01.11.2019 - Sağlık Portalı

Aylara Göre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı

Aylara Göre Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı
Önceki1 - 11
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Çocuğun Beslenmesi, Bebek Yemek Beslenme, Bebeklerin Beslenmesi

Artık siz de anne oldunuz. Bu belki ilk çocuğunuz, kim bilir belki ikinci. Doğum esnasında çekilen sıkıntıları bebeğinizin sesini du­yunca unuttunuz. Bebeğinizin sağlık durumu da iyi. O halde sizin için şimdi en mühim sorun, bebeğinizin gerektiği gibi beslenmesi.

İşte bu bölümde sizlere bebeğinizi nasıl beslemenin daha uy­gun olduğunu, hangi mamayı nasıl vereceğinizi anlatacağız.

1 Aylık Bebek Beslenmesi, 1 Aylık Bebeğin Beslenmesi

Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsunuz. Anne sütünün çocu­ğa ne kadar yararlı bulunduğunu daha önceki bölümlerde anlatmış­tık. Hangi annelerin çocuklarına meme vermelerinin de sakıncalı olduğunu belirtmiştik. Çocuğunuza meme vermeye başladığınız şu ilk günlerde sütünüzün yeterli olup olmadığını haklı olarak me­rak edebilirsiniz. Çocuğunuz iyi uyumuyor, çok ağlıyor ve sinirli görünüyor, kakası balgamlı, kahverengi ya da kahverengi-yeşilimsi ise kaygılanmakta haklı olabilirsiniz. Bu durumda süt tartısı yapmanız gerekir. (Aşağıdaki tablodan bebeğinizin bir gün­de alacağı süt ya da mama miktarı hakkında bilgi edinebilirsiniz.)

İlk Ayda Bebeğin Alacağı Süt ve Mama Miktarıbebek_yemekleri

1. hafta başında günde 70 cc. 1. hafta sonunda günde 400 cc.
2-3. haftalar:
Her öğünde 100-120 cc. (TOPLAM 500-600 cc.)
4-5. haftalar:
Her öğünde 120-140 cc. (TOPLAM 600-700 cc.)

Eğer çocuk iyi uyuyor ve hayatından memnun görünüyorken, zaman zaman ağlıyorsa bunun beslenme dışında bir nedeni olmalıdır. Sözgelişi; gazı vardır, iyi kundaklanmamış olabilir.

Bebeğinize ikinci haftadan sonra vitamin vermeye başlamak gerektiğini de bu arada sizlere hatırlatalım. Ayrıca, mevsimine gö­re yine ikinci haftadan sonra meyve suyu vermelisiniz. Özellikle yazları bebeğinizin artan su gereksinimini karşılamak ama­cıyla ona meme saatleri arasında, kaynatılmış ve oda sıcaklığına kadar soğutulmuş su vermeyi de ihmal etmeyin.

 

Önceki1 - 11
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır