24.10.2019 - Sağlık Portalı

Bütün zamanların şifalı bitkisi, Kapari

Bütün zamanların şifalı bitkisi, Kapari
Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

Ne kadar varlıklı bir ülkede yaşadığımızın farkına bir varabilsek, yoksulluğumuzdan utanırdık herhalde… Hani derler ya; ‘‘Varlık içinde yokluk çekiyoruz’’ işte bizim halimiz, o şekilde birşey.

Nelerden bahseceğimi çıkaramadınız, değil mi?.. Tarih, kültür, yeraltı, yer üstü kaynakları, ve daha neler neler… Bunca çeşitlilik ve bolluk içinde ne anlatacağımı öngörmeniz mümkün değil. İşte, tüm bunlar bile, ülkemizin ne kadar varlıklı olduğunun işareti…

Her açıdan böylesine zengin bir yerde yaşayıp yoksul olmak, bizlere hususi bir durum olsa gerek. Elimizdeki nimetlerden haberimiz yok. Ve, haberdar olmak için de neredeyse hiçbir çaba göstermiyoruz.

Düşünebiliyor musunuz? Bir memleket ki, son derece geniş verimli topraklara sahip. Bir memleket ki, çorak topraklarında bereketli bitkiler yetişiyor. Kısacası verimli bir ülkede yaşıyoruz, vesselam…

İyi de bunun bilincinde olmayınca, kaç para eder? İşte yine o şekilde kös kös oturup, ne iş yapsak da para kazansak diye düşünüyoruz.

Birazcık etrafımıza bakınsak, (Tabii istekle) görmeye, anlamaya çalışsak, birazcık çaba göstersek, yoksulluğu öyle bir kovacağız ki, tekrar yanımıza bile sokulamayacak.

Fakat, biz ne yapıyoruz?.. Zenginliğimize sahiplenmek yerine, bir mirasyedinin tavrıyla varlığımızı tüketmekten başka birşey yapmıyoruz.

Şu sahip olduğumuz toprakları yeterince bir değerlendirebilsek, bize kafi gelecek. Diğer kaynaklara neredeyse gerek bile kalmayacak.

Örneğin, şu ‘‘Kapari’’ denilen bitki… Bir yıl önce son derece yoğun bir kampanya başlatılıp bitkinin tanıtımı esaslı bir biçimde yapıldığı halde ne olmuş?.. İnsanlar ne kadar ciddiye alıp ne kadar üzerinde durmuşlar?..kapari-menopoz-stresini-aliyor-3486735_5130_o

Aslında, bilen biliyor ve senelerdir toplayıp satıyor, ihracatını yapıyor. Fakat, sahip olduğumuz potansiyelin karşılığında bu emekler çok zayıf kalıyor. Yani, bu işte çok ekmek var. Var da, yapan yok… Sonra da yoksulluktan şikayet ediyorlar.

Onca tanıtımın üzerine, çevremde tanıdık tanımadık kim var ise, sordum. Kimsenin haberi yok. Olanlar da tesadüfen markette kavanozun içinde görüp, ne menem birşeydir, diye tadına bakmak için almış da oradan biliyor. Üstelik, kavanozun üstündeki etiket ‘‘Yabancı’’ içindeki ise, ülkemizin yemişi. Hem de Karadeniz Bölgesi hariç heryerde ibadullah yetişiyor. Yetişiyor da, haberimiz olmadıktan sonrasında, neye yarar…

Önceki1 - 2
Klavye tuşlarını kullanarak sayfalar arası geçebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır