22.10.2019 - Sağlık Portalı

Zihninizi Kontrol Etme Sanatı

Zihninizi Kontrol Etme Sanatı

Size 10.000 parçalık bir puzzle verilirse ve iki saat içinde parçaları bir araya getirmenizi istense!, ayrıca resmi de gösterilmese.. Yapar mı sınız?..
Muhtemelen şu iki kritik soruyu sormadan yapmazdınız:

1. Neden?
2. Bana ne gibi bir yararı olacak?

Bu, zihninizin hayata dair her ümidiniz ve hayaliniz için gerçekleştirdiği bir işlem. Bu, korku temelli bir düşünme ve sizi kendi iyiliğiniz için mahkum olarak tutuyor.

Peki neden?

Zira kimse bitmeyen puzzle istemiyor. Puzzle’a başlamadan önce başarıya ulaşıp, ulaşamayacağına karar veriyor. Puzzle’ın zorluğu ise “evet” yada “hayır” yanıtını belirliyor.

Zihniniz Her Daim Başarısızlıktan Kaçınır

Şimdi sizin patronunuz olduğumu düşünün. Size şunu söylüyorum: “Bu puzzle’ı yapmak zorundasın yoksa işini kaybedersin”. O zaman yapar mıydınız?

Muhtemelen..

Ama gene zihninizin tutsağı olacaktınız. Zihniniz işinizin ne kadar önemli olduğuna ve ödülün riski almaya değer olup olmadığına göre seçim yapacaktı. Bu durumda işi kaybetmemek, güvenli seçenek olacaktı. İşi kaybetmenin acısından kaçınmak için de denemeye değer görecektiniz. Peki bu şekilde olduğunda korku temelli olmayacak mıydı?

Korkuya dayanmayan, anlam ifade etmeyen bir vazife gibi hissettiğinizi düşünmeye çalışın bakalım. Bu yapılabilir bir şey mi?

Bu şekilde düşlemek sizin için gerçekten zor bir şey mi? Sanmıyorum..

Aslına bakarsak, eğer siz benim eskiden olduğum gibiyseniz, muhtemelen her gününüzü hiçbir şey için bir şeyler yaparak geçiriyorsunuz. Elinizde ne istediğinizi özetleyen açık bir fotoğraf olmadan, değişik ümitler ardında rastgele dolanıyorsunuz. Ve bu 10.000 parçalık anlam ifade etmeyen bir puzzle’ı bir araya getirmekten farklı değil.
Ama Bu Puzzle Anlamsız Değilse..

Ya size bu puzzle’ın içinde hayatınızı değiştirecek ve tüm hayallerinize ulaşmanızı sağlayacak gizli saklı bir sır olduğunu söylesem.

Bana inandığınızı düşünün.. Derhal yapmaya koyulurdunuz, değil mi? Bir şeylerden feragat etmeniz gerekse bile mi? Eminim, her şeyi bir kenara bırakır ve puzzle’ı çözmenin bir yolunu bulmaya çalışırdınız, hatta bulurdunuz da.

Neden? Çünkü gerçek bir neden olduğunu biliyorsunuz artık.

Ama Bu Paradigmada Yaptığınızı, Hayatta Yapmakta Zorlanıyorsunuz

Peki, tüm doğru parçalara sahip olduğunuzu ve bütün hamlelerinizin bir şeye değeceğini bilseniz. Tüm yapmanız gerekenin parçaları bir araya koymak olduğuna ve böylece istediğiniz her şeye ulaşabileceğinize inansanız.

Ne Kadar Muhteşem Hissettirir?

Size rehberlik edecek fotoğraf olmadan, zor olacağını yada daha uzun süreceğini düşünseniz dahi, sonucun her şeye değeceğini hissedersiniz.

Hedefiniz üstünde şüpheye düşmez, her bir anı kendi içinde değerlendirip, bütün parçaların büyük resmi oluşturacağını bilirsiniz.

Bulduğunuz her bir parçanın istediğiniz şeye bir adım yaklaştırdığını bildiğinizde, her anın içinde olmanın işleri ne kadar kolaylaştıracağını hayal edebiliyor musunuz?

Muhteşem Hissettirmez miydi?

Dikkat edin ve bilincinde olun ki, kendiniz kendi yolunuzu tıkamayın.

Puzzle’ın tüm parçalarının orada olduğunu ve bütüne ulaşmak için her şeye sahip olduğunuzu bilin. Sonra da hayatın tadını çıkarmak için içinizdeki güçlü deposunu hayata geçirin.

En sonunda etrafınızdaki fırsatları görmek ve onları kalbinizi, aklınız ve ruhunuzla kabul etmek sizi acayip hissettirecek. Bana güvenin, bir zamanlar kördüm ama artık görebiliyorum, siz de görebilirsiniz… Eğer yapabileceğinize inanırsanız…

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır