18.10.2019 - Sağlık Portalı

Dipteyken Yaşam Bizlere Sürpriz Yapabilir

Dipteyken Yaşam Bizlere Sürpriz Yapabilir

Yatağın köşesine oturdu, fark edilecek kadar titriyordu. Uykusuzluk zihniyle oyun oynuyordu. Nefes alması bile zorlaşmıştı. Otomatikman gerçekleşen bir fonksiyon şimdi oksijen almak için rahatsız bir mücadeleye dönüşmüştü. Ürkü, asla kaybolmayacakmış benzer biçimde duran karanlık ve kaygı verici bir bulut şeklinde her tarafını kaplamıştı.
Daima bu şekilde değildi aslına bakarsak. Daha birkaç hafta önce, oldukça sağlıklıydı. Mutluydu. Nefes alabiliyordu.

Fakat bir şey değişti ve dünyası başına yıkıldı. Sonraki haftalarda, daha da kötüleşti ve artık en dibe vurmuştu. Birazcık uyumak istiyordu ama gözlerini kapattığı anda nefes alamıyordu. Gerçeklik karabasan olmuştu.

Yaşam Bize Sürpriz Yapabilir

Hikayedeki adam bendim. Bir takım talihsiz olay neticesinde beni neredeyse felç eden anksiyeteye yakalanmıştım. Belki kimyasal bir dengesizlikti. Bir ihtimal perspektifimdeki negatif bir değişimdi. Ya da bir ihtimal bir örümcek ısırığının bilinmeyen etkisiyle bu hale gelmiştim. Ne olursa olsun, aklımı oynatıyordum ve buna inanamıyordum.

En dibe vurmuştum ve kendim için düşündüğümden çok daha alçak bir noktaydı.

Gerçek sürpriz ise bunun başıma gelen en iyi şeylerden biri olacağıydı.

En dip nokta, yalnız bir yerdir. Başka insanların normal hayatlarını yaşadığını görürsünüz ve neden sizin de onlar gibi olamadığınızı merak edersiniz ya da eskiden siz de öyleyken neden bu şekilde oldu diye düşünürsünüz? Orada olmanızın adil bir tarafı yoktur ama maalesef bir “reset” butonuyla tekrardan başlama şansınız da yoktur. Bir inkar mekanizması gelir ve gider. Umudun parlak ışığı ise giderek sönmektedir.

İnsan Yaşamını Yeniden İnşa Etmek

Vücudumuzun iç çalışmaları insan yaşamının nasıl işlediğiyle ilgili önemli bir şey söyler. Eğer ağır bir yükü tekrar tekrar kaldırırsanız, kas liflerinizde minik yırtıklar oluşacak ve kaslarınız zarar görecektir. Ama sonrasında inanılmaz bir şey olur.

Vücut kasları onarır ve öncekinden biraz daha kuvvetli yapar, muhtemelen yeni bir duruma uyum sağlaması için. Ne kadar tekrarlarsanız ve ağırlığı artırırsanız, o kadar kuvvetli olursunuz. Bir çok insan bu süreçten haberdardır.

Peki ya vücudunuz o yırtıkları kabullenmeyi reddederse? Vücudunuz yırtıkları onarmazsa ne olur?

Kaslarınız güçlenemez, yavaş yavaş erir ve zayıflar, sonrasında da ölürler.

Hayatınız da aynı şekilde işler. Hayatınız yara aldığında yada cesaretiniz söndüğünde, bu problemin üstesinden gelmek mental dayanıklılığınızı artıracaktır. Ama bu problemin üstesinden gelmek için, bulunduğunuz pozisyonu kabullenmeniz hatta onu benimsemeniz gerek. En diptesiniz ve X, Y, Z, problemleriniz var. Şimdi kendinizi onarma zamanı. Bunun en iyi tarafı ise: Dibe Vurmanın Aydınlık Tarafı.

Yaşam, 2. Round

Hayatta “reset butonu” olmasa da en dibe vurmak bu etkiyi gösteriyor. Dibe vurduğunuzda, eskiden olduğunuz yere yavaş yavaş tırmanmak zorundasınız. Ve bu kez yaşam tecrübesine sahipsiniz. Başarısızlık muhteşem bir eğitimdir ve en dibe vurmak size fazlaca şey öğretir.
Donald Trump yada Dave Ramsey’i düşünürüm. Bu iki adam iflas ettikten sonra iş dünyasının tepesine tırmanmış adamlar, çünkü dimdik yere çakılmalarından çok şey öğrendiler.

Ve doğal olarak ta kendimi düşünürüm.

Şu an, mental sağlığım mükemmel durumda. Sakinim, kendime güveniyorum ve rahatım. Olaylar beni mental çöküşümden önceki zamana göre çok daha az kaygılandırıyor. Çünkü endişeli olmanın tamamen gereksiz olduğunu, hayatımı ve sağlığımı perişan ettiğini öğrendim. Bunu bir kitaptan öğrenmedim. Bunu kendi başıma yaşayarak, mecburen öğrendim.

Acı vericiydi, ama buna değdi.

Hayatımı Yeniden Nasıl İnşa Ettim?

Bir peri masalı anlatmayacağım. Gerçekten zor ve tatsız bir geri dönüş oldu. Bir yıldan fazla sürdü ve süreç yavaş işliyordu. 20 küsür yıl sağlıklı yaşamış bir insanın mental olarak bu hale gelmiş olması şoke ediciydi. Tanıdığım insanlar içinde en sağlıklısı bendim. Yaşamı nasıl gördüğümü yine öğrenmem gerekiyordu.

İlk başlangıçta beyaz tahtamın üzerine ellerim titreyerek şunları yazdım:

 

  • -Güçlüyüm.
  • -Sağlıklıyım.
  • -Kendime güveniyorum.Yazdığım vakit, bunların hiçbiri idim, fakat onları devamlı görebileceğim bir yere yazdım.

 

 

Temelsiz korku ve endişelerimi yavaş yavaş gerçeklerle yer değiştirdim. Basketbol gibi eskiden sevmiş olarak yaptığım bazı aktivitelere geri döndüm. Düşüncelerimi analiz edip, kötü olanları ayıklamak mevzusunda bir beceri geliştirmiştim. Bu beceri bana bugün de hizmet ediyor.

Normalleştikçe, dış kabuğum güçlendi. Korkum tüm zamanların en alt noktasına indi. İşte, çaresizliğin derinliklerinden geri dönmüştüm. Korkulacak pek bir şey kalmamıştı, ki bu en dibe vurmanın en büyük yararı. En büyük kabusunuzdan sıyrılmayı başardığınızda, ondan çok daha az korkuyorsunuz. Hatta yabancı biriyle konuşmak da çok daha kolay geliyor, çünkü karşılaştırıldığında, bu hiçbir şey.

Korku

Korku gölgede işler. Saklı durmaktan ve gizemli durmaktan hoşlanır. Bir soru işareti olur. Mental çöküşümde korkuyla çok yakından tanışma fırsatım oldu ve fark ettim ki, korku aklın bir oyunundan başka bir şey değil.

İnsanlar ilk konuşmalarından sonrasında halk içinde konuşmaktan çok daha az korkarlar. En dip noktaya ulaştığınızda da artık en dip noktadan daha az korkuyorsunuz. Orayı yaşayıp, oradan kurtulmuş olmak, riske girmek ve hayatınızı istediğiniz gibi yaşamak için güven veriyor. Deneyim korkuyu öldürüyor çünkü korku çoğu zaman bilinmeyene karşıdır, ama tecrübe onu bilinir hale getiriyor.

Eğer en dibe hiç varmadıysanız, hayal gücünüzü kullanın. Gerçekten dibe vurmak kadar efektif olmaz, ama yardımcı olabilir.

En büyük korkunuz her neyse, onu bütün detaylarıyla gözünüzde canlandırın. Onu denetim edebileceğinizi düşünene kadar canlandırmaya devam edin (ayı tarafından saldırıya uğramak gibi bir şey olmadıkça). Biraz rahatsız edici ve zor olabilir ama onu kontrol edebilirsiniz. Hepimiz dirençli yaratıklarız.

Ortadayken ya da üstteyken korku sizi kontrol edebilir ama en dipteyken değil. En dibe bir kez vurduğunuzda, köşeye sıkışmış bir hayvan gibi, tehlikeli olmuş olursunuz.

En dipte yada oraya yakın bir yerde olanlar pozisyonunuzu kabullenin ve bundan gelecek yararları bekleyin. Daha kuvvetli bir insan olarak buradan çıkacaksınız.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır