24.10.2019 - Sağlık Portalı

Yazın Cildinize Işıltı Katacak Öneriler

Yazın Cildinize Işıltı Katacak Öneriler


Zararı olan güneş ışınları, hava kirliliği, sigara ve çevresel faktörler her geçen gün cildinize hem zarar veriyor hem de hızlı bir halde yaşlanmasına neden oluyor. Sadece yüzünüzün organik ifadesini bozmadan, cildinize gençliğin ışıltısını tekrardan kazandırmak mümkün. 

Memorial Wellness Kozmetik Dermatoloji Uzmanı Dr. Makbule Dündar, sıhhatli bir cilde sahip olmak için tavsiyelerde bulundu.

Somon DNA’sı ile yaşlanmayı durdurun
Tüm bu korkutucu süreçlerin önüne geçmek için koruyucu ve yineleyici, anti-aging tedavi modelleri geliştirilmiştir. Bu tedavi seçenekleri içinde Somon DNA’sının ayrı bir yeri bulunmaktadır. Somon DNA’sı, stres, hava kirliliği, sigara, alkol ve güneşin zararı olan ışınları ve geçen yılların ciltteki negatif etkilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir.

Somon balığı sütünden elde edilmiş Somon DNA’sı ile yapılan uygulamalarla, yaşlanmanın kanıtı olarak ortaya çıkan kırışıklıkların önüne geçilebilir. Cildin yaşlanmasını durduran etkisiyle ön plana çıkan Somon DNA’sı ile uygulanan yüz gençleştirme yöntemi kırışıklıklar için mucizevi bir çözümdür.

C vitamini lekelenmeyi önlüyor
Vücut sağlığı için olmasıyla birlikte cilt sağlığı için de mühim olan C vitamini kuvvetli antioksidan içeriği nedeni ile çok önemlidir. Antioksidan özelliğinin yanı sıra çok etkili bir yaşlanma karşıtı bileşendir. Cildin gençliğini ve esnekliğini elde eden kollajen üretiminde çok önemli bir role sahiptir. Yaşlanma, güneşe maruz kalma, sigara içme gibi nedenlerle ciltteki C vitamini giderek azalır. C vitamininin azalması kollajen üretiminin düşmesine neden olur. Kollajen yapısının zayıflaması kırılmalara, dolayısı ile kırışıkların oluşmasına neden olur. Cildi serbest radikallere karşı ve güneşin zararlı etkilerine karşı korur. Dış etkenlere karşı sağlamlaştırır. Özellikle güneş dolayısı ile ciltte oluşmuş lekeleri ve yaşlılık lekelerini giderir. Cildin rengini açarak daha aydınlık ve parlak görünmesini sağlar. C vitamini, kollajen sentezini artırarak cildin sıkılaşmasını ve esneklik kazanmasını sağlar. İnce çizgi ve kırışıkları giderir ve bunların oluşumunu yavaşlatır.

Havyar bakımı cildi gençleştiriyor
Lüks bir tüketim maddesi olarak anılan havyar son yıllarda kozmetik alanda da kullanılmaktadır. İçerisinde bir canlıyı oluşturabilme potansiyeli taşıdığından çok zengin bir protein, fosfolipid, mineral ve vitamin deposu olan havyar, bu özelikleri yardımıyla çok etkili bir anti-age bileşendir.

• Havyarın muhteviyatında bulunan fosfolipid; cildi nemlendirir; kuruma nedeni ile oluşan pürüzlü yapıyı gidererek cildin daha pürüzsüz, parlak ve güzel görünmesini sağlar.
• Protein cildi besler, onarır ve güçlendirir; cildin yenilenmesini, sıkılaşmasını ve esneklik kazanmasını sağlar. Mimik çizgileri ile kırışıklıkları gidermeye yardım eder, yaşlanma etkilerini azaltır.
• Mineraller ve vitaminler ise cildi serbest radikallere karşı korur ve anti-oksidan etki sağlar, kolajen ve elastin üretimini destekleyerek cilt yüzeyini güçlendirir, kırışıklıkları azaltır ve yaşlanmayı geciktirir.

Mücevheratın gözdesi elmas cilde ışıltısını veriyor
Kuyumcularda bayanların gözdesi olan elmasın, tıp alanında olağanüstü güçleri ve olağanüstü tesirleri olduğu bilinmektedir. Saflığın ve mükemmelliğin temsilcisi olan elmasın cilt içinde yararları bulunmaktadır. Birçok bilimsel çalışma elmasın vücuttaki bazı organlar ve genel sağlık üzerinde pozitif etkileri bulunduğunu ortaya koymuştur. Elmas, vücut ısısını dengeler, enfeksiyonları azaltır, metabolizmayı canlandırır, kan dolaşımını düzenler ve birçok cilt sorunlarının düzelmesine destek sağlar. Alternatif Tıpta ise elmas, vücuttaki enerji merkezlerini güçlendirmek için kullanılmaktadır. Elmas, zengin mineral içeriği yardımıyla cildi farklı etkenlere karşı korur ve sağlamlaştırır. Bu özelliklerinin yanı sıra; cilt yüzeyindeki ölü tabakanın zarar vermeden soyulmasını sağlar. Lekeli ve kalınlaşmış tabakası soyulan cilt, bu sayede daha pürüzsüz ve aydınlık olarak pırıl pırıl bir görünüm kazandırır. Cilt yüzeyindeki ince çizgi ve kırışıklıkları azaltır. Cildin elastikiyetini arttırır, toparlayıcı ve sıkılaştırıcı etki yapar.

Cilt için doğru beslenin
Her çeşit sebze ve meyve aslında cilt dostudur. Yoğun E vitamini içermesi nedeni ile özellikle domates listenin başında yer almıştır. E vitamini açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler de domatesle beraber listenin üst sırasında bulunmaktadır. C vitamini açısından zengin olan greyfurt ve portakal da domates gibi cilt için çok faydalıdır. Tüm bunların yanı sıra vücudu protein açısından da beslemek şarttır. Yumurta, süt ve özellikle kefir gibi ürünler de cilde ciddi derecede faydalıdır. Özellikle kefirin günde bir bardak tüketmesi cilde büyük fayda elde edecektir. Uzun vadede ciltte olumlu anlamda değişimler görülecektir. Kefirin düzenli kullanılmasıyla birlikte cilt eskiye nazaran çok daha parlak ve sıhhatli bir görünüm almaya başlayacaktır. Kefirin içinde bulunan bakteriler bağırsakları düzenleyerek gıdaların doğru emilmesini sağlar. Bunların yanında yeşil elma ve bol su tüketmek parlak ve pürüzsüz bin cilt için olmazsa olmazlar içinde yer almaktadır.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Paylaşabilirsiniz

Facebook Comments

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Evet Hayır