18.12.2019 - Sağlık Portalı

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş ağrısının 2 türü bulunmaktadır.

İlki, direkt olarak beynin içinde bulunan hassas yapıların aşırı kullanımı nedeniyle yaşanan baş ağrısıdır. Bu tip ağrılar “birincil baş ağrısı” olarak adlandırılır ve strese, alkol kullanımına, duruş bozukluklarına, yetersiz beslenmeye ve boyun ağrılarına bağlı olarak görülen genel baş ağrısı sınıfındadır.

Diğer tip baş ağrıları ise ikincil baş ağrılarıdır. İkincil baş ağrılarının nedeni vücudun başka bir noktasında yaşanan problemlerdir.

Yani ikincil baş ağrısı akut sinüzit, damar problemleri, beyin tümörü, karbon monoksit zehirlenmesi, beyin anevrizması, beyin damarlarının yapısındaki bozukluklar, beyinde kan pıhtılaşması, orta kulak iltihabı, glokomun da aralarında bulunduğu diğer bir sağlık sorunun belirtisi olarak ortaya çıkabilir.

Aşağıdaki listelenen baş ağrısına iyi gelen yöntemler birincil tip baş ağrıları için kullanılabilir. İkincil tip baş ağrısı için öncelikle nedeninin ne olduğunun belirlenebilmesi için doktora görünmelisiniz.

Baş Ağrısı İçin Neler Yapılabilir?

Günümüzde baş ağrısını geçirmek için üretilen pek çok ilaç bulunmaktadır ve bu ilaçların çoğu ağrının kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

Ancak ilaç kullanımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken en önemli nokta her ilacın bir yan etkisi bulunduğudur. Yani her başınız ağrıdığında doktora danışmadan ağrı kesici kullanıyorsanız bu alışkanlık uzun dönemde size yarardan çok zarar getirecektir.
Örneğin ülkemizde en çok satılan ağrı kesicilerden biri olan ve baş ağrısını kısa sürede geçirmekle ünlü bir ağrı kesici reflü hastalarında aşırı mide yanması, baş dönmesi, konsantrasyon eksikliği, mide ağrısı, vücudun su tutması ve ciltte kızarıklık gibi yan etkilere yol açabiliyor. Nadir olarak görülmekle birlikte ciddi yan etkileri arasında ise vücudun bir tarafında his kaybı, kalp ve damar problemleri, mide ve bağırsak delinmesi gösteriliyor.

Günlük baş ağrısı için kullanılan bu tip ilaçların bilinçsiz tüketiminin vücudumuza pek çok zararı bulunuyor.

Sürekli ilaç kullanmak yerine alabileceğiniz basit önlemler ve evde uygulayabileceğiniz bazı çözümlerle baş ağrısını hafifletebilir ve kontrol altına alabilirsiniz. Ancak bitkisel ürünlerin de aşırı kullanımının bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın. Düzenli olarak ilaç kullanmanızı gerektiren bir sağlık koşulunuz varsa, hamile veya emziren bir anneyseniz olası yan etkiler ve ilaç etkileşimleri hakkında mutlaka doktorunuzdan bilgi alınız.

Lavanta yağı hafif ve orta dereceli baş ağrısına karşı önerilen doğal yağlar arasında yer almaktadır. Lavanta yağını baş ağrısını hafifletmek için iki farklı şekilde kullanabilirsiniz.
İlki yarım tencere kaynamış suya 4-5 damla lavanta yağı damlatıp buharını solumak, ikincisi ise lavanta yağını 1/3 oranında badem yağıyla karıştırarak alın ve şakak bölgesine masaj yapmak.

Lavanta yağı ağız yoluyla kullanılmamalıdır.

Nane yağı: Nane yağı özellikle boyun ve baş bölgesindeki kasların aşırı kullanımı veya sertleşmesine bağlı olarak görülen “tansiyon ağrıları” için kullanılabilir.sifali_yaglar

Kan dolaşımını hızlandıran ve kan akışını kolaylaştıran nane yağıyla boyun, alın ve şakak bölgelerine masaj yapabilirsiniz.

Ayrıca sinüzit nedeniyle tıkanan burnu açmak için 3-4 damla nane yağı damlattığınız kaynamış suyun buharını soluyabilirsiniz.

Reyhan Yağı: Reyhan yağı cilt üzerinde kullanıldığında etkili bir kas gevşeticisidir. Masa başında uzun süre çalışma, yanlış duruş ve boyun kaslarının zorlanması nedeniyle yaşanan baş ağrısı için reyhan yağı kullanabilirsiniz.

Zorlanan ve sertleşen kaslara 10 dakika boyunca reyhan yağıyla masaj yapmak ağrınızı hafifletecektir.

Kasımpatı Çayı: 1980’li yıllardan günümüze migren ağrılarını tedavi etmek için İngiltere’de yaygın olarak kullanılan kasımpatıyı çay olarak tüketebilirsiniz.

Kurutulmuş kasımpatı aspirin benzeri etki göstermektedir ve migren ağrısı sırasında büzülen beyin damarlarının açılmasına yardımcı olarak kan dolaşımını düzenlemektedir.

Zencefil Çayı: Zencefilin içinde bulunan bazı bileşenler vücutta ağrı sinyallerini tetikleyen enzimlerin üretimini baskılayarak ağrının şiddetlenmesini önler.

Bu konuda yapılan araştırmalar zencefil çayının migren ağrılarını hafiflettiğini ve şiddetli ağrıları azaltmak için kullanılabileceğini ortaya koymaktadır.

Zencefil çayı hazırlamak için 3-4 ince dilim zencefili 15-20 dakika kaynatmanız (1 büyük bardak çay için) yeterli olacaktır.

Papatya Çayı: Papatya çayının sinirleri yatıştıran, rahatlatıcı etkisi özellikle aşırı gerginlik, stres ve kaygı nedeniyle ortaya çıkan baş ağrısı için kullanılabilir.yesil-cay(8)

Aynı etkiyi sarı kantaron çayıyla da sağlayabilirsiniz.

Her iki çayda uyku getirdiği ve konsantrasyonu azalttığı için dikkat gerektiren işler öncesinde içilmemelidir.

Işık Hassasiyeti: Migren şikayeti olanların çoğunluğu ağrıların parlak ışıkta şiddetlendiğini belirtmektedir. Baş ağrısının şiddetlendiği anlarda bulunduğunuz ortamdaki ışığı azaltmak, bilgisayar kullanmamak ve bir süre televizyon izlemeden loş bir ışıkta oturmak ağrıların hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Beslenme Alışkanlıkları ve Baş Ağrısı

Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Yazının başında da belirttiğim gibi baş ağrısının pek çok farklı nedeni olabilir. Baş ağrısına, özellikle ikincil tip baş ağrısına yol açan bazı durumlar ciddidir ve en kısa sürede doktor müdahalesi gerektirir.
Örneğin baş ağrısı halsizlik, baş dönmesi, aniden denge kaybı, uyuşma ve karıncalanma hissi, konuşma problemleri ile birlikte görülüyorsa vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.

Gece uyandıran ağrılar, kusma ve mide bulantısıyla birlikte görülen ağrılar, kafa travması ve başa alınan bir darbe sonrası ortaya çıkan ağrılar, 55 yaşından sonra aniden başlayan ağrılar bir uzman tarafından kontrol edilmelidir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır