29.10.2019 - Sağlık Portalı

Daha zeki olmak için neler yemeli?

Daha zeki olmak için neler yemeli?
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Daha anlayışlı bir halde konuşmak, hesapları hızla yapabilmek, çocuğunuzun verdiği cevabın arkasında ne işe yaradığını hemen anlayabilmek ve ona göre davranabilmek… Küçük de olsa, bu ayrıntıların hayatımızı değiştirebileceğini ihmal etmeyin. Bunun içinde beyninize yaptıracağınız ufak egzersizler yeterli olacak. Bir de yediklerinize biraz dikkat etmeniz gerekiyor. Beynin gereksinim duyan besinlerin başında makarna, pirinç, patates ve ekmek gibi karbonhidratlar geldiğini ihmal etmeyin .

Dünyanın IQ’su en yüksek insanı, 228 puan ile Guinness rekorlar kitabına giren Marilyn Vos Savant. Bunu nasıl başardığını ‘‘Beyin Jimnastiği: Beynin Gücünü marilyn-vos-savant-11Çoğaltmak ve 12 Haftada IQ’nuzu Geliştirmek’’ adını verdiği kitapta konu alıyor. Savant, ‘‘Beyin jimnastiği aklınızın sınırsız kapasitesini öğrenmenizde, günlük hayatta karşılaştığınız problemleri çözmenizde, etrafınızdaki kişilerle iyi ilişkiler kurmanızda destek olacak’’ diyor. İşte beyninizi geliştirmek için uygulayabileceğiniz programın başlıca etapları:

Daha akıllı olmak için neler yemeli?

Beyin daha iyi çalışmak için 100 milyar hücresini besleyebilen yakıta gereksinim duyuyor. Bunun için de doğru diyeti uygulamak gerekiyor. Beynin gereksinim duyan besinlerin başlangıcında karbonhidratlar geliyor; makarna, pirinç, patates ve ekmek. Bitkisel yağlarda ve yumurtanın sarısında bulunan E vitamini, magnezyum, çilek, domates ve sebzelerdeki C vitamini, bira mayasında karşılaşacağınız B1 vitamini, ıspanak ve muzdaki B6 vitamini, ek olarak D vitamini, kalsiyum bu yakıtı oluşturan başlıca maddeler.

sözcük dağarcığınızı hergün birazcık daha geliştirin

Günlük hayatta karşılaştığınız her kelimenin tam karşılığını biliyor musunuz? Bu soruya kesin olarak yanıt veremiyorsanız kısıtlı bir sözlük bilgisine sahipsiniz anlama gelir. Halbuki insanlarla ilişkilerinizi belli bir düzeyde tutmak ve anlaşabilmek için geniş bir sözlük bilgisine sahip olmalısınız. Toplumun büyük bir kısmı günlük hayatta 6 bin kelime kullanıyor. Bu sayı içinde tekrarlar da bulunuyor. Diğer sayfada sözlük bilginizi genişletmek için birkaç öneri bulacaksınız:

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır