19.10.2019 - Sağlık Portalı

Enerjinizi Çalan Etkenler

Enerjinizi Çalan Etkenler

Yorgun hissediyorsunuz ve niçin kaynaklandığını bilmiyor musunuz? Aşağıdaki maddelerden biri yada birkaçı sorunuzun cevabı olabilir.
1. Sandalye yada Koltukta Uzun Süre Oturmak

Uzun bir süre boyunca, bir pozisyonda oturmak enerjinizi azaltabilir. Televizyon seyrederken veya bilgisayar kullanırken bile bu durum söz konusu olabilir. Bu sebeple vücudunuz hareketsizliği uyumakla eş tutar.

Çözüm: Sık sık gerinin, kalkın ve birazcık dolaşın. Bu molalar vücudunuzu uyanık tutacaktır.

2. Kötü Duruş Enerjiyi Boşa Harcar

Vücudu dik hâlde tutmaya çalışılırken büyük oranda enerji harcanır. Kötü duruş (öne eğilme yada sallanma) omurganın hizasını bozar. Omurganın dengesi ne kadar bozulursa, kaslar da bunu telafi etmek için o denli enerji harcar.

Çözüm: Hareket ederken, oturuyorken yada ayakta dururken başınız ve vücudunuzun bir doğruda olmasına özen gösterin. Başınız öne düşmesin. Kulaklarınız omuzların tam üstünde olsun.

3. Çok Düşük Kalorili Rejimler Yorgunluğa Neden Olur

Fazla kilolardan kurtulmak enerjinizi artıracaktır, fakat bunu oldukça düşük kalorili diyetler yöntemiyle yapmak size destek olmaz. Bu rejimler, bilhassa günlük alımın 850 kaloriden az olduğu diyetler, sizi daha bitkin yapacak, hatta sağlığınızı başka yollardan etkileyecektir.

Çözüm: Sıhhatli beslenerek zayıflamaya çalışın. Hazır gıdalardan ve şekerli yiyeceklerden kaçının, porsiyonlarınızı küçültün. Haftada 1 kilo vermek en ideali.
4. Devamlı Kapalı Ortamlarda Bulunmak

Evden işe, işten eve gibi bir yaşam seçimi, özellikle soğuk kış aylarında, kolaylıkla benimsenebiliyor. Ama temiz havadan ve güneş ışığından yeterince yararlanmamak başka bir bitkinlik sebebi.

Çözüm: Günde minimum bir kere 10 dakikalık yürüyüşe çıkın. Hava bulutlu bile olsa daha çok güneş ışığı alacak ve temiz havadan faydalanacaksınız.

5. Poğaça Gibi Karbonhidrat Oran Fazla Yiyeceklerle Kahvaltı Yapmak

Karbonhidrat oranı fazla olan yiyecekler kan şekerinin bir anda yükselmesine neden olur. Ama bir-iki saat içinde de kan şekerinde ani bir düşüş yaşanır. Netice mi? Enerjiniz kalmadığından bitkin düşüverirsiniz.

Çözüm: Kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu öğünü atlamadan, lif ve protein açısından zengin besinlerle kahvaltınızı yapın.

6. Devamlı Kaygı Enerjinizi Yok Eder

Eğer gün süresince bir şey hakkında kaygılanır sanız, kalp atış hızınız ve tansiyonunuz yükseleceğinden, kaslarınız sıkılaşacağından bitkinlik ortaya çıkacaktır.

Çözüm: Endişelerinizi çözmek için biraz vakit ayırın. Pozitif çözümler üstünde düşünmeye çalışın ve sonra endişelerinizi zihninizden kovun. Bir görev yada bir ödevi sabah ilk iş olarak yapın ki tüm gün bunun hakkında endişelenmeyin.

7. Kış Günleri Bitkinliği Artırır

Günün kısa olduğu kış zamanı uyku uyanıklık döngüsü bozulabilir. Kışın daha az güneş ışığı alınacağından, uykuya dalma hormonu olan melatonin daha çok salgılanır. Bu da uykulu bir hâle neden olur.

Çözüm: Kış günlerinde mümkün olduğunca dışarı çıkmaya çalışın, bolca meyve ve sebze yemeye itina gösterin.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır