25.10.2019 - Sağlık Portalı

Kendinize Yatırım Yapın!

Kendinize Yatırım Yapın!

Sağlıklı vücuda sahipseniz,  kendinize ne kadar sıklıkla yatırım yapıyorsunuz?
Meşgul, durmadan çalışan bir dünyada, çoğu insan kendilerini asıl öncelik olarak görmeyi unutuyorlar. Ve senelerce kendilerini dikkatsizlik ettikten sonra bir kırılma noktasına ulaşıyorlar.

Bir çok insanoğlunun bir kırılma noktası vardır fakat bunun ne süre veya nerede olacağını tam olarak öngöremiyorlar. Zor yolu keşfetmek için daha çok beklemeyin. Planlamadığınız sıkıntılı bir yola girmekten kaçınmak istiyorsanız, şimdi kendinize yatırım yapmakla başlayın. Eğer kendinize yatırım yapmaya biraz zaman ayırırsanız, yaşam sizi öfkeli bir nehire doğru sürüklemeyecektir. Şartların kurbanı olmak yerine, ileriye doğru bir adım atın.

İşte kendinize yatırım yapmanın 5 yolu:

1. Vücudunuza İyi Bakın

Sıhhatli bir vücut fiziksel sağlığınız kadar, zihinsel sağlığınız için de önemlidir. Tertipli olarak spor yapmayı, sağlıklı beslenmeyi dikkatsizlik etmeyin.

Vücudunuz neye ihtiyacı bulunduğunu söyleyecektir. Ona kulak verin. İyi hissetmediğinizde, devamlı bir bitkinlikle mücadele ettiğinizde ya da vücudunuzda bir ağrı yada değişiklik hissettiğinizde doktora müracaat etmekten çekinmeyin. Düzenli olarak check-up yaptırın ve istediğiniz şeyleri gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan sağlığınızı koruyun.

Vücudunuza iyi bakarsanız ona en fazlaca ihtiyacınız olan zamanda sizi yarı yolda bırakmayacaktır. Sağlıklı bir zihin ve vücut dinlenme ve iyileşmenizi hızlandıracaktır.

2. Geçmişe Çok Fazla Odaklanmayın

Mazideki negatif vakalar yerine, geleceğe odaklanarak bir şeylerle bağ kurun. Geçmişi ondan dersler çıkarmak için kullanın, sızlanmak için değil. Böylece geleceğinizi daha sağlıklı ve daha mutlu kılın. Karşılaştığınız sıkıntıları başkalarıyla paylaşarak, onlara da destek olun.
Paylaşmak negatif odaklanmayı bozarak, daha mutlu ve daha ilham verici bir ruh hâli oluşmasını sağlar.

3. İç Huzuru Bulun

Refah, yanında sağlığı ve mutluluğu da getirir. Bu yüzden rahat bir ruh hâline sahip olmaya zaman ayırın. Rahatsızlıklarınızdan uzaklaşın. Bunun için doğaya da çıkabilirsiniz, tek başınıza sahilde yürümeye de. Meditasyon veya yoga yapabilirsiniz. Huzuru bulmak için bir bardak çayla kitap okumak da yeterli olabilir.

Sizi huzura götürmüş olan şeyleri görmezden gelmeyin. Çünkü sağlıklı bir günlük rutin için, huzur en çok ihtiyacınız olan şey.

4. Olumsuzluğu Seçeneklerden Çıkarın

Devamlı negatif hislerle doluyorsanız, şunu anlayın ki, başka seçenekleriniz de var. Ilk olarak negatif duygular yaratacak dedikodulardan, sert tartışmalardan kaçının. Tansiyonunuzu artırıp, vücudunuza ve zihninize zarar verecek bu gibi durumlara uzak kalmaya çalışın.

5. Değişime Kucak Açın

Değişiklik iyidir, çoğu bunun bulunduğunu düşünse bile. Hayat tecrübe etmek ve en iyisini görmek için karşımıza birçok fırsat çıkarır. Bu fırsatları denemekten korkmayın. Değişiklik yeni dostlar, kariyerler, ilişkiler, tutkular ve daha sağlıklı bir yaşam tarzı getirir. Bu tecrübeleri es geçtiğinizde, sizi nelerin beklediğini asla bilemeyeceksiniz.

Bir fırsat gördüğünüzde onun peşinden gidin. Kendinizi korkunun ya da bilinmezliğin rehinesi yaparak, tutmayın. Değişiklik özgürleştirici olabilir ve onu kucaklamayı seçtiğinizde olabileceğiniz en iyi insan olmaya evrilebilirsiniz.

Netice

Bu çılgın ve meşgul dünyada, kendinizle bağlantınızı kaybetmeniz oldukça mümkün. Ama en iyi yatırımın kendinize yatırım yapmak olduğunu ihmal etmeyin. Vücudunuza önem vererek, şimdiye ve geleceğe odaklanarak, iç huzuru bularak, olumsuzluklardan kurtularak ve değişime kucak aşarak güçlü, muktedir ve mutlu bir “ben” inşa edebilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır