16.12.2019 - Sağlık Portalı

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Ağız Yarasına Ne İyi Gelir?

Halk arasında “aft” olarak bilinen, bir diğer adı “ağız ülseri” olan ağız içi yaraları aslında bir doku bozukluğudur. Bu doku bozukluğunun tam anlamıyla nedeni bilinmemekle birlikte farklı kaynakları olabileceği bilinmektedir.

Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte çocuklar da dahil hemen her yaş grubunu etkisi altına alan bir rahatsızlık olarak bilinir. Orta kısmı beyaz renk ya da sarımsı bir renk olan bu yaralar büyüklü küçüklüdür ve çoğu zaman aynı anda birden fazla oluşmaktadır.

İyileşme süreci 7 – 10 gün arasında değişen ve tek bir nedenden kaynaklanmayan ağız içi yaraları sigara kullanımından, yanağın yanlışlıkla ısırılmasından, vitamin eksikliğinden, demir eksikliğinden ya da hormonların değişiminden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir

Ağız içi yaralarının tedavi şekli ve süresi, hastalığın kaynağıyla yakından ilgilidir. Neden belirlenirse çözüm süreci de o denli hızlı ilerleme gösterecektir. Bu yaraların bulaşma özelliği yoktur. Bu nedenle ekstra bir önlem alınması gerekmez.

Ağız İçi Yaralarının Nedenleri

Demir Eksikliği

Bu mineral vücudun kırmızı kan hücrelerinin, kas pigmentinin ve enzimlerin üretimi için bulunması gereken bir mineraldir. Vücudumuzdaki demir miktarının % 8’ i kan damarlarından gelir. Demir mineralinin en çok bulunduğu yiyecekler kırmızı pancar, böbrek, et yumurta, balık, fındık, şeftali, badem, ciğer, hurmadır.
İnsan vücudunda bulunması gereken demir miktarının yeterli olmadığı durumlarda belli aksaklıklar ortaya çıkar. Bunların başında konsantre olamama, saçların hızlı dökülmesi, devamlı bir uyku hali, sinirlilik ve kilo alamama gelir. Ağız içinde oluşan yaralar da bu duruma örnektir . Kırmızı kan hücrelerinin vücutta yeterince bulunmaması halinde ağız içi yaralarla beraber halsizlik, sık üşüme, baş dönmesi gibi durumlar da yaşanır.

Beslenme

Bazı kişilerin ağızlarında özellikle belli yiyecekleri yemeleri halinde yaralar oluşabilir. Domates, fıstık, patlıcan, çikolata, çilek gibi yiyecekler bu yiyeceklerin başında gelir. Bu yiyeceklerin genelinde baktığımızda hepsini kapsamamakla birlikte asitli yiyeceklerden ileri geldiğini söyleyebiliriz.image

Sigara

Sigara, insan vücudunu düzenli olarak değişikliklere uğratır. Bunun sonucunda da uzun vadede ciddi hastalıklar ortaya çıkar.

Uzun vadede sigaranın insan sağlığına verdiği zararlar

İlk büyük darbesi kalbe gelir. Sigara içenlerin kalp krizi geçirme riski diğerlerine göre çok daha yüksektir.

Kangrene neden olduğu yaşanan birçok örnekle sabittir.

Damar tıkanlıklığı belki de vücuda verdiği en basit hasarlar arasındadır. Birçok kanser türünün tetikleyicisi olarak sigara gösterilmektedir.

Solunum yollarıyla ilgili bütün hastalıkların başlıca nedeni olarak sigara karşımıza çıkar.

Ağız içi yaraları da sigaranın neden olduğu, diğer yol açtığı rahatsızlıklara nispeten basit bir sorun niteliğindedir

İlaçlar

İlaçların özelliği vücut içinde bir noktayı iyileştirirken başka bir noktayı olumsuz anlamda etkilemesidir. İşte kimi ilaç grupları ağız içi yaralarına neden olmaktadır. Bu ilaçlara örnek olarak aspirin ve bazı ağrı kesiciler örnek olarak gösterilebilir

Vitamin Eksikliği

Vitamin grubu içinde B12 vitamini suda erime özelliği gösteren bir vitamin türüdür. Ancak diğer suda eriyen vitaminler gibi değildir. Karaciğer, böbrek ve diğer dokularda depolanabilir. Bu vitamin daha çok hayvansal dokularda bulunmaktadır yani sebzelerde fazla bulunmaz.

Nadir olarak birkaç sebzenin içinde görebiliriz. Eksikliği halinde vücutta halsizlik, yorgunluk hali, düzensiz regl kanamaları, sık hasta olma gibi durumlar gözlenir. Bir diğer belirtisi de ağız içi yaralarının ortaya çıkmasıdır  Eğer bu yaralarla beraber nefes darlığı ve halsizlik de varsa nedeni B12 vitamin eksikliğine bağlanabilir.

Not : Chron ve bazı kronik bağırsak hastalıklarında B12 vitamininin emilimi mümkün değildir. Bu hastalar B12 vitamini ihtiyaçlarını enjeksiyon yoluyla aylık olarak alırlar.

Hormonlar

Hormonlardaki ani değişiklikler kimi vücutta ağız içi yaralara neden olabilir. Özellikle adet dönemi ya da öncesinde hormonların değişimiyle bu tip yaralara rastlamak mümkündür

Stres

Tamamen psikolojik bir neden olan stres yüklü olma durumu hem ağız içinde hem de dilin üst kısmında yaralar oluşumuna zemin hazırlar.

Bazı Hastalıklar

Bağırsaklarla ilgili birer hastalık olan Chron ve Çölyak hastalığının öne çıkan belirtisi ağız içinde kendini gösteren yaralardır . Bazen oldukça küçük olan bu yaralar bazı durumlarda geç iyileşen yara özelliği gösterir.

Fiziksel Nedenler

Özellikle çocuklarda sık karşılaştığımız bir neden olan bu durum yanlışlıkla yemek yerken ya da sakız çiğnerken yanağın iç kısmının ısırılması sonucu oluşabilir. İyileşmesi birkaç günü alan bu durum, yanakta yer yapması halinde sık sık tekrar eder.

Yanlışlıkla yanağın iç kısmının ısırılması dışında fazla sıcak yiyecek ve içecekler ağız içine zarar vererek yaralar oluşmasına neden olur.

Yine sivri bir alet tarafından ağız içinin zarar görmesi bu yaraların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Diş fırçalarken fırçanın sert hareket ettirilmesi bu sonucu doğurabilir.

Protez Dişler

Protez dişlerin özellikle yeni yapıldığı ya da değiştirildiği anlarda ağza uyum sağlamaması durumunda ağız içi yaraları oluşabilir . Bu olumsuzluk, dişlerin ağızla uyumu yakalamasıyla ortadan kalkar.

Ağız İçi Yaralarının Tedavisi

Ağız içinde oluşan yaralar için uygulanan birçok yöntem olmakla birlikte en iyisi basit bir sorun olan ağız içi yaralarını (eğer bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmadıysa) doğal yöntemlerle çözmektir. Ayrıca herhangi bir müdahale uygulanmasa bile ağız içi yaralar (aftlar) bir hafta içinde kendiliğinden geçer. Bir haftadan uzun süren ağız içi yaralar için doktora gitmeniz gerekebilir.

Karbonatlı Su İle Gargara

Ağız içi yaraları için en bilindik yöntem karbonatlı su ile gargara yapmaktır. O bölgeyi temizleyerek iyileşme sürecini hızlandıran karbonatlı su hem doğal hem de etkili bir çözümdür. Bir bardak suyun içinde 1 tatlı kaşığı karbonatı erittikten sonra ağzınızı bu suyla çalkalayın. Gün içinde birkaç kez tekrar edeceğiniz bu yöntem sayesinde ağız içi yaraları kısa süre iyileşir.

Ada Çayı İle Gargara

Her ne kadar karbonat kadar bilinmese de ada çayı ile hazırlanan gargaranın da ağız yaralarına katkısı büyüktür. Ada çayını hazırlayıp soğuttuktan sonra gargara yapın. Gün içinde bu uygulamayı birkaç kez tekrar edebilirsiniz.

Meyan Kökü İle Gargara

Meyan kökünün içinde bol miktarda bulunan glisiretinik asit sayesinde ağız yaraları çok hızlı şekilde iyileşme gösterir. Meyan kökünün kaynattıktan sonra elde ettiğiniz suyla gargara yapın. Bunu gün içinde tekrarlayabilirsiniz.

Altınmühür Bitkisi

Bu bitkinin en büyük özelliği antiseptik olması ve aynı zamanda kanamayı azaltmasıdır. Hem antiseptik özellik göstermesi hem de kanamaları önlemesi nedeniyle ağız içi yaralarının tedavisinde oldukça etkilidir. Bu bitki yaygın olarak tanınan bir bitki değildir.

Çayını hazırlamak için: 250 ml suya 2 çay kaşığı altınmühür bitkisi atın ve karıştırın. Daha sonra 10 dakika süreyle demlenmesi için bekleyin. Soğumasını bekledikten sonra bu çayla gargara yapın.

Acıyı Azaltmak İçin Yapabilecekleriniz

Ağız içi yaraları iyileşene kadar kesinlikle asitli yiyecekler tüketmeyin. Kola, gazoz gibi içecekleri bir süreliğine unutun.

Yemek ya da içeceklerinizi fazla sıcak tüketmemeye çalışın. Bu sayede yarayı tahriş etmemiş olursunuz. Fazla sıcak yiyecekler yerine ılık yiyecekler ve içecekler tüketmeye özen gösterin.

Ağız içi yaraların oluşumu başlangıç aşamasındaysa “tetrasiklin” adlı tableti suda eriterek bir gargara elde edin ve bu gargarayla ağzınızı çalkalayın. Kesinlikle yara daha küçük gelişecek ve çabuk geçecektir.

Yemek yeme aşamasında ekmek ya da sert parçalar nedeniyle yaranın canınızı acıtmaması için ağız içi anestezik kremlerden sürebilirsiniz.

Ağız içinde oluşan yaranın üzerine uygulanabilecek bazı kremler bulunur. Eğer ağız içinde oluşan bu yara canınızı yakıyorsa iyileşmeyi destekleyen kremlerden birini alarak yaranın üzerine uygulayabilirsiniz. Kullanabileceğiniz kremlerden bazıları “Gly-oxide”, “Cankaid”, “Ambesol” dur.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır