15.12.2019 - Sağlık Portalı

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Karaciğer, karın boşluğumuzun sağ üst kısmında bulunan hayati bir organdır. Kanımızda bulunan kimyasal maddeleri düzenleyen ve vücutta kullanımını sağlayan karaciğerimiz olmadan hayatımıza devam edemeyiz. Şekil olarak koniye benzeyen karaciğerimiz yaklaşık 1-2 kg civarındadır ve vücudumuzdaki en büyük organdır. Karaciğer tam anlamıyla bir kimya laboratuvardır. Safranın, proteinlerin ve binden fazla enzimin üretildiği karaciğer:

Kandaki atık maddelerin taşınması için safra üretir. Ürettiği safrayı, safra kanallarıyla bağlı olduğu ince bağırsaklara yollar. Kandaki atık maddeler bağırsaklar yardımıyla dışarı atılır.
Kanda bulunan alkol, kimyasallar ve ilaçların temizlenmesini sağlar.
Enfeksiyonlara karşı bizi koruyan antikorların önemli bölümünü üretir.
Yağ, protein, şeker ve kan hücrelerinin yenilenmesi için gereken maddeleri depolar.
Hormonların düzenlenmesinde etkin rol oynar .
Kanın pıhtılaşması için gereken ve insan için hayati önem taşıyan protrombin ve fibrinojeni  üretir.
En önemli görevi ise kan yoluyla aldığı besinleri işlemesidir .
Yukarıda bahsettiğimiz 7 maddeden de anlaşılacağı üzere karaciğerimize iyi bakmamız gerekiyor. Karaciğerde en sık görülen hastalık çoğu zaman farkına bile varamadığımız karaciğer yağlanmasıdır.
Karaciğer Yağlanması Nedir?

Tıp dünyasında “hepatosteatoz” olarak adlandırılan karaciğer imageyağlanması, adından da anlaşılacağı gibi karaciğerde yağ birikmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Karaciğer kendini korumak için yağ hücrelerini tutar. Sağlıklı bir insanın karaciğerinde de az miktarda yağlanma vardır. Ancak karaciğerin aşırı derece yağ toplaması tıbbi bir rahatsızlığa neden olur .
Karaciğerin yağ tutması sonucunda iki durum meydana gelir:

Karaciğerde yağlanmaya bağlı olarak iltihap oluşmaya başlar. Karaciğer iltihaplanmalarının genel adı olan hepatitin biri türü “steatoheapatit” hastalığı oluşur.

İkinci durumda karaciğer yağlanmasına bağlı iltihap oluşmaz. Ama yağlanmaya bağlı karaciğer hücreleri ciddi hasar görür ve bu durum sirozun başlangıcını oluşturur.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

Karaciğer yağlanmasının yaşam biçiminden beslenmeye kadar pek çok nedeni vardır. Düzenli beslenme, egzersiz gibi temel uygulamalarla karaciğerimizi korumak mümkündür. Ayrıca yağlanma bulunan karaciğerimizi koruyarak eski sağlıklı haline döndürmek de mümkündür. Karaciğer yağlanmasının nedenleri alkole bağlı ve alkole bağlı olmayan yağlanmalar olarak ikiye ayrılır.

Alkole bağlı karaciğer yağlanması:

Alkol vücudumuzdaki tüm organlar için zararlıdır. Ama en çok zararı da karaciğere verir. Alkol, karaciğerdeki yağ parçalama metabolizmasını bozarak karaciğer yağlanmasına neden olur. Karaciğer yağları parçalayamaz ve sindirime gönderemez. Böylece yağlar karaciğerde kalarak yağlanmaya neden olur. Alkole bağlı oluşan karaciğer yağlanması ilerleyen zamanda hepatit oluşmasıyla sonuçlanır ve ölümcül bir hal alır

Alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanmaları:

Obezite: Alkolden sonra karaciğer yağlanmasının en büyük nedeni fazla kilolardır. Dengesiz beslenme yüzünden karaciğer alınan fazla yağın hepsini depolayamaz ve yağlanmaya başlar. Ancak kilolu insanların hepsinde karaciğer yağlanması oluşacak diye bir kaide yoktur. Yine de %70 gibi çok yüksek bir oranda kilo fazlası olan insanlarda karaciğer yağlanması görülür image

İnsülin Direnci: Bazı insanlarda insülin direnci vardır. Bunun nedeni ya kötü beslenme alışkanlığı ya da genetik aktarımdır. Pankreas insüline dirençli hücrelere karşı daha fazla insülin üretir. Bu da karaciğerde yağ asidi oranının artmasına neden olur. Buna bağlı olarak da karaciğer yağlanma meydana gelir

Kolesterolün Yüksek Olması: Kolesterol kandaki yağ oranını gösterir. Kandaki yağ oranı yüksek olunca da karaciğer bu yağın hepsini parçalayarak depolayamaz ve buna bağlı olarak karaciğer yağlanması meydana gelir

Hipertansiyon: Hipertansiyon hastalarında da karaciğer yağlanması sıklıkla görülmektedir.

Diğer Nedenler: Yukarıda saydığımız nedenler karaciğer yağlanmasının en fazla görülen nedenleridir. Bu nedenlerin yanında; kullanılan bazı ilaçlar, yetersiz beslenme, mide için yapılan bypass ameliyatı, bazı bakteri ve virüsler, uzun süre aç kalmak, çok hızlı kilo kaybı gibi nedenler de, karaciğer yağlanmasının sebebi olarak karşımıza çıkar.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanmasını önlemek için alınacak önlemler nelerdir?

Karaciğer yağlanması yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biridir. Bu nedenle yaşam tarzına dair alınacak önlemlerle bu rahatsızlığın önüne geçmek, en azından durumu hafifletmek mümkündür.

Karaciğer yağlanmasını önlemek için yapacağınız en iyi şey düzenli olarak spor yapmaktır. Yaşam tarzınıza, yapmaktan hoşlandığınız bir spor dalını dâhil ettiğiniz takdirde bunun faydalarını çok kısa sürede görürsünüz.

Spor sayesinde kan dolaşımınız düzene girer, özellikle karın bölgesinde biriken yağlar azalma gösterir. Buna paralel olarak karaciğerde depolanan yağ miktarı da azalmaya başlar. Hiçbir şey yapamıyorsanız 45 dakikalık yürüyüşleri hayatınıza dâhil edin!

Karaciğerin birinci düşmanı alkoldür. Alkol, vücutta biriken toksinlerin karaciğerde depolanmasını tetikler. Uzun vadede zararlarını gösteren alkol karaciğerde ciddi boyutlarda hasar bırakır.

Siroz hastalığı, alkol tüketiminin fazlalığıyla yakından alakalıdır. Alkole bağlı karaciğer yağlanması olanlar mutlaka alkolü hayatından çıkarmalıdır.

Düzenli kahve tüketimi karaciğerde yağ birikmesini azaltmaktadır. Bu nedenle günde bir fincan şekersiz tüketilen kahve, karaciğer yağlanmasını önlemek için iyi bir önlemdir .

Karaciğer yağlanmasını önlemek için bazı doğal yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olarak bilineni maydanoz kürüdür

Maydanoz kürü nasıl uygulanır?

Yarım bağ maydanozu (ortalama 15-16 dal) saplarıyla beraber blender’dan geçirin. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra maydanozların içine 2 yemek kaşığı limon suyu eklemeniz gerekiyor. Ancak bu noktada limonun taze sıkılmış olmasına dikkat edin. Limonu önceden sıkıp bekletmek tavsiye edilmez. Hazır limon sularını ise kesinlikle kullanmamalısınız.
Maydanoz ve limon suyunu iyice karışması için biraz daha karıştırın. İşte kürünüz hazır. Size sadece tüketmek düşüyor. Hazırladığınız kürü sabah uyandığınızda hiçbir şey yemeden aç karnına için, daha sonra en az 15 dakika kürün etkisini göstermesi için bir şey yemeden bekleyin. Kürün daha etkili olması için bu süre içinde 1 bardak su içebilirsiniz.

15 gün boyunca hiç ara vermeden küre bu şekilde devam etmelisiniz. 15 günün sonunda kürü 5 gün süreyle bırakıp 5 gün sonra aynı küre 15 gün daha devam edin. Toplamda 1 ay uygulayacağınız maydanoz küründe süreler çok önemlidir. Bu ayrıntıyı unutmamalısınız.

Uyarı- 1) Maydanoz kürü içeriğinde bulunan limonun da etkisiyle tansiyon değerlerini düşürmektedir. Bu nedenle tansiyon hastalarının bu kürü uygularken karışımın içine yarım çay kaşığı tuz eklemeleri gerekmektedir.

Uyarı- 2) Maydanoz, kür şeklinde uygulandığında kanı sulandırdığı için özellikle düşük tehlikesi bulunan hamilelerde ciddi bir risk oluşturmaktadır, bu nedenle kesinlikle tavsiye edilmez. Bu ayrıntının bilinmesinde fayda var!

Karaciğerde oluşan yağlanmayı önleyen ikinci kür de kereviz kürüdür

Kereviz kürü nasıl uygulanır?

Ortalama 300 gr kerevizi ince ince dilimleyerek kaynamakta olan 2 bardak suyun içine koyun. Daha sonra 6 dakika ağzı kapalı şekilde haşlayın. Kerevizin hem kendisini hem de suyunu öğlen ve akşam yemeklerinden yarım saat önce (aç karnına olmasına özen gösterin) düzenli olarak tüketin. Bu kür 3 ay devam edecek bir kürdür. 3 ay boyunca haftada 3 gün bu kürü uygulayarak karaciğerinizi yağ dengesini normal seviyelere getirebilirsiniz.

Uyarı: Kereviz kökü, kereviz sapının tam aksine uzun süreli tüketimde tansiyonu yükseltmektedir. Bu nedenle hipertansiyon hastaları için uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.

Önemli: Karaciğer yağlanması ciddi bir sağlık sorunudur ve mutlaka doktor gözetiminde tedavi edilmelidir. Piyasada satılan ilaçlara kesinlikle rağbet etmeyin. Kullanacağınız doğal yöntemler de tedavi sürecinizin bütününü değil bir parçasını oluşturacaktır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır