13.12.2019 - Sağlık Portalı

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Masa başında çalışıyorsanız uzun süre yanlış pozisyonda oturmak, boynu desteklemeyen bir pozisyonda televizyon seyretmek, başı desteklemeyen çok yüksek veya çok alçak bir yastık kullanmak, boyun ve omuz kaslarının sertleşmesine neden olan stres, boyun bölgesinin soğuk hava akımlarına maruz kalması ve vücudun üst kısmını zorlayan egzersizler boyun tutulmasının başlıca nedenleridir.

Bu nedenlerden ötürü yaşanan boyun ağrılarına ve boyun hareketinin kısıtlanmasına karşı evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ancak boynunuz bir kaza sonrası (düşme, çarpma, başın çok sert bir şekilde ileri geri hareketi gibi) düzenli olarak ağrıyorsa ve hareketi kısıtlandıysa boyun fıtığı gibi daha ciddi bir sorun olup olmadığının anlaşılabilmesi için doktora gitmelisiniz.

Boyun Tutulmasına İyi Gelen Uygulamalar

Boyun Egzersizleri: 15 dakikanızı ayırarak yapacağınız basit boyun egzersizleri genellikle boyun tutulmasının geçmesi, en azından hafiflemesi için yeterlidir.

Boyun egzersizleri için dikkat edilmesi gereken nokta başlarda boynu fazla zorlamamak, sadece tutulan bölgenin bir miktar açılmasını sağlamaktır. Birkaç saat sonra bu egzersizleri tekrar ederek boynunuzun bir miktar daha açılmasını sağlayabilirsiniz.

Önce başınızı yavaşça öne doğru eğin, mümkünse çenenizi göğsünüze değdirin. Daha sonra yine yavaşça başınızı yukarı doğru kaldırın. Boynun çok zorlandığı noktalarda ağrının iyice artmaması için ilk egzersizlerde fazla zorlamayın. Bu hareketi 10 kez tekrarlayın.

2. hareket için boynunuzu yavaşça sağa ve sola yatırın. Boynun her iki yanındaki sertleşen kasları rahatlatıcı etkisi olan bu hareketi 7 sağa, 7 sola olmak üzere 14 kez tekrarlayın.

image
Son olarak boyun tutulması egzersizleri arasında ağrı yapma ihtimali en yüksek olan başı sağa ve sola çevirme hareketi var. Başınızı yavaşça sağa çevirin, daha sonra ileri doğru bakar konuma getirip yavaşça sola çevirin. 7 sağ, 7 sol olmak üzere 14 kez tekrarlayın.

Bu hareketlerin tamamı başı tutan ve boyna destek olan kasların gevşemesine yardımcı olur. Tutulma istediğiniz gibi çözülmediyse 2-3 saat sonra aynı hareketleri tekrar edin.

Soğuk Kompres: Soğuk kompres tutulmanın neden olduğu ağrıyı hafifletir ve ağrıya yol açan laktik asit birikimini önler. Soğuk kompres torbanız varsa tutulan bölgeye 20 dakika kadar uygulayın. Soğuk kompres torbanız yoksa küçük bir poşeti 10-15 adet buzla doldurduktan sonra ince bir havluya sarın ve boynunuza koyun.

Torbayı elinizle tutmak yerine başınızı çok arkaya yatırmadan dayayabildiğiniz bir koltuğa oturun ve buz torbasını koltukla boynun tutulan bölgesi arasına sıkıştırın. Soğuk kompres için torba hazırlarken buz yerine buzlukta muhafaza edilen bezelye gibi dondurulmuş gıda paketlerini de kullanabilirsiniz.

Boyun tutulması İçin Egzersizler

Sıcak Kompres: Soğuk kompres ağrıyı hafifletirken sıcak kompres kasların gevşemesine yardımcı olur. İlk gün soğuk kompres yaptıktan sonra ertesi gün sıcak kompres uygulayabilirsiniz.

Sıcak kompres torbaları eczanelerde satılıyor ancak eczaneye gitmek istemiyorsanız sağlam kapaklı cam bir şişenin yarısına kadar sıcak su doldurun ve kalın bir havluya sardıktan sonra tutulan bölgeye 20 dakika uygulayın. 2 saat sonra 20 dakika daha uygulayın. Kompres yapmak yerine sıcak suyla duş (en az 10 dakika) alabilirsiniz.

Ağrı Kesici Kremler: Eczacınıza sorarsanız sizin için en uygun reçetesiz ağrı kesici kremi önerecektir. Bazı eczacılar ağrı kesici ve kas gevşetici kremlerin bir arada kullanılmasının tutulmayı daha kısa sürede iyileştirdiğini söylüyor.

Eczacınızın önerdiği kremleri boyna fazla bastırmadan masaj yaparak sürün ve cilt tarafından daha kolay emilebilmesi için bir havluyla üstünü kapatın. Kremi sıcak kompresten (veya duştan) sonra sürmek daha çabuk etki gösterecektir. Evde nane yağı ve/veya okaliptüs yağı varsa bu yağları da kullanabilirsiniz.

Spora Ara Verin: Düzenli olarak spor yapıyorsanız boyun tutulması geçene kadar ara verin. Hatta tam olarak geçtikten 5-6 gün sonrasına kadar spora ara vermeniz daha iyi olacaktır. Özellikle boynun aktif olarak kullanıldığı futbol, ağırlık egzersizleri, mekik, yüzme gibi sporlar iyileşme süresini uzatır.

Yumuşak Boyunluk: Boyna destek olarak boyun kaslarına binen yükü azaltan yumuşak boyunluk kullanabilirsiniz. Aynı zamanda boynun sabit kalmasına yardımcı olan boyunluk farkında olmadan yapılan ve boyna yük bindiren başı önde veya arkada tutma hareketlerini de engeller.

Ancak uzmanlar yumuşak boyunlukların en fazla 3-4 gün kullanılmasını, uzun süreler takılan boyunluğun kasları zayıflatarak boynu hem tutulmaya hem de incinmeye daha yatkın hale getirdiğini belirtiyorlar.

Yeni bir yumuşak boyunluk alacaksanız (ortopedik ürün satan mağazalarda ve büyük eczanelerde bulabilirsiniz) deneyerek alın çünkü farklı bedenleri bulunuyor. Boyunluğun boynunuzu çok sıkmaması, gırtlak bölgesine baskı yapmaması ayrıca başınızı sağa sola yatırabilecek kadar bol olmaması gerekiyor.

Boyun Tutulmasını Önlemek İçin Duruşunuza Dikkat Edin

image

Masaj: Masaj sertleşen bölgeyi en kısa sürede gevşetmek için etkili bir yöntemdir. Sıcak kompresten sonra okaliptüs yağı ve nane yağı gibi doğal kas gevşetici yağlarla tutulan bölgeye çok fazla bastırmadan masaj yapabilirsiniz. Masajdan sonra yağların daha iyi nüfuz etmesi için bölgeye sıcak havlu koyabilirsiniz.

Ağrı Kesiciler: Ağrı kesicilerle ağrıyı ortadan kaldırmak geçici olarak rahatlama sağlayabilir ancak sorunun çözümüne bir katkıda bulunmadığı için pek fazla önerilmiyor.

Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza rağmen ağrınız sizi uyutmayacak kadar şiddetliyse ilk gün ağrı kesici alabilirsiniz. Ağrı kesici kullanmanıza rağmen ağrılarınız devam ediyorsa bir doktora gitmeniz gerekebilir.

Boyun Tutulması İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

Boyun Tutulması Nasıl Önlenir?

Boyun tutulmasını önlemek için öncelikle duruşunuza dikkat etmeniz gerekiyor. Otururken veya yürürken başın öne doğru veya arkaya doğru eğik olması boyna binen yükü arttırır. Sırtınız düz, omuzlarınız dik olmalı ve yürürken sadece ayakuçlarınızı görmelisiniz.
Uzun saatler boyu masa başında oturursanız bir süre sonra yorgunluktan vücudunuz öne doğru eğilmeye başlar. Bunu önlemek ve vücudu dinlendirmek için her 40 dakikada bir ayağa kalkın, 3-4 dakika yürüyün ve boyun kaslarını gevşetecek esnetme hareketleri yapın. Ayrıca ofiste çalışma sandalyenizin ergonomik olması sırta ve boyna destek olarak boyun tutulması riskini azaltır.

Yastığınız çok yüksek veya çok yumuşak olmamalı. Bu tip yastıklar boynun normal duruşunu değiştirerek boyun kaslarına daha fazla yük binmesine yol açar. Yan yatarken yastığa başınızı koyduğunuzda başınızın aşağıda veya yukarıda olmaması gerekiyor. Boyun ağrılarını önlemek için özel olarak üretilen ergonomik yastıkları yatak, yastık, nevresim satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Ağır bir yük taşırken (market torbaları gibi) tüm yükü tek elinizde taşımayın ve her iki elinize eşit miktarda bölün. Ayrıca yerden ağır bir şey kaldırırken omuzlarınızdan güç almak yerine dizlerinizi bükerek çömelin ve dizlerinizden destek alarak doğrulun.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır