21.12.2019 - Sağlık Portalı

Belleğinizi iyileştirmek için uygulayabileceğiniz 5 metot

Belleğinizi iyileştirmek için uygulayabileceğiniz 5 metot

 

İnsanları, yerleri, isimleri, yüzleri ve randevuları hatırlamakta zorluk mu yaşıyorsunuz? Belki bildiğiniz bilgi kırıntılarının yararlı olacağını düşünüyorsunuz ama zamanı geldiğinde hatırlayamıyormusunuz? Neyse ki, herbalism dünyası bellek geliştirmek için çeşitli doğal ilaçlar sunar.

1. Ginkgo Yaprağı

Gingko ağaçları en eski ağaç türlerinden biri olduğuna inanılıyor ve bin yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Kullanımı için üzerinde en çok çalışılan bitkilerden biri olarak, gingko yaprağı, kan dolaşımını artırdığı kanıtlanmıştır, ve bazı çalışmalarda demans olan hastalarda hafıza geliştirmek iyileştirdiği bulunmuştur. Aynı zamanda gingko normal işleyen beyinleride de zihinsel performansını ve bellek imageartırmak için kullanılabilir. Ginkgo yaprakları serbest radikalleri nötralize ettiğine inanılan flavonoidler ve terpenoidler içerir. Bu sayede radikallerin zararlarını azaltmak ve hatta engeller. Gingko etkili olduğu diğer konular ise; glokom, makula dejenerasyonu ve kulak çınlamasıdır. Tavsiye edilen günlük doz ise 120 mg’dır.

2. Maca

Egzotik super besinler listesine yeni giren bu Perulu kökü yumrusu antioksidan son derece zengindir. Antioksidan özellikleri nedeniyle, kök bilişsel işlevler zarar veren bir enzim inhibe ettiğine imageinanılmaktadır. Maca, aynı zamanda vücudun gücünü arttırır ve enerji depolarını korumaya yardımcı olduğundan, enerji eksikliğinden kaynaklanan hafıza kaybı veya konsantrasyon kaybına yardımcı olabilir. Buna ek olarak, maca çeşitli besin ve mineraller içerir, hatta erkeklerde cinsel istek artıran afrodizyak olarak etkisi kanıtlanmıştır. Tavsiye edilen günlük doz 2000 mg veya 1 çay kaşığı Maca kökü tozudur.

 

3. Ejder Kanı

 

Amazon yağmur ormanlarında bulunan, bu bitki tüberküloz, iç parazitler, yara ve boğaz ağrısı tedavisi için kullanılan kan kırmızısı öz içerir. Son çalışmalar ağaç özünün kimyasal yapısında bulunan antioksidanların ve alkaloidlerin, beyinnin anıları depolama için kullandığı bileşikleri yıkmaya çalışan enzimlerle mücadele ettiğini göstermiştir.

image

Bu bileşiklerin dejenerasyonu alzheimer ve demans ile bağlantılı hafıza kaybına neden olur. Ejderha kanı için tavsiye edilen günlük doz 15 ml dir.

4. Ginseng

Bu bitki hafıza kaybı ve yaşlanma gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde yüzyıllardır Çin’de kullanılmıştır. Yeni yapılan bir çalışmada ginseng demans muzdarip inmeli hastalarda bellek kurtarmada özellikle etkili olduğunu göstermiştir. Ginseng, bir enerji yükseltici olarak, tansiyonu üşürmek, baş ağrısı, uykusuzluk ve çarpıntıyı azaltmak içinı kullanılabilir. Ve bunların tamamı konsantrasyonun iyi olmasını sağlar. Ginseng içeren lezzetli organik çaylar birçok markette bulunabilir, ya da bitki tablet veya kapsül olarak alınabilir. Önerilen günlük doz, alma nedeninize bağlı olarak 1200 mg kadar çıkabilir.

5. Bacopa

Yaygın olarak ayurvedik tıpta kullanılan bir Hint baharatıdır. Bacopa’nın hafızayı, konsantrasyonu ve öğrenmeyi geliştirdiği söylenir. Bunun nedeni, bitkinin kimyasal bileşenlerinde olan bacosidesin, hipokampus denilen beyin hafıza bölümünde bulunan sinaptik sinir fonksiyonlarının korunmasıdır. Bu sinaptik fonksiyonlarının görevi sinir uyarılarını almak ve göndermek olup, yaşla birlikte dejenere olabilirler. Bu bitki aynı zamanda antioksidan özellikleri nedeniyle kalp sorunları, astım, bronşit, sindirim bozuklukları ve anksiyete tedavisinde yardımcı olabileceği söylenir. Bacopa özü için tavsiye edilen günlük doz 100 mg’dır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır