24.10.2019 - Sağlık Portalı

Çocuğumuz hiperaktif mi?

Çocuğumuz hiperaktif mi?

Durmadan oradan oraya koşturan, kaşla göz içinde düz duvara tırmanmayı da ihmal etmeyen çocuklar için sıkça kullanılan bir terim var: Hiperaktif! Oysa uzmanlar, hiperaktivite teşhisi koymanın o kadar da kolay olmadığını söylüyorlar. Zannedildiği gibi ruhsal kökenli değil de fiziksel bir sorun olan hiperaktivitenin aynı zamanda kalıtımsal olduğunu biliyor muydunuz?cocuklarda_hiperaktiflik_d

Psikiyatrist Doç. Dr. Nahit Motavallı Mukaddes, hiperaktif çocukların bir an önce çocuk psikiyatrislerine götürülmesi gerektiğini söylüyor: ‘‘Eğer çocuk sürekli ve kaotik bir hareketlilik sergiliyorsa, yani başladığı hiçbir işi tamamlamıyor, amaçsızca oradan oraya koşuyor ve dikkatini bir konu üzerine gerektiği gibi toparlayamıyorsa ve bütün bunları en az iki ortamda yaşıyorsa, bu çocuk hiperaktivitenin özelliklerini taşıyor diyebiliriz.”

Doç. Dr. Mukaddes’e göre bu aşırı hareketlilik 3-4 yaşından beri var ise yada en geç altı yaşına kadar ortaya çıkmışsa, çocuk hiperaktif anlama gelir. Dikkat süreleri kısa da olsa, bu tipteki bazı çocuklarda seçici dikkatin normal çocuklara göre daha iyi olduğu da gözlenenler arasında. Kimilerinin 30-40 dakikayı bilgisayar başından hiç kalkmadan geçirdiği bile oluyor. Yani dikkatlerini bu kadar süre tek bir konuya verebiliyorlar. Ancak bunun yanında aynı dikkati derslerine veya başka bir konuya, asla bu kadar uzun süre veremiyorlar.

hiperaktif-cocuk-ogretmenlerine-oneri635635229060340456Hiperaktivite, beynin ön loblarında, yani ön kısmında, şeker metabolizmasında meydana gelen bir problemden kaynaklanıyor. Sorunun sebebi biyolojik olduğu için tedavi de ancak ilaçla yapılabiliyor. Bu sorunun giderilebilmesi için, çocuğun düzenli ilaç kullanması gerekiyor. Çünkü bu sorunu yaşayanların üçte biri, bu sorunu yaşamlarının her devresinde de yaşayacaklardır. Ancak hiçbir yan etkisi olmayan ilaç sayesinde tedavi mümkün oluyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır