22.10.2019 - Sağlık Portalı

Baş ağrısının en büyük tetikçileri

Baş ağrısının en büyük tetikçileri

Roche, her ay yayınladığı sağlık dosyasında, bu kez baş ağrısını inceledi. Önce baş ağrısına neden olan yani ‘‘tetiği çeken’’ etkenler anlatılıyor. İşte uzmanların saptadıkları:

Baş ağrısının en büyük tetikçileri

Stres, kırmızı şarap ve bira başta olmak üzere alkol, çikolata, iklim, mevsim, yükseklik ve uçak yolculuklarında zaman dilimi değişimleri, uyku yada yemek zamanlarındaki farklılıklar, adet dönemlerinde, gebelik ve menopozda hormon değişimleri, hava kirliliği, havasız odalar, alışılmadık kokular, şiddetli yada yanıp, sönen ışık kaynakları.

İlaç ve alkol

Ağrı kesicileri kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar var. Sağlık sorunlarınızı çok iyi bilin. Alerjilerinizin tespit edilmesini isteyin. Eğer başka rahatsızlıklarınız için kullandığınız ilaçlar varsa, ağrı kesici alırken, doktora herhangi bir olumsuz etkileşimi olup, olmadığını sorun. Ağrı kesici aldığınızda alkolden uzak durun. Çünkü mide kanaması riskini artırıyor. Ağrı kesicileri süt veya yemekle için. Bu ilaçları gerekenden uzun süre kullanmayın.

FDA Colgate’i onayladı

Colgate Total, ABD Birleşik Devletleri’nde FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanan ilk diş macunu oldu. Kabul görmesinin nedeni ise muhteviyatında bulunan fluroid ve triclosan maddeleri. Bu maddeler, dişeti iltihaplarını, diş çürüklerini ve tartar oluşumunu engelliyor. Ayrıca iki fırçalama arasındaki sürede koruyor.

Meme kanseri

Her on kadından birinde görülen meme kanseri riskini artıran etkenleri biliyor musunuz? Ailesinde meme kanseri görülenlerin, hiç çocuğu olmayanların, 35 yaşından sonra doğum yapanların, hiç emzirmeyenlerin, başka meme hastalıkları olanların, radyasyona maruz kalanların, sık alkol alanların, şişman kadınların, diğer memesinde kanserle karşılaşılanların, rahim, yumurtalık ve kalın bağırsak kanseri hastalarının meme kanserine karşı daha uyanık olması gerekiyor. Kontroller için meme hastalıkları uzmanlarından bilgi almalısınız.

Ağrısız bir işlem

Meme kanseri taramalarında kullanılan bir teşhis aracı. Özel tip X ışınları kullanılarak çekilen bir film. Meme, iki plastik plak arasında sıkıştırılarak iç yapı hakkında fikir edinilebiliyor. Ağrısız bir işlem. Memede ele gelen veya gelmeyen çok küçük sertlikler görülebiliyor. Mammografi ile beraber ultrasonografi ve biyopsiden de yararlanılıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır