02.11.2019 - Sağlık Portalı

Çocuklarınızı Tanıyor musunuz?

Çocuklarınızı Tanıyor musunuz?

Bebeğim, yabancı biri yanına yaklaştığı vakit ağlamaya başlıyor. Neden?

Bebekler, 4-5 aylık olduklarında tanımadığı kişilerden korkmaya başlarlar. Ağlayarak, annesine sarılarak ve yüzünü onun omuzlarına gömerek dışa vurmuş olduğu bu korku, büyük bir olasılıkla terk edilme duygusundan doğar ve hiçbir şekilde önlenemez. Saygı göstermek ve daha da büyümesine engel olmak için, elinizden geleni yapmalısınız. Bir dostunuz, bakıcınız ya da hala, teyze gibi çok yakın akrabanız, ağlamasına karşın bebeğinizle iletişim kurmaya çalışıyorsa, hiç çekinmeden yanından uzaklaşmasını rica edin. bebeğinizin aradan zaman geçip bu yeni yüze alışıncaya kadar da yanına fazla yaklaşmamasını söyleyin. Unutmayın, başkalarına karşı ilgisizlik, terslik ve korku, bebeklerde 18 aya kadar sürer ve son derece yaygın bir ruh halidir. Üzerine düşüp körüklememek gerekir.

Babasıyla konuşmamdan sıkılıyor. Sürekli konuşmamızı kesiyor ve ne zaman birbirimize sarılmak istesek derhal araya giriyor. Babasını kıskanıyor mu?

İlk bebeklik sürecinin geride kaldığı bir süreçte çok sık görülen bir davranış biçimidir ve kesinlikle kıskançlıkla ilişkisi yoktur. Bebeğiniz eşinizle aranızdaki bağın bir parçası bulunduğunu hissetmek, o ilişkiye katılmak istemektedir yalnızca… Ortanıza atılıp dikkatinizi çekmek istediğinde, aslında ‘‘Hey ben de varım, ben de ailenin bir üyesiyim, beni ihmal etmeyin’’ demektedir. Ona ‘‘fazla’’ olduğu duygusunu yaşatmayın.

Sık sık hayali bir arkadaştan söz ediyor ve onunla oynadığını söylüyor. Bunun anlamı nedir?

Hayali bir arkadaşla oynamak, zeki, hayal dünyası geniş ve yaratıcı çocuklara özgü tipik bir davranış biçimidir.böylece çocuk hayali bir arkadaş edinir ve onunla gerçek bir arkadaşmış gibi, sıkılmadan oynar. Ancak bu hayali arkadaş çok sık evinizi ziyaret ediyorsa, hatta tek ilgi alanı haline geliyorsa, küçüğün dünyasında birşeylerin yolunda gitmediğini düşünmek gerekir. Bu durumda, çocuk çok büyük olasılıkla yalnızdır…

Babaannesine çok bağlı görünüyor. Onu benden daha çok mu seviyor?

Çocuğun günün büyük bir kısmını kendisiyle ilgilenen babaannesine kaçınılmaz olarak (ve de iyi ki böyledir) duyduğu sevgi ve bağlılığın genç bir anneyi kıskandırması kolaydır. Ancak annenin bu ikinci kişinin kendi yerini alacağı gibi bir endişeye kapılması yersizdir. Unutmayın, çocuğun sevgisi sınırsızdır…

Oğlum neden ‘‘kız’’ oyuncaklarını tercih ediyor. Bu davranış sizce normal mi?

Erkekler tabanca, kızlar bebekle oynayacak diye bir kural yok. Üç yaşına kadar bütün çocukların kız ya da erkek diye ayrım yapmadan, bütün oyuncaklarla aynı ilgiyle oynamaları, bunun kanıtı. Bebekle oynadı diye oğlunuzun zayıf bir karakteri veya kırılgan bir kişiliği olabileceği kuşkusunu filizlendirmek, son derece yanlış olur. Karşınızdaki çok duyarlı, dikkatli, zeki, taklit etmeyi (ve tabii canlandırmayı) seven bir çocuk, o kadar.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır