20.10.2019 - Sağlık Portalı

Tembellik ile başa çıkmanın yolları

Tembellik ile başa çıkmanın yolları

Çok kıymetli çalışma zamanınız erteleyerek boşa mı geçiyor? Ertelediğiniz için bir türlü daha sıhhatli bir yaşam tarzına geçemiyor musunuz?
Hepimizin tembel, üretken olmayan anları var. Evet öyleki bir an geliyor ki, hiçbir şey yapasımız gelmiyor. Problemse bu tembel anlar oldukça sık olmaya ve hayatımızın ilerleyişini durdurmaya başladığında ortaya çıkıyor. Tembellik kronik bir hastalık haline geliyor.

Peki bu probleminin üstesinden nasıl gelebiliriz? İşte size tembelliği durdurmanın, ertelemeyi yenmenin ve oldukça daha fazlasını yapmanın 5 yolu.

Tembelliğinizin Arkasındaki Gerçek Nedeni Ortaya Çıkarın

“Tembelliği nasıl durdururum?”un cevabı arkasında yatan sebepleri araştırmakla başlar. “Erteleme” gibi tembellik de derin ruhsal duygularla oluşabilir: sıkışıp kalma hissi, başarısızlık korkusu ya da basitçe içinden gelmeme. Tüm görevler ya da aktiviteler heyecanlı ya da keyifli değil.

Karmaşık, vakit alıcı ve can sıkan işlerle sık sık karşı karşıya kalabiliriz. Ruhsal olarak bunlara direnç göstermemiz kesinlikle normal. Fakat bu direncin sebeplerini bilmek yararlı olacaktır. Zira bu sayede onlarla baş etmenin en iyi yolunu bulabiliriz.

Bam Telinizi Bulun

Sizi gerçekten motive eden şeyi keşfedin. Genelde sizi harekete geçiren nedir? Ödevin son gününe yaklaşmak mıdır örneğin? Mesuliyet duygusu mu? Ya da Youtube’daki ilham verici bir video mu? Yakın zamandaki tatil mi? Kendinize söz verdiğiniz minik bir ödül mü? Arkadaşlarınız ya da iş arkadaşlarınızın gözünde başarısız damgası yememek mi?

Hepimizin böyle bam telleri var. Bunlar ya çok memnun edici bir gelişmeye yönelim ya da hiç hoş olmayan bir şeyden kaçınma temelli gelişir.

Sizi motive eden şeyi bulduğunuzda, bu bilgiyi kullanmak ve tembelliğinizden kurtulmak çok daha kolay olacaktır.

Yatmadan Önce Başarmak İstediğiniz Üç Şeyi Listeleyin ve Bu tarz şeyleri Yapın

Bu kadar kolay. Sadece yapmak istediğiniz 3 görevi yazın. Yazmanın bağlayıcılığı vardır. Kendinizle yaptığınız bir kontrat gibi. Yatmadan önce bu görevleri bitireceğinize söz veriyorsunuz. (Bu birkaç saat az uyumanız anlamına gelse bile.)
3 görevi listeleyip onları yerine getirmeyi alışkanlık haline getirdiğinizde tembellik ya da erteleme konusunda daha fazla endişelenmenize gerek kalmayacak.

Yalnız 3 tane fakat istikrarlı bir halde yaptığınız 3 vazife yardımıyla pozitif anlamda inanılmaz değişikliklere şahit olacaksınız.

 

  • Zaman Blokları İçinde Çalışın ve Aralar Verin

Sık sık erteleriz, çünkü fiziksel ve zihinsel olarak yorgunuz. Daha sıkı çalışmak istemediğimizden değil, sadece o gücü içimizde bulamıyoruz. Görünürde alakasız şeyler, yeterince uyumama, ağır bir akşam yemeği ya da bilgisayar başlangıcında geçen saatler aslında üretkenliği, konsantrasyonu ve performansı ciddi şekilde etkiliyor.

Kendinizi zorlayabilirsiniz, kendi beklentilerinizi yada başkalarınınkini bir an önce gerçekleştirmek isteyebilirsiniz. Ama eninde sonunda bıkacak ve bırakıvereceksiniz. Bu yüzden kendinizi vücudunuz ve beyniniz harap olana dek zorlamayın. 40 dakikalık bir çalışmadan kendinize 10-15 dakikalık aralar verin. Oturduğunuz sandalyeden kalkın, biraz dolaşın, temiz hava alın, etrafınızdaki şeyleri değiştirin. Göreceksiniz ki, momentumu yakalamak bu tarz şeyleri yaptıktan sonra daha kolay olacak.

  • Kendinize Tembellik Yapacağınız Bir Gün Verin

    Vücudunuzu katı bir rejime zorlarsanız, vücut açlık moduna girecektir. Bu da şu anlama gelir: ne zaman kalorili bir yiyecek yeseniz vücut onu yağ olarak depolayacaktır, çünkü gelecekte yine böyle bir açlık durumuna karşı kendini koruma altına alacaktır. Aynı mekanizma kendinize dinlenme, rahatlama ve yeniden şarj olma zamanı vermeyip, vücudunuzu ve zihninizi çok zorladığınızda da ortaya çıkar. “Rahatlama, dinlenme ve yeniden şarj olma” fırsat bulduklarında hemen harekete geçeceklerdir. Ve işi yapmaktan sizi uzun süre alıkoyacaktır.

Kendinizi açlık moduna sürüklemeyin. Yavaşlayın. Kendinize bir günlük tembellik izni verin, hiçbir şey yapmayın ve bunun tadını çıkarın. Suçluluk duygusu hissetmeden, işinizin normal seyrinde yapılıyor olmasının rahatlığıyla huzur bulun.

Tembellikten kurtulmak sandığınız gibi yazgınız değil aslen. Tembelliğin nedenlerini bulup, sizi harekete geçiren şeyleri keşfetmekle başlayabilirsiniz. Sonrasında alışkanlıklar kazanmaya başladığınızda her şey rayına girecektir. Kendinize dinlenmek için vakit ayırmayı da ihmal etmeyin.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır