bilgili olun. Böylece daha iyi iletişim kurmayı ve geliştirmek için neye ihtiyacınız olduğunu anlamaya başlayacaksınız.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır