19.10.2019 - Sağlık Portalı

Zihniniz İçin 4 Baharat

Zihniniz İçin 4 Baharat

Bilim adamları beynin yeni sinir hücreleri üretemeyeceğini düşünüyorlardı. Alkol kullanımı ve aşırı stres gibi faktörler sonucu nöronlarınızı öldürdüyseniz, eyvah. Tabi bu algı 1998’deki çalışmalarla değişti. Araştırmacılar ölmek suretiyle olan insanlarda yeni sinir hücreleri bulunduğunu keşfettiler. Görünen o ki, beyniniz (genç yada değil) yeni sinir hücreleri üretebiliyormuş.

 
Zihin gelişiminde en mühim unsurlardan birisi de nasıl beslendiğiniz. Ne yediğiniz çoğu zaman sıhhatli nöronların üretilmesine destek oluyor. Ayrıca nöron uçlarını canlı tutarak, beyin esnekliğini sürdürmenizi sağlıyor. Eğer hafızanızın kötü bulunduğunu düşünüyorsanız, doğru besinler bu mevzuda size destek olabilir.

Bilim adamları ne yediğinizin büyük oranda sizi etkilediğini keşfettiklerinden beri, her türlü besinle ilgili bilgiler alıyoruz. Her çeşit besin, vitamin, mineral, bitki ve onların kombinasyonları ile ilgili tutarsız analizler var. Buna karşın, araştırmalar eski zamanların bilgeliğini ortaya çıkarıyor: “Yuttuğun şey seni daha akıllı ve daha mutlu yapar
1. Zerdeçal

Peki, bu Hindistan kökenli baharat beyninize destek olacak mı? Zerdeçala sarı rengini veren kurkumin adlı madde aktioksidan özellik gösteren bir enzimi aktive ediyor. Bu enzim de plak oluşumlarını engelliyor. Ayrıca iltihap önleyici özelliği olan zerdeçal kanser ve doku sertleşmesiyle de mücadele ediyor.

2. Safran

1462122776_thumb

Safran depresyonla savaşıp, bununla beraber öğrenme ve bellek yetilerini geliştiriyor. “Journal of Ethnopharmacology” dergisinde piyasaya sürülen bir araştırmaya gore safran küçük ve orta dereceli depresyonu tedavi etmede minimum Prozac kadar başarı göstermiş.

3. Adaçayı

Türkiye’de şifalı bitki olarak kabul gören adaçayı güçlü bir antioksidan ve iltihap önleyici. Adaçayında bulunan maddeler Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçların içerikleriyle büyük benzerlik gösteriyor. “Pharmacological Biochemical Behavior” dergisinde yayımlanan bir makaleye gore yalnız 50 mikrolitre (yani 1 litrenin 20000’de biri) kadar adaçayı yağı hafızayı önemli seviyede geliştiriyor.

4. Tarçın

tarcin

Tarçının kokusu bile zihni açıyor. Hatta tarçın içerikli sakızlar bile hafızayı, dikkati ve odaklanmayı geliştiriyor. Tarçın mükemmel bir baharat. Şeker seviyesini düzenliyor, kan ve lenf kanseri hücrelerinin çoğalmasını önlüyor, trombositlerin pıhtılaşmasını engelliyor , antimikrobik özellik göstererek enfeksiyonları önlüyor.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır