17.10.2019 - Sağlık Portalı

Metabolizmanızı hareketlendirmek için etkin çözümler

Metabolizmanızı hareketlendirmek için etkin çözümler

Mevzu kilo vermek olunca daha süratli bir metabolizma hepimizin isteği. Metabolizmayı hızlandırma yolları içinde şu 8 etkili yöntem öne çıkıyor:

1. Kahvaltıyı atlamayın

Siz uyurken enerjiyi korumak adına vücudunuz metabolizmanızı yavaşlatır. İlk şeyi yemek metabolizmanızın hızlanmasına yardım eder. İyi bir kahvaltı karmaşık karbonhidratlardan yani yulaf ezmesi ya da tam tahıllı ekmekten, yumurta beyazından ve muz benzer biçimde meyvelerden oluşur.

2. Günde 5-6 Öğün Yiyin

Daha çok yemek zorunda değilsiniz, bir tek daha sık yemelisiniz. Bunu yaparak vücudunuz enerji kaynağının sabit bulunduğunu biliyor ve sonrasında kullanırım diyerek yağa dönüştürmek yerine yakıyor. Bu metabolizmanızı hızlandırmada anahtar faktörlerden biri.

3. Yediklerinizi Değiştirin

Daha sık yemek metabolizmanızı hızlandıracaktır, bununla birlikte ne yediğiniz de. Şeker oranı yüksek yiyeceklerle beslenmek kan şekerinizi yükseltip, vücudun bu tarz şeyleri yağ olarak depolamasına sebep olacaktır. Daha çok tam tahıllı besinler, meyve ve sebze yemeye çalışın. Yemeklerinizi proteinle (yumurta beyazı ve beyaz et şeklinde) ve sıhhatli yağlarla
4. Yeşil Çay için

Yeşil çay inanılmaz yağ yakma özelliklerine sahiptir. Yeşil çayın metabolizmayı hızlandırmada pozitif tesirleri bulunduğunu birçok araştırma gösterdi. Bu yüzden yeşil çayı birçok rejim hapında da görebilirsiniz.

5. Vitamin Alımı

Sıhhatli bir vücut için asla vitaminsiz kalmamalısınız. Bilhassa B grubu vitaminleri ve demir eksikliğinde devamlı bitkin hissederseniz. Bu yüzden sadece vitamin alımına dikkat ederek bile metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

6. Egzersiz

Evet, çoğu insan yapmıyor. Eğer egzersiz yapmıyorsanız, bir şeyle başlayın. Kısa yürüyüşler yapın, çocuklarla oynayın. Metabolizmanızı hızlandırmak ve kalorileri yakmak için vücudunuzu hareket ettirmek zorundasınız.

7. Ara Yoğunluklu (Interval) Antrenman

Hiç fark ettiniz mi? Bazı insanlar tonlarca kardiyo antrenmanı yapar ama bir süre sonra kilo verme durur. Bunun nedeni metabolizmalarının stabil hale gelmesiyle ilgilidir. Vücut metabolizmanız yeni çevresine çabucak uyum sağlar. Bunu çözebilmek için, Ara Yoğunluklu (Interval) Antrenmanı kullanın. Düşük hızlarla başlayıp, sonra hızlanın, sonra yine yavaşlayın. Bunu yapmanın birçok yolu var. Eğer doğru şekilde yaparsanız metabolizmayı gerçekten hızlandırıp, kalorileri yakabilirsiniz.

8. Ağırlık Antrenmanı

Daha fazla kas yaparak metabolizmayı hızlandırabilirsiniz. Çünkü vücudunuz yeni kaslara destek çıkmak zorunda kalacaktır. Kadınlar kas üretmek için yeterli testesterona sahip olmamalarını dert etmemeliler. Daha hızlı bir metabolizma istiyorsanız ağırlık antrenmanı olmazsa olmazlardan.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır