17.10.2019 - Sağlık Portalı

Hastalıkları önlemek için burnunuzla nefes alın

Hastalıkları önlemek için burnunuzla nefes alın

Mevsim geçişleriyle beraber rüzgarların arttığı bu zamanda bağışıklık sistemini kuvvetli kılan besinlerin tercih edilmesi gerektiği belirtilerek, doğal bir filtre gibi çalıştığı için mümkün olduğunca burundan nefes alması tavsiye edildi.

ÇANAKKALE – Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Günhan Erdem, mevsim dönüşlerinin insanlarda çok sancılı adaptasyon süreçlerini oluşturduğunu belirterek, “Çünkü vücut iklimsel değişiklere adapte olmak için bazı hormonal düzenlemeler yapmak zorunda. Bu da bazı dokularımızı hücrelerimizi yoruyor ve hastalıklara karşı dirençlerini düşünüyor” dedi.

Mevsim dönüşlerinde insanlarda yorgunluk, bitkinlik, halsizlik şeklinde belirtilerin ortaya çıktığına dikkati çeken Prof. Dr. Erdem, insan vücudunun bu zamanda enfeksiyonlara karşı savunmasız kalabileceğini açıkladı.

Prof. Dr. Erdem, havalarında soğumaya başladığını, bu yüzden de vücudun direncinin düşürülmemesi için bağışıklık sistemini güçlü kılan besinlerin tercih edilmesi gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:
“Beslenmemize dikkat etmemiz lazım. Doğal yollarla alacağımız vitaminle bağışıklık sistemimizi güçlü kılmayız. Aynı zamanda C vitamini takviyesi alınması da yararlı olur.”

“BURNUNUZDAN NEFES ALIN”

Prof. Dr. Erdem, havaların soğumasıyla birlikte esen rüzgarla hareket eden partiküllerin taşıdığı mikropların hastalıklara neden olduğunu ifade ederek, “Mevsim geçişleriyle beraber rüzgarların arttığı bu zamanda mümkün olduğunca burnumuzdan nefes almamız lazım. Çünkü burnumuz doğal bir filtre gibi çalışmaktadır ve rüzgarla beraber hareket eden mikropları tutacaktır” diye konuştu.

“GRİP AŞISI HER YIL YAPTIRILMALI”

Prof. Dr. Erdem, mevsim dönüş sürecinde gribal enfeksiyonların küresel bir salgın şeklinde Türkiye’den geçtiğini bildirerek, şunları söyledi:

“Grip aşısı, bağışıklık sistemine göre her vücutta farklı reaksiyon gösteriyor. Tespit edilmiş grip etkenlerinden antijenleri vücudunuza alıyorsunuz. Bu antijenlere karşı vücudunuz antikor oluşturuyor yani bağışıklık mekanizmasını doğrudan uyarıyorsunuz. Aşılanmayla bu bağışıklık sistemini uyardığınız için buna karşı verilen reaksiyon bireyler arasında farklılıklar gösterebiliyor.”

Aşıların her yıl bir önceki yıla göre daha çok virüs içerdiğini, bu yüzden de her yıl düzenli grip aşısı yaptırılması gerektiğini belirten Prof. Dr. Erdem, şunları kaydetti:

“Grip aşısının yıldan yıla daha çok koruyucu tesiri vardır. Çünkü her yıl bir önceki yılın izole edilmiş yüksek oranda salgın yapmış olduğu tespit edilmiş virüsün antijenleri aşıya dahil ediliyor. 1 yaşla 36 ay arasındaki bebeklere yarım doz, diğer bireylere ise tam doz grip aşısı yapılabilir.”

Kaynak: www.ntvmsnbc.com … »

[Toplam:1    Ortalama:4/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır