31.10.2019 - Sağlık Portalı

Utangaçlık Duygusu Yok mu Oluyor?

Utangaçlık Duygusu Yok mu Oluyor?

Alman Der Spiegel Dergisi’ne göre egoizmi ve teşhirciliği bir yaşam biçimi olarak algılamaya süregelen Almanların ar damarı çatladı. Din, kültür ve devlet üçlüsünün oluşturduğu son tabular peşpeşe yıkılırken, geleneksel değerlerin nesli de büyük bir hızla tükeniyor. Talk-showlara çıkıp, milyonlarca izleyici önünde nasıl seviştiklerini, cinsel fantazilerini, bir gecelik kaçamaklarını özetleyen insanların sayısında büyük bir patlama yaşanıyor.

Yalnız SAT tv kanalında, hafta içinde toplam 15 saat, incir çekirdeğini doldurmayacak konuların tartışıldığı ‘‘geyik-showlar” yayınlanıyor. Alman televizyonlarında bu tür programların haftalık yayın süresi 130 saate ulaşıyor. Katılımcılar kamera önünde ‘‘Erkekler domuzdur”, ‘‘Bayanlar bir tek belden aşağısıyla ilgilenir”, ‘‘Sevişmeden yaşayamam” gibi mevzularda düşüncelerini açıklıyorlar.utangacligi-duygusu

TABULAR HIZLA YIKILIYOR

Alman toplumu özgürlüklerini kullanarak toplumsal yaşamın son tabuları birer ikişer yıkarken, başta Alman Cumhurbaşkanı Roman Herzog olmak üzere bazı Almanlar, muhafazakârlar ve din adamları bu gidişe ‘‘dur” demenin zamanı geldiği görüşündeler. Bremen Üniversitesi sosyologlarından Profesör Hans Peter Duerr, ‘‘Tabuların ve aileyle ilgili değerlerin yıkılması, utanç duygusunun yok olması hiçbir kültürde böylesine süratli olmamıştı. Hiçbir toplumda mahremiyetin ifşa edilmesi böylesine bir ihtirasa dönüşmemişti” diyor.

ask_gecidi

Uzmanlara nazaran Almanya’da kapitalizmin en mühim anahtarlarından kabul edilen bireyselleşme sonucunda aile, dayanışma, sadakat, hoşgörü, tanrı korkusu, mahremiyet, insan ilişkilerinde mesafe gibi tüm değerler yok oluyor. Almanya’daki toplumsal yozlaşmayı idrak etmek için sadece geçen hafta Berlin’de meydana getirilen ‘‘Aşk Geçiti”ne bakmak yeterli. Berlin sokaklarında bira içip, uyuşturucu kullanıp çılgınca dans eden bir milyon kişi çevredeki çiçek tarhlarını da ezerek geride 170 bin ton çöp bıraktılar.

Hamburglu reklam planlamacısı Peter Petermann, ‘‘Genç insanlar çok daha teşhirci hale geldiler. Kendilerini narsisizme varacak derecede seviyorlar” diyor. Uzmanlar, gençlerin her zamankinden daha çok tüketime meraklı, zevk ve gösteriş düşkünü haline geldiğine dikkat çekiyorlar. Dış görünüşe büyük önem veren günümüz insanının estetik cerrahlarına gösterdiği ilgi de yeni trendin bir uzantısı olsa gerek.

ESTETİK AMELİYATLARDA PATLAMA

Estetik cerrahı Werner-Lothar Mang, güzelleşmek isteğiyle estetik cerrahiye başvuran insanların sayısının hızla arttığına işaret ederek, ‘‘Hatta bize Claudia Schiffer ve Richard Gere’nin fotoğraflarıyla gelip, onlara benzemek istediğini söyleyenler bile var” diyor. ‘‘Herkes bir televizyon yıldızı gibi” diyen Alman modacı Wolfgang Joop ise, yeni çağın anahtar sözcüklerini, ‘‘güzellik, fitness, egoizm ve tüketim” olarak açıklıyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır