22.10.2019 - Sağlık Portalı

Çalışırken Ömrünüzü Uzatın

Çalışırken Ömrünüzü Uzatın

Şaşırtıcı ama vücudunuzda oluşan tümörlerin yüzde 30’u yediğiniz yiyeceklerle ilgili. Bilhassa de meme, prostat, kalın bağırsak ve rahim tümörleriyle yiyeceklerin bağlantısına kesin gözüyle bakılıyor. Tümörler için iyi ya da kötü yiyecekler diye sınıflandırma yapmak çok doğru değil ama tertipli ve kontrollü bir rejim programı ile yediklerinizi kendi yararınıza kullanabilirsiniz. Masa başında çalışırken dahi, iyi bir beslenme programı ile,

  • Porsiyonları küçültmenin yanısıra lifli yiyecekler tüketmeli, çok fazla su içmelisiniz,
  • Taze meyve ve sebze tüketmelisiniz,
  • Makarna ve ekmekten uzak durmalısınız,
  • Hayvansal yağlardan ve doğal olmayan şekerden uzak durmalısınız,
  • Günde iki bardaktan fazla alkol almamalısınız,
  • Bitkisel çaylardan ve soyadan faydalanabilirsiniz.

Formda kalabilmek için erişkin ve sıhhatli bir kişinin günde kilo başına 0,80 gr. protein alması gerekiyor. Bu protein oranının sadece dörtte biri et, yumurta, peynir gibi hayvansal ürünlerden, geri kalan yüzde 75’i ise sebze, soya ve hububat gibi besinlerden alınıyor.

Bir yiyeceğin pişirildiği ve saklandığı ortamlar, besin değerleri üstünde tesir yapabiliyor. Örneğin fırında pişirilmiş ve bir gün süreyle buzdolabında saklanmış patates içinde bulundurduğu C vitamininin yüzde 70’ini kaybediyor. Sebzeyi değerini kaybetmeden pişirmenin en doğru yolu, kabuklarıyla beraber kapalı tencerede, az su ve az zamanda pişirmek. Pişirme şekilleri arasında sebzeyi buharda ya da haşlayarak pişirmek de tercih edilen yollar.

Günlük yumurta daha emin ve daha sağlıklı. 24 saat içinde tüketilen günlük yumurta sadece iyi olmakla kalmıyor, bunun yanında daha sağlıklı ve daha emin oluyor. Üretim tarihinden uzaklaştıkça, ki çarşıdan satın aldığımız yumurtalar bazen 28 gün öncesine bile ait olabiliyor, yumurtanın kendini mikroplardan koruyan tabakalarında azalma görülüyor. Çünkü yumurta yaşayan bir besin, dış zarı yardımıyla nefes alıyor, ama zaman geçtikçe bu zar dıştan gelecek akınlara karşı dayanıklılığını kaybediyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır