17.10.2019 - Sağlık Portalı

Kendi Disiplinizi Sağlamak

Kendi Disiplinizi Sağlamak

Disiplin özgürlük anlama gelir. Bu söze katılmayabilirsiniz, eğer katılmıyorsanız yalnız da değilsiniz. Birçok insan için disiplin, özgürlüğün elinden alınmasıyla eştir. Gerçekte ise tam tersi doğrudur.

 

Stephen R. Covey’in söylediği gibi “Disiplinli olmayanlar duygularının, iştahlarının ve tutkularının kölesidir.”

Uzun solukta, disiplinsizlik bazı beceri ve yeteneklerin (bir müzik aleti çalmak, yabancı dil öğrenmek gibi) kazanılamaması, dolayısıyla bunlarla gelen özgürlükten yoksun kalınması anlamına gelir.

Öz-disiplin anlık olarak ne hissettiğinize gore değil, ne düşündüğünüze gore hareket eder. Hayatta en çok önem verdiğiniz şeyler için, anın hazzı ve heyecanından fedakarlık yapmaktır. Bu yüzden öz-disiplin:

– İlk heyecan geçtikten sonrasında bir proje yada fikre çalışmaya devam etmenizi,
– Kanepede uzanıp, TV seyretmek yerine spora gitmenizi,
– Çalışmak için erken kalkmanızı,
– Rejiminizi bozma düşüncesi geldiğinde “HAYIR” diyebilmenizi,

ve sizin için doğru ve yararlı olan daha birçok şeyi sağlar..

Geçmişte, öz-disiplin bende eksik olan şeydi ve bunun sonucu olarak şu an yapmaktan keyif alacağım birçok şeyden mahrum kaldım (gitar çalmak gibi). Ama bu mevzuda iyileştim ve şimdi öz-disiplin sabah 5’te uyanıp, koşmamı ardından da bu makaleyi yazmamı sağlıyor. İnanın, yatağımda kıvrılıp yatmayı arzu ederdim, fakat artık arzularım şuurumun önüne geçmiyor.

Eğer öz-disiplin mevzusunda zorlanıyorsanız, güzel haber geliştirilebiliyor olması. Örneğin, kendimi erken kalkmak için eğiteli yalnız 2 yıl oldu.

İşte öz-disiplinin 5 karakteristik özelliği :

1. Kendini Bilmek

Disiplin o an ne hissettiğine aldırmadan, en doğru olan için verdiğin karara göre hareket etmektir. Bu yüzden öz-disiplinin ilk özelliği kendini bilmektir. Amaçlarınızı ve değerlerinizi en iyi yansıtan davranışlar ve eylemlere karar vermelisiniz. Bu süre içe-bakışı ve öz analizi gerektirir. Bilhassa, kararlarınızı yazarak onları daha belirgin, daha kuvvetli ve daha efektif hale getirebilirsiniz. Vakit ayırıp hedeflerinizi, hayallerinizi, isteklerinizi yazmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Daha da iyisi kişisel bir hedef tanımı yapmanız. Bu tarz şeyleri yazıya dökmenin “kim olduğum”, “ne yapmak istediğim” ve “kendime biçtiğim kıymet” noktalarında bana güçlü bir irade kazandırdığını fark ettim.
2. Bilinçli Farkındalık

Öz-disiplin ne yapıp ve ne yapmadığınız mevzusunda farkındalığı da gerektiriyor. Düşünün, davranışınızın disiplinsiz bir hareket bulunduğunun bilincinde olmazsanız, diğer türlü nasıl hareket edebilirsiniz?

Öz-disiplini meydana getirmeye başladığınızda, ara ara kendinizi disiplinsiz hareket ederken yakalayabilirsiniz (tırnak yemek, spordan kaçınmak, abur cubur yemek gibi). Öz disiplin üretmek vakit alır. Burada esas nokta, disiplinsiz hareketlerinizin bilincinde olmaktır. Zamanla bilinçlilik daha erken gelecektir. Yani disiplinsiz bir hareket yapmadan önce, kendinizi bilinçli bir konumda bulacaksınız. Bu da size hedeflerinizle uyuşan kararlar verme fırsatı verecek.

3. Öz-disipline Sadakat

Hedef ve hayallerinizi yazmak tek başına yeterli değil. Onlara içten bir bağlılık göstermeniz gerek. Yoksa, alarm saat 5’te çaldığında erteleyip “beş dakika daha” demekte hiçbir mahsur görmeyeceksiniz. Ya da baştaki motivasyon ve heyecan geçtikten sonra projenizi tamamlamaktan vazgeçeceksiniz.

Bu bağlılık konusunda problem yaşarsanız, yapacağınızı söylediğiniz şeyleri izlemek noktasında bilinçli bir yol izleyin: Yapmak istediğiniz nedir ve buna ne zaman karar verdiniz? Sonra da bu konuda yaptıklarınızı not edin ve kendinizi değerlendirin . İhmal etmeyin ölçülen şey, gelişir.

4. Cesaret

Resimdeki insanın çenesinden damlayan ter damlasına dikkat ettiniz mi? Hata olmasın, öz disiplin genellikle oldukça zordur. Duygular, iştah ve tutkular ona karşı gelen büyük güçlerdir. Bu yüzden öz disiplin cesarete büyük oranda bağlıdır. Çok zor bir engelle karşılaştığınızda, kolay bir şeymiş gibi davranmayın. Bunun yerine o acıyla ve zorlukla yüzleşecek cesareti bulun kendinizde. “Kişisel minik zaferler” kazanmaya başladıkça, özgüveniniz artacak ve öz disipline destek olan cesaret daha doğal olarak sizde yer edecek.

5. İçsel Eğitmenlik

İç konuşma genel anlamda zararlıdır ama onu denetim etmeyi başardığınızda çok yararlıdır. Zorlandığınızı düşündüğünüz zaman, kendinizle konuşmanızı, kendinize cesaret vermenizi ve kendinizi rahatlamanızı tavsiye ediyorum. Her şey bir kenara, iç konuşmanın kendisi size hedeflerinizi hatırlatır, cesaretinizi getirir, bağlılığınızı kuvvetlendirir ve görevinizin bilincinde olmanızı sağlar. Zorluklarla karşı karşıya geldiğim zaman hep şu sözü kendime hatırlatırım. “Disiplinin bedeli, pişmanlığın acısından her zaman daha azdır. ” Bu sözü hafızanıza yerleştirin ve zorluklarla karşılaştığınızda hatırlayın. Hayatınızı değiştirebilir..

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır