14.12.2019 - Sağlık Portalı

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Majör Depresyon Nedir? Belirtileri ve Tedavisi
Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Majör DepresyonSürekli umutsuzluk ve çaresizlik hissi, majör depresyona (öteki adları: klinik depresyon, majör depresif bozukluk) sahip olduğunuzun bir işareti olabilir.
Majör depresyona sahip bir kişi için çalışmak, uyumak ve yemek yemek zorlaşabilir. Dostlarıyla zaman geçirmekten yada bir zamanlar haz aldığı aktiviteleri yapmaktan hoşlanmamaya başlar. Bazı insanlar klinik depresyonu hayatlarında bir kere tecrübe ederken, diğerleri hayatlarında birkaç kez bu hastalıkla karşı karşıya kalabilir.

Anne yada babası majör depresyon yaşayan bir kişinin yaşamının bir döneminde majör depresyonla karşılaşma riski yüksektir. Ama aile geçmişinde majör depresyon hastası olmayan biri de, majör depresyonu deneyim edebilir.

Majör Depresyon Nedir?
Majör depresyonu karakterize eden emare kişinin herhangi bir şeyden tat alma kabiliyetinin neredeyse tamamen kaybolmasıdır. Sıklıkla uyku ve iştah zorlukları ortaya çıkar. Konsantrasyon ciddi bir problem hâline gelebilir.

Birçok insan hayatlarının bir döneminde üzgün ve çaresiz hissedebilir. Ama majör depresyonda bu hislerin, depresif ruh hâlinin ve ilgi kaybının günün büyük kısmında (özellikle sabahları) görülmesi ve bunların da en az iki hafta boyunca devam etmesi gerekir.

Majör depresyonu oluşması için illa ki bir sebep gerekmez. aniden ya da yavaş yavaş ortaya çıkabilir. Güçsüz hissetme ya da yaşamın gidişatında kontrolü elinde bulunduramama gibi nedenlere bir tepki olarak da oluşabilir.

Majör Depresyon Emareleri

Önceki1 - 3
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır